23. Gün: Noel Günü yorgun için dinlenme yok. (Ya da penguenleri besleyen adam.)

BenMelek

New member
Afrika pengueni federal tatilleri kutlamaya başlayana kadar Sparks Perkins de olmayacak.

Bu, 25 Aralık sabahı 33 yaşındaki San Francisco’ya hediyeler ve ökseotu değil, gaga kalıntıları ve balık bağırsakları getirdiği anlamına gelir.

California Bilimler Akademisi’nin Steinhart Akvaryumu’nda bir biyolog olan Bay Perkins, çalışmaları tatil için asla ara vermeyen sadık gruplardan biridir – hastane personeli, itfaiyeciler, oyun kurucular. Ona, 50 kadar yerleşik kuşun ihtiyaçlarını karşılayan temel kuş personeli deyin. Hafta sonları, geç geceler: Bay Perkins’in sürüsünde ortaya çıkan herhangi bir acil durum için adil bir oyun.

“Son on Noel’in altısında çalıştım,” dedi. “Bu hayvanlarla çalışmanın bedeli bu.”

Bay Perkins, bu çalışmayı günlük bir pembe diziye girmek olarak tanımlıyor. Bu kuş huysuz uyanıyor, şu arsız. Anahtarlar kemerlerden çalınır. Bu ünlü penguen tekeşliliği biraz rahatlatıcı.

“Bazılarının gözleri kayıyor. Biraz eğleneceksin ve hemen döneceksin,” dedi Bay Perkins.

Bazen takımları tamamen değiştirirler. Bir süre önce, Brezilya’dan bir çift erkek Macellan pengueni birdenbire birbirine bağlandı.

Bay Perkins, “Bu çocuklar en muhteşem yuvayı inşa ettiler,” diye hatırladı. “Onların en iyi iç mimarlar olduğunu hatırlıyorum.”

Bir Mississippi yerlisi olan Bay Perkins, kuşları, ailesinin ona ilk muhabbet kuşunu verdiği üç yaşından beri seviyor. Bunu Amerika papağanı, kumrular ve gösteri güvercinleri takip etti. Bazı geceler, sipariş ettiği bir vagon dolusu sülün almak için saat 4’te postaneye gitmek zorunda kalıyordu.

“14 yaşında tamamen farklı bir çocuktum” dedi. “Okuldan sonra futbol oynamak yerine kendi yaptığım kuşhanelere gittim. Yaklaşık 70 kuşum oldu.”

Akademi’nin kendi koleksiyonu yakın zamanda iki Afrika pengueni yavrusunun gelişiyle büyüdü. Kurumun nesli tükenmekte olan türlerin korunmasındaki rolü göz önüne alındığında – Bay Perkins, Güney Afrika’daki bir koruma projesinden yeni döndü – bu kuşların gelişmesine yardımcı olmak büyük önem taşıyordu. Bay Perkins her sabah her bir civcivi folluktan alıp küçük bir teraziye yerleştiriyor ve çok güzel gramlar kaydediyor.Tatil sezonunda kilo alımı burada teşvik ediliyor.

Penguenler, sendeliyorsa da sakin bir ağırbaşlılığa sahiptir. Penguen civcivlerinde hiç yok. Suda bile güvenilmeyen tombul tüy toplarıdır. Bu tüyler yavru tüylerle değiştirilene kadar sevimli küçük taşlar gibi batarlardı. Ancak esaret altında, yaklaşık 30 yıl yaşayabilirler, bu vahşi yaşamın iki katıdır. Mutlu ve sağlıklı kalmak için uyarılmaya ihtiyaçları var ve buradaki biyologlar bir iPad’de lazer işaretçileri patlatıyor, baloncuklar patlatıyor ve koloni sesleri çalıyorlar.

Kuşlar, gözlemci ziyaretçilerin görüşü ile de zenginleşir. sen. Pandeminin en yoğun olduğu dönemde, camın diğer tarafında kimse yokken personel hayvanlar için yoga yaptı.

Bu Noel’de Bay Perkins ve meslektaşları, kuşlar her zamanki gibi etrafta şarkı söylerken günü özel kılmanın küçük yollarını bulacaklar. Onlar armut ağacındaki muhabbet kuşları ya da keklikler değiller ama onlar bir aile.