Giacomo Poretti: “Tafazzi’nin başarısız olduğunu düşündüm, Veltroni fikrimi değiştirmemi sağladı. Sağcı komedyenler mi? Hiç komedyen yok”

Sezai55

New member
Busto Garolfo’dan Giacomo Poretti, 67 yaşında, Giacomino sicil dairesi için (“Vaftizde rahip babama şöyle dedi: bu bir buçuk metreyi geçmiyor, son ino ile kaydediyoruz”) onunla tanışıyoruz Cascina Cuccagna’da, Porta Roman’da, belli ki Milano’da. Birkaç on metre ötede, büyük bir öngörüyle devraldığı ve İtalya’yı Covid nedeniyle kapatmalarından hemen önce açtığı Oscar Tiyatrosu var.
O, daha sonra bize açıklayacağı gibi, kendisine rağmen, sol mazoşizmin sembolünü icat eden adamdır: Tafazzi. Ve bugün Katolik dünyasına daha yakın olsa bile Giacomo kesinlikle soldan geliyor.

Giacomo, komedyenlerin bile (yazarlar, oyuncular, yönetmenler, şarkıcılar vb.) hepsinin solcu olduğu doğru mu? Kahkahanın hegemonyası da var mı?
“Kısmen evet. Ama suistimal olmadı. Başarılı komedyenlerin hepsi soldansa, belki de sağın daha iyisini üretememiş olmasındandır.”

Giacomo, Milano’daki Via Monte Rosa Derbisiyle başlayalım mı?
“Derbi ile başlayalım. İki ortağım Aldo ve Giovanni ile Derby hakkında bir belgesel kaydettik. Rai sonbaharda yayınlayacak”.

Altmışların çok başları: orada kim vardı?
“Gaber, Jannacci, Dario Fo, Strehler, Vanoni, Toffolo, Andreasi, Faletti, Cochi ve Renato, Paolo Rossi, Franco Nebbia…”.

Aldo, Franco Nebbia oradayken hiçbir şey göremediğinizi söylüyor.
“Ha ha… Aldo ve Giovanni’nin Derby’de üzerinde çalışmak için zamanları oldu. Bin dokuz yüz seksen iki. Çiftler halinde performans sergilediler, kendilerine I Suggestionabili adını verdiler”.

Ve o?
“Ben de çiftler halinde çalıştım: Marina Massironi. Hansel & Strudel yapardık. Temmuz 1986’da Derby’nin sanat yönetmeni Arturo Corso ile seçmelere katıldık. Bize dedi ki: aferin, seni alacağız, eylülde başlıyoruz. Derbi Ağustos’ta kapandı.”

Böylece Zelig’e geldiniz.
Viale Monza. Dar ve uzun bir oda. Marina ve ben seksenlerin sonlarında birkaç akşam geçirdik. Sonra 1992’de Üçlü doğdu: Aldo, Giovanni ve Giacomo. Ama bize öyle denilmedi. İlk isim deliydi: Hen’in eski hayranları iyi kardeşler. İlk çıkışımızı Bossi’nin doğum yeri olan Verghera di Samarate’deki Caffè Teatro’da yaptık”.

Para?
“Mekan sahibi, Maurice Castiglionidedi. Ama bir noktada birkaç müzisyeni de işe almak zorunda kaldık ve kısacası meteliksiz kaldık”.

Kişisel ilk çıkışı, Derby’deki kadar şanslıydı.
“Önceki gün futbol oynarken kaval kemiğimi ve kaval kemiğimi kırmıştım ve sahneye bacağım alçılı olarak çıktım. Aldo ve Giovanni tekerlekli sandalyemin direksiyonunu Back Whole’un programı Ruotona della Fortunona’yı taklit etmek için kullandılar. Renzo Arbore”.

Kısacası: solcu olsun ya da olmasın, yükselmek için çalışmak zorundaydınız.
“Açlık, çöp tenekesi değil. Bir noktada Castiglioni bana Güney’de bir gösteri buldu ve hala bir bacağım olduğu için trende bana eşlik etti. Otelde organizatörlerin konuğuyduk ve her şey dahil olduğunu düşündük. Mini bardaki bir şişenin tıpasını açtık ve akşamın bütün nişanı bize kaldı”.

