Fatih Terim: “Türkiye sihirli anların takımı”

İzmirliEfe

New member
AJANSSPOR – DIŞ HABER

Teknik yönetici Fatih Terim, EURO 2020 öncesinde İtalya’nın La Gazzetta Dello Sport gazetesine özel açıklamalar yaptı.

En genç takım

Turnuvanın en genç takımının Türkiye’de olduğunu belirten Terim, “Turnuvanın en genç takımına sahibiz lakin bu oyuncular, Avrupa’nın büyük gruplarında değerli gayeler için çaba eden isimler. Milan’dan, Juventus’tan, Lille’den, Liverpool’dan, Leicester’dan geldiler.” dedi.

“Bir gün olur mu diyordum”

Yurt haricinde oynayan biroldukça Türk futbolcu olduğunu vurgulayan Terim, “EURO 96’da rakiplerimizin oyuncularına baktığımda, çoğunluğu ülke haricinde forma giyiyordu. ‘Bir gün Türk oyuncular da bu biçimde yurt haricinde top koşturabilecek mi?’ diye düşünürdüm. 25 yıl daha sonra bunu başardık. Şu anda Türkiye haricinde oynayan 15 ulusal futbolcumuz var.” tabirlerini kullandı.

“Sihirli anların takımı”

‘Türkiye, 2002 Dünya Kupası’ndaki muvaffakiyetini tekrar edebilir mi?’ sorusuna Fatih Terim: “niçin olmasın? Türkiye, sihirli dokunuşların, sihirli anların grubu.” formunda konuştu.

“Şenol Güneş en başarılı teknik adamlardan biri”

Şenol Güneş’e övgülerde bulunan Terim, “Şenol Güneş benim fazlaca evvelden beri arkadaşım, senelerca ulusal grupta da birlikte oynadık. Türkiye’nin yetiştirdiği en başarılı futbol insanlarından biri. Umarım tarih tekerrür eder, hatta daha da âlâ bir sonuç alırız. Her maç değerli lakin İtalya üzere turnuvanın favorilerinden olan bir kadroya karşı açılış maçı oynayacak olmak fazlaca pahalı. Tüm dünyanın gözü üstümüzde olacak. Bu durum, tüm futbolcularımız için büyük fırsat.” dedi.

“Umarım finalde Türkiye-İtalya oynar”

İtalya Teknik Yöneticisi Mancini hakkında da konuşan Terim final isteğini belirterek, “Mancini, güçlü bir ekip yarattı ve büyük iş başardı. O da benim üzere hem Fiorentina’da tıpkı vakitte Galatasaray’da çalıştı. Umarım açılış maçını finalde de izleriz ve Türkiye ile İtalya karşı karşıya gelir.” diyerek kelamlarını tamamladı.