Gazze ve Orta Doğu'da İsrail-Hamas savaşı haberleri: Canlı güncellemeler

BenMelek

New member
Beyaz Saray, Başkan Biden'ın perşembe günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, yardım çalışanlarına yönelik saldırıların “kabul edilemez” olduğunu ve İsrail'e gelecekte verilecek desteği ABD'nin sivil kayıplar ve Gazze'deki insani krizle ilgili endişelerini gidermeye bağlama tehdidi oluşturduğunu söyledi.

Sayın Netanyahu ile uzun ve açıkça gergin olan bir telefon görüşmesi sırasında Sayın Biden, İsrail güçleri tarafından yedi yardım görevlisinin öldürülmesinden duyduğu hayal kırıklığını ve Gazze'deki masumların acılarının genel olarak göz ardı edilmesi olarak gördüğü durumu dile getirdi. İsrail'in 7 Ekim terör saldırısı nedeniyle Hamas'a yanıt verme hakkı.

Beyaz Saray'dan yapılan sert açıklamada, “Başkan Biden, insani yardım çalışanlarına yönelik saldırıların ve genel insani durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı.” ifadesine yer verildi. “İsrail'in sivillerin zarar görmesi, insani acı çekmesi ve yardım çalışanlarının güvenliğine yönelik bir dizi spesifik, somut ve ölçülebilir adımı duyurması ve uygulaması gerektiğini açıkça belirtti. ABD'nin Gazze'ye yönelik politikasının, İsrail'in bu adımlara ilişkin acil eylemlerine ilişkin değerlendirmemize göre belirleneceğini açıkça belirtti.”

Başkan, Amerikan politikasının “Sayın Netanyahu'nun Bay Biden'ın kaygılarına vereceği yanıta göre belirleneceğini” söyleyerek, savaşa verdiği desteği İsrail'in gelecekteki davranışlarına her zamankinden daha açık bir şekilde bağladı. Ancak Beyaz Saray'ın açıklaması, başkanın silah sevkiyatını durduracağını veya silahların kullanımına ilişkin koşullar getireceğini doğrudan söylemekten öteye gitmedi; bu, giderek artan sayıda Demokrat'ın onu yapmaya teşvik ettiği bir şeydi.

Bir grup, Perşembe günü Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde düzenlenen hava saldırısının ardından hasarı inceledi.Kredi…Fatima Shbair/Associated Press

Başkan, İsrail'in savaştaki gidişatını etkilemek amacıyla silah kullanılmasına uzun süre direndi ve danışmanları, gönderilen mühimmatın çoğunun uçaksavar füzeleri olduğunu savundu. Ancak Bay Biden'ın yakın Demokrat müttefiklerinden bazıları bile, Delaware'den bir Demokrat arkadaşı ve başkanın sırdaşı olan Senatör Chris Coons da dahil olmak üzere Washington'un silahlar üzerinde daha fazla kontrol uygulaması gerektiğine giderek daha fazla inanmaya başladı.

Perşembe sabahı CNN'de konuşan Bay Coons, “Sanırım o noktaya geldik” dedi ve eğer Bay Netanyahu İsrail ordusuna güneydeki Gazze kasabası Refah'a zorla girme emri verirse ve “bin pound – Bomba atıyorum ve…” Hamas'ın peşine düşmek için bir tabur gönderiyorum ve sivillere ya da insani yardım sağlamıyorum. İsrail'e yardımın şartlı hale getirilmesi yönünde oy kullanırdım.”

Eski Başkan Barack Obama'nın eski ekibinden bazıları, Bibi takma adıyla bilinen Bay Netanyahu'yu ve İsrail Savunma Güçlerini (IDF) dizginlemek için daha fazla çaba göstermediği için Bay Biden'a yönelik eleştirilerini giderek daha yüksek sesle dile getiriyorlar. aksi halde anlamsızdı.

Bay Obama'nın eski ulusal güvenlik danışman yardımcısı Ben Rhodes, “ABD hükümeti İsrail'in politikalarını desteklemek için hâlâ 2000 poundluk bomba ve mühimmat sağlıyor” dedi. sosyal medyada yazdı. “Önemli bir sonuç olmadığı sürece bu öfkenin hiçbir faydası yok. Açıkçası Bibi ABD'nin ne söylediğini umursamıyor, önemli olan ABD'nin ne yaptığıdır.”

Bay Obama'nın eski baş söz yazarı Jon Favreau, Bay Biden hakkında daha da alaycı davrandı. “Başkanın, İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin masum insanları öldürmesini ve aç bırakmasını engellemek için nüfuz kullanmayı hâlâ reddetmesi nedeniyle 'gizlice öfkeleneceğine' güvenilemez.” o yazdı. “Bu hikayeler onu sadece zayıf gösteriyor.”