Tutku mu yoksa pervasızlık mı?
“İkisi de. 1987’de bir akşam Marina ile Pavia ilindeki Groppello’ya gittim. Disko Sakız. Bize altı yüz bin lira teklif etmişlerdi, bizim için çok büyük bir meblağdı. İçeri giriyoruz ve korkunç bir müzik çalıyor: boom-bum-bum. Sahibi gelir, müziği kapatır ve duyurur: işte Hansel & Strudel’siniz. Marina girer ve ona hakaret etmeye başlarlar: Tr… Nu-da!Nu-da! Gözyaşlarına boğulur ve Hala perde arkasında olan benden kaçıyor, ona ‘Merak etme Marina, merak etme, ben hallederim, bırak ben yapayım’ diyorum, giriyorum ve seyirciler çıldırıyor: ‘Nano di m… Balyalardan çıkın!’. Sonunda paramızı almak için mal sahibine gittik ve bizi kovdu: ‘Parayı da mı istiyorsunuz?’. Sonunda psikiyatriste gittim”.

Başarı doksanların ortalarında “Mai Dire Gol” ile geldi.
“Başarı evet, para hayır. Bize üç taksitte brüt 240 bin lira verdiler. Giovanni saldırmak istedi. Ancak menajerimiz Paolo Guerra bize şunları söyledi: Beyler, bir düşünün, burada çılgın bir görünürlük elde edeceksiniz”.

Haklıydı?
“Evet. Doğum günüm olduğu için çok iyi hatırladığım bir akşam, kendini sözde şişiren bir süper kahraman olan Tafazzi karakterini icat ettim. Eve gidiyoruz ve Giovanni bana şöyle diyor: Giacomo, alınma ama o karakteri orada kötü oynadın”.

Ne arkadaş, değil mi?
“Ertesi sabah Palermo’ya ulaşmamız gerekiyordu ve kendimizi havaalanına gitmek için onun evinde bulduk. Giovanni şöyle başladı: Dinle Giacomo, bizi televizyonda gören eşim de söyledi, unutsan iyi olur. Ve ben: bir arkadaşım bana işe yaramadığını söyledi. Palermo’ya indiğimizde bir telefon aldık: bakın orada ne var? Walter Veltroni James’i arıyorum. Veltroni o zamanlar şirketin yöneticisiydi.Birim. Bana dedi ki: ‘Ne harika bir fikir! Kendine zarar veren bugünün solunu temsil edebildiniz. Yarın ön sayfada Sandro Veronesi’nin bir yazısını yayınlayacağım”.

Ama solu temsil etmeyi düşünmüş müydü?
“Ama rüyalarımda bile değil. Ancak Tafazzi, kendini yenen solun simgesi haline geldi. Ve aynı zamanda Zanichelli’de de sona erdi ”.

Sol bugün hâlâ Tafazcı mı?
“Pekala, onu gör. Renzi ve Calenda nereden geliyor? Peki ya Demokrat Parti’nin birbiriyle tartışan akımları?”.

Sağcı komedyen yok mu?
“Aklıma hiçbir şey gelmiyor.”

Vianello ve Fabrizio?
“Başka bir jeolojik çağ. Ve her halükarda, bir sağ kanat oyuncusu iyiyse, onu başarılı olmaktan hiçbir şeyin ve hiç kimsenin alıkoyamayacağının kanıtıydılar. Seyirci karar verir.”

Sol görüşlü komedyenler için tercihli yollar yok muydu?
“O yıllarda yaşamanın ne kadar sürdüğünü duydun mu? Ve her halükarda tekrar ediyorum: başarı ancak halk tarafından kararlaştırılabilir. Başta bahsettiğimiz isimleri, Derby isimlerini tekrar düşünelim. Onlar benim öğretmenlerim, hepimizin öğretmenleri. Ve hepsi solcuydu. Onları partiye, Derby’nin içine mi koydu? Alkış emrini veren parti miydi? Yoksa yetenek miydi? Gerçek şu ki, bu inanılmaz bir nesildi.”

Tiyatronuz olan Oscar’da Dario Fo’nun iki gösterisini sahneliyorsunuz: Mistero buffo ve Lu santo jullare Francesco. Neden?
“Çünkü solun biraz unuttuğu izlenimine sahibim Dario Fo. Ve soytarılığın hala bir rolü olduğunu düşünmek gibi bir varsayımım var”.

Gülmek seni gömer mi?
“Böyle bir anda komedyenlerin büyük bir rol oynama fırsatı bulduklarına inanıyorum. İnsanları güldürerek çok yüce şeyleri de anlatabilirler. Siyasetin artık söyleyemediği şeyleri söyleyebilirler. Ve insanlar onları daha isteyerek dinliyor”.