YÖS örnek sorular yayımlandı (2023 ÖSYM YÖS örnek soruları)

Sezai55

New member
ÖSYM tarafınca, 29 Ocak 2023 tarihinde uygulanacak 2023 Türkiye Yurt haricinden Öğrenci Kabul İmtihanına (TR-YÖS) girecek adayları bilgilendirmek emeliyle imtihanda yer alacak sorulara ait örnek sorular hazırlandı. Pekala, 2023 YÖS imtihanı ne vakit yapılacak?

YÖS NEDİR, KİMLER GİREBİLECEK?

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, Yükseköğretim Genel Konseyinin, yurt haricinden öğrenci kabulü ile ilgili 23 Haziran 2021 tarihindeki sonucunda değişikliğe gidildi. Buna göre, Merkezi Yurt haricinden Öğrenci Kabul İmtihanı (MYÖS) yapılmasına ait evvelki karar iptal edildi, yerine “TR-YÖS” yapılması sonucu alındı.

Türkiye Yurt haricinden Öğrenci Kabul İmtihanı’nın birincisi, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafınca Ocak 2023’te düzenlenecek.

Öte yandan, TR-YÖS sonuçlarının yurt haricinden öğrenci kabulünde kullanılması, YÖK tarafınca yükseköğretim kurumlarına tavsiye edilecek.

TR-YÖS, Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça lisanlarında yapılacak.

Türkiye’deki ortaöğretim kurumlarına 2022-2023 eğitim ve öğretim yılından itibaren kayıt yaptıracak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkanlar/mavi kartlılar, KKTC vatandaşları ve yabancı uyruklular (elçilik okulları ve MOBİS sisteminde yer alan milletlerarası özel öğretim kurumlarındakiler hariç), yükseköğretim kurumlarına yalnızca Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) ile girebilecek.

2023 YÖS İMTİHANI ÖRNEK SORULARI