World Central Kitchen çalışanlarının öldürülmesi, Bay Biden'ın İsrail'in sivillerin öldürülmesini engellemek veya Gazze'ye insani yardım sağlamayı kolaylaştırmak için yeterince çaba göstermediğinden şikayet ettiği bir dönemde Washington ile Kudüs arasındaki gerilimi artırdı. Bay Biden, olay nedeniyle kendisini “öfkeli ve kalbi kırık” olarak tanımladı ve başsağlığı dileklerini iletmek için World Central Kitchen'ı kuran ünlü şef José Andrés'i aramayı özellikle ihmal etmedi.

Video

Deşifre metni

Geri

Deşifre metni

Gazze'deki Dünya Merkezi Mutfağı'nın çalışmalarına bakış

World Central Kitchen, Pazartesi günü İsrail'in hava saldırılarında yedi yardım görevlisinin öldürülmesinin ardından Gazze'deki yardım çalışmalarını askıya aldı. Videolar kuşatma altındaki bir bölgede gıda dağıtımının zorluklarını gösteriyor.

Zomi Frankcom ve Damian Soból, Filistinlileri doyurma misyonuyla Gazze'ye geldiler ve çabalarını buna benzer sosyal medya videolarıyla belgelediler. Daha sonra 1 Nisan'da İsrail'in hava saldırılarında diğer beş meslektaşıyla birlikte öldürüldüler ve World Central Kitchen'ın Gazze'deki çalışmaları durma noktasına geldi. Yardım kuruluşunun videoları, kıtlığın eşiğinde olan ve dış dünyayla bağlantısı kesilmiş bir bölge olan Gazze'de gıda dağıtımının zorluklarına nadir bir bakış sunuyor. Ünlü şef José Andrés, Haiti depremine tepki olarak 2010 yılında World Central Kitchen'ı kurdu. Kuruluş, 7 Ekim saldırılarının ardından İsrail içinde yerinden edilen topluluklar da dahil olmak üzere doğal afetlerden veya çatışmalardan etkilenen bölgelere yemek dağıtıyor. Grup, Ekim ayından bu yana halk mutfakları, kamyon konvoyları ve havadan yardımlar aracılığıyla Filistinlilere 43 milyondan fazla yemek dağıttığını açıkladı. Mart ayı ortasında Kıbrıs'tan yaklaşık 200 ton gıda taşıyan bir gemiyle deniz yoluyla ilk yardım ulaştıranlar oldular. İsrail ordusu, Birleşmiş Milletler'e göre insanların korkunç bir açlıkla karşı karşıya olduğu Gazze Şeridi'nin kuzeyine gıda getiren operasyonun arkasındaki koordinasyonun görüntülerini yayınladı. “Her gün milyonlarca, milyonlarca yemek getirebileceğimizden eminim. Başarısız olabiliriz ama en büyük başarısızlık denememek olacaktır.” İkinci gemi sevkiyatı saldırıdan sadece birkaç saat önce geldi. İsrail ordusu yaptığı video açıklamasında saldırıyı ciddi bir hata olarak nitelendirdi. Birleşmiş Milletler'e göre Gazze'de 7 Ekim'den bu yana 200'e yakın yardım görevlisi öldürüldü. Dünya Merkezi Mutfağı şimdilik orada çalışmayı durdurdu.

World Central Kitchen, Pazartesi günü İsrail'in hava saldırılarında yedi yardım görevlisinin öldürülmesinin ardından Gazze'deki yardım çalışmalarını askıya aldı. Videolar kuşatma altındaki bir bölgede gıda dağıtımının zorluklarını gösteriyor.

Yedi kişi, Gazze yolunda seyreden üç araca arka arkaya yapılan üç saldırıda öldürüldü. İsrailli yetkililer, olayı araçların yanlış tanımlanmasına dayanan trajik bir hata olarak nitelendirdi ancak olayın nasıl gerçekleştiğine dair ayrıntılı bilgi vermedi. Saldırı gece gerçekleşmesine rağmen arabalar World Central Kitchen logolarıyla işaretlenmişti. Bay Andrés, örgütünün seyahat planları konusunda İsrailli yetkililerle temas halinde olduğunu söyledi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla iç tartışmaların ayrıntılarını veren üst düzey bir Biden yönetiminden yetkiliye göre, İsrailliler Perşembe sabahı itibarıyla saldırıyla ilgili vaat ettikleri soruşturmanın ilk sonuçlarını henüz ABD ile paylaşmamıştı.

Bazı Filistinli savunucular, Bay Biden'ın yardım çalışanlarının ölümüyle ilgili öfke ifadesine öfkeyle tepki gösterdi ve Biden'ın, çoğu sivil olmak üzere Gazze'de yaşayan 30.000'den fazla insanın öldürülmesine yeterince öfkeyle karşılık vermediğini söyledi.

Görünüşe göre başkanın kendisi de kendi ailesinin baskısı altında. Bay Biden, Salı gecesi Beyaz Saray'da Müslüman toplum liderlerine, First Lady Jill Biden'ın konuştuğunu ve kendisine “Dur, dur artık Joe” dediğini söyledi.

Katie Rogers raporlamaya katkıda bulunmuştur.

— Peter Baker Washington'dan bildiriliyor