ABD eski CDC Yöneticisi, Covid-19’un laboratuvar kaynaklı olduğunu lisana getirdiği için vefat tehditleri aldığını deklare etti

KripTon

Member
Vanity Fair’e yaptığı açıklamada Redfield, geçen yıl Kovid-19 virüsünün laboratuvar kaynaklı olduğu teorisini lisana getirdiğinden dolayı bilim insanlarından şiddetli reaksiyon gördüğünü kaydetti. Redfield, “bu biçimdelar öbür bir hipotez önerdiğim için mevt tehditleri aldım, dışlandım. Bunu siyasetçilerden bekliyordum lakin bilim insanlarından değil.” tabirlerini kullandı.

Vefat tehditlerinin kimilerinin ırksal hassasiyetten kaynaklandığını aktaran Redfield, başkalarının ise ülkedeki ileri gelen bilim insanlarından geldiğini savundu.

Eski CDC Yöneticisi, Mart 2020’de CNN’e verdiği bir mülakatta, Çin’in Vuhan bölgesinde ortaya çıkan virüsün büyük ihtimalle laboratuvardan kaçtığını düşündüğünü lisana getirerek “Laboratuvarda üzerinde çalışılan teneffüs yolu patojenlerinin bir laboratuvar çalışanını enfekte etmesi sıra dışı bir durum değil” değerlendirmesini yapmıştı.

COVİD-19’UN KÖKENİNE AİT TARTIŞMALAR

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin ABD istihbaratının bir raporuna dayandırdığı 23 Mayıs’ta çıkan özel haberi, Kovid-19 salgınının birinci kaynağının Vuhan’daki laboratuvar olabileceğine ait tartışmaları bir daha gündeme getirmişti. Haberde, ABD istihbaratının ilgili raporuna nazaran salgının kentte yayılmadan kısa müddet evvel Vuhan Laboratuvarı’nda çalışan 3 araştırmacının virüs ve mevsimsel grip belirtilerine emsal şikayetlerle hastalanıp hastaneye başvurduğu argüman edilmişti.

ABD Lideri Joe Biden da 26 Mayıs’ta yaptığı yazılı açıklamada mart ayında istihbarattan Kovid-19’un kökenini araştırmalarını istediğini ve bu raporu Mayıs ayı başında eline aldığını bildirmişti. Biden açıklamasında, “İstihbarat Topluluğundan, bizi kesin bir sonuca daha da yakınlaştıracak ayrıntıları toplama ve tahlil etme uğraşlarını iki katına çıkarmalarını ve bunu bana 90 gün ortasında rapor etmelerini istedim.” sözünü kullanmıştı.

Evvelki Trump idaresi, bir hayli defa virüsün yayılmasından dolayı Pekin’i suçlamış, ABD istihbaratının geçen yılın sonunda yayınlanan raporunda virüsün Vuhan’daki laboratuvardan çıkmış olabileceğine ait bulgulardan bahsedilmişti.

Çin idaresi kelam konusu savları kesin bir lisanla yalanlarken, Dünya Sıhhat Örgütünden mevzuyu araştıran bir heyet de virüsün kelam konusu laboratuvardan yayıldığı argümanlarının gerçekçi olmadığı kararına ulaştıklarını açıklamıştı.