EWA programı bayan girişimcilerin dünyaya açılmasına dayanak oluyor

mffg09

New member
Tarım ve besin dalında değişim yaratan bayan teşebbüsçüler aranıyor.Geçen sene birincisi gerçekleştirilen EWA Programı bu yıl bir defa daha besin ve tarım alanında çalışan bayan girişimcilere değerli fırsatlar sunuyor. Program bu sene tıpkı anda 8 ülkede, 80 bayan teşebbüsçü ile hayata geçecek. Son müracaat tarihi 13 Haziran.

Avrupa Birliği’nin Besin İnovasyon Fonu (EIT Food) tarafınca desteklenen Empowering Women in Agrifood (EWA) programı, bu yıl da besin ve tarım alanında faaliyet gösteren bayan merkezli erken etap teşebbüsleri artırmak ve girişimcileri iş fikirlerini geliştirmeye yönlendirecek gerekli bilgi, itimat ve takviyesi sağlamak hedefiyle hayata geçiyor. Program Türkiye’de, Impact Hub İstanbul’un besin ve tarım girişimcilik platformu Foodback ve Topraktan iştirakinde gerçekleşiyor.

EWA programı bayan girişimcilerin dünyaya açılmasına dayanak oluyor

Türkiye’de girişimcilik son 10 yılda katlanarak büyüyor fakat bayan teşebbüsçüler hala bu ekosistemdeki nüfusun ufak bir kısmını oluşturuyor. Kendi topraklarında, organik sistemlerle ve kapasiteleri dahilinde üretim yapan bu yeni kuşak çiftçi teşebbüsçüler, bulundukları bölgenin ve lokal ekonomilerinin tanınmasına katkı sağlıyor. Anadolu, bu alanda marka olmayı başarmış ve büyümeye devam eden sayısız üreticiye sahip.

Bu ortamda EWA Programı bu yıl ikinci defa besin ve tarım alanında çalışan erken etap bayan girişimcilere kıymetli fırsatlar sunuyor. Program tıpkı anda 8 ülkede, 80 bayan teşebbüsçü ile hayata geçecek.

Türkiye’den yapılacak müracaatlar içinden seçilen 10 bayan teşebbüsçü, 6 ay boyunca çevrimiçi eğitimler ve etkinliklere katılıp hem birebir aynı vakitte uzman mentorluk alacaklar. Ülke finalinde birinci seçilen kişi 10.000 Euro, ikinci ise 5.000 Euro mükafatın sahibi olacak.

İştirakçiler ayrıyeten gereksinimlerine özel hazırlanmış çevrimiçi ve yüz yüze eğitimlerle mevcut maharetlerini geliştirebilecekleri çeşitli kaynaklara erişebilecek. Tarım ve iş dünyasından alanında uzman mentorlar ile çalışarak birebir takviye alacaklar. beraberinde EIT topluluğunun bir modülü olarak küresel tarım ve besin ekosistemindeki 100’den çok mentor ve bayan girişimciyle direkt temas kurma ve ağ oluşturma imkanına erişecekler. Tüm bunların yanında EIT Food‘un Avrupa’daki hızlandırma programlarına katılma ve işini büyütme bahtını elde edecekler.

Daha evvel EWA programında birinciliği kazanan Lmwatt Kurucu Ortağı Gonca Çamkerten programla ilgili şunları söylüyor: “EWA Programı mühletince şirketleştik ve programda bir grup olarak nasıl çalışmalıyız kısmına odaklandık. Program müddetince konuştuğum her beşerle farklı bir irtibat kurduğumu ve onlardan öğrendiğimi gördüm. EWA’da yaptığımız işe nitekim paha veriyorlar, işinize odaklanıyorlar; gereksinimlerinizi bir arada inceliyor ve ona nazaran hareket ediyorsunuz.”

Programın ikincisi olan Ancient Greens Kurucusu Deniz Yüksel Ovalı ise, “EWA Programı benim için yenilik, çağa ayak uydurmak ve günde kalmak demek. Daha epeyce serada ve alanda olduğum için gündemden uzak kalabiliyorum, EWA Programı beni tarladan alıp gündeme, teknolojiye bilgiye, bağlantıya adapte eden bir program. Daima bir arada omuz omuza bilgi paylaştığımız, eksik kaldığımız noktalarda birbirimizi tamamladığımız bir program. Program boyunca ne yaparsak yaptık, paylaştık. EWA’ya seçilmiş olmak epeyce büyük bir kazanım, ortasında olmanın her manada kar verdiği bir program” diyor.

Müracaat Şartları

Başvuran teşebbüsün kurucusunun yahut kurucu ortağının bayan olması

Türkiye yahut öteki program ülkelerinden birinde ikamet etmek (Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Litvanya, Portekiz, Romanya, Yunanistan)

Tarım ve besin kesimlerinde tesir yaratacak erken etap teşebbüs sürecinde olmak

Teşebbüsün faaliyetinin 2 seneyi geçmemesi

Şirketleşmiş teşebbüslerin şirket heyetim basamağından bu yana toplamda en çok 30.000 EUR yatırım almış olması

Programa son müracaat tarihi: 13 Haziran 2021

EWA Programı hakkında daha fazla bilgi ve müracaat için: www.foodback.co/EWA

Hibya Haber Ajansı