25 Nisan Sangiuliano: “Müzeler açık ve ücretsiz, eskiden böyle değildi”

Sezai55

New member
25 Nisan 2024 Kurtuluş Günü münasebetiyle Kültür Bakanı'nın teklifi üzerine devlet müzeleri ve arkeoloji parklarının ücretsiz olarak açılması, Gennaro Sangiuliano. Bu nedenle 2024 yılında da Müzede Pazar gününe (yılda 12 gün) 25 Nisan, 2 Haziran ve 4 Kasım olmak üzere 3 kültür mekânına ücretsiz giriş tarihi eklenecektir.

Bakan Sangiuliano, “Bu yıl girişimi yeniden yeniliyoruz: 25 Nisan, kültür mekanlarına yapılan ziyaretleri ulus için son derece sembolik yıldönümleriyle ilişkilendirmeyi şiddetle arzuladığım üç yeni ücretsiz günden ilki olacak” dedi.

Ziyaretler, uygun olduğu durumlarda rezervasyonla erişim sağlanarak olağan çalışma saatleri içerisinde gerçekleştirilecektir.

İşte Sangiuliano'nun açıkladığı şey: “25 Nisan'da müzeler benim kararımla serbest kalacak. Daha önce böyle değildi. 2 Haziran ve 4 Kasım Kurtuluş Günü'nün değerinin tanınması anlamına gelen resmi değil somut bir olgudur. Geçen yıl olduğu gibi, Roma'daki Via Tasso'daki önemli bir yer olan Kurtuluş Müzesi'ne gideceğim. Bu kurumun başkanlığına atadığım değerli tarihçi Başkan Roberto Balzani tarafından karşılanacağım. Alman kültür bakanı ve meslektaşım Lollobrigida ile Fosse Ardeatine'deydim ve birkaç gün önce iki partizan tarafından öldürülen, Cumhuriyet'in cezasıyla suçlu bulunan 14 yaşındaki ilahiyat öğrencisi Rolando Rivi'nin mezarındaydım. Kendisini 'şehit' ilan eden Papa Francis tarafından kutsandığı ilan edildi. Umarım gelecek yıl ANPI temsilcileri benimle birlikte küçük Rivi'nin huzuruna gelirler. Giovanni Gentile suikastından 80 yıl sonra serginin açılışını yaparken, komünistler dışında CLN'nin çoğunluğunun bu jestten uzak durduğunu hatırladım”.

Konular