Global OSB: 230 fabrika kuruluyor

Eftal

Global Mod
Global Mod
Türkiye, üretim ve ihracatı teknolojik ve katma bedelli üretimle artıracak yeni projelerin çalışmalarına sürat verdi. Balıkesir’in Bandırma ilçesinde belirlenen 2 milyon 500 bin metrekarelik alanda çalışmaları başlatılan Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) teknolojik ve katma pahalı üretim yapacak yerli ve yabancı sermayeli 230 fabrika heyetim için gün sayıyor. Yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline gelen Türkiye’nin birinci inovatif OSB’si Marmara OSB’de daha şimdiden doluluk oranı yüzde 92’lere ulaştı.

Sadettin Çayn(Fotoğraflar: Mustafa İlhan)

KATMA BEDELLİ MAL ÜRETİLECEK

Nisan ayında yer teslimlerine başlanacak olan OSB’de bilişim, teknoloji, elektronik, otomotiv, güç ve biyomedikal kesimleri başta olmak üzere milletlerarası alanda faaliyet yürüten biroldukca yerli ve yabancı firma teknolojik ve katma bedelli üretim yapacak. ‘Türkiye’nin gelecek vizyonunu inşa ediyoruz’ sloganıyla kurulan Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas OSB’nin Lideri Saadettin Çay, projenin son durumunu ve bilgileri Yeni Şafak’a anlattı.

YABANCILARIN İLGİSİ AĞIR

Nisan ayında fabrikaların suramı için firmalara yer teslimine başlayacaklarını belirten Çay şunları söylemiş oldu: “Yabancı yatırımcılar, Marmara OSB’ye ağır ilgi gösteriyor. 2 milyon 500 bin metrekarelik alanda, 5 bin ile 50 bin metrekare içinde değişen toplam 230 parselimiz bulunuyor. Biz bu parsellerde kurulacak olan fabrikaların altyapılarını yapıp fabrika kurulumları için yer tahsisi yapıyoruz. Şu an prestiji ile parsellerin yüzde 92’si doldu. Yabancı yatırımcıların da ağır ilgisi var. İsimlerini vermek istemiyorum, milletlerarası piyasada faaliyet yürüten bir epeyce firma burada üretim yapacak. Yerli şirketlerle iştirak kurarak OSB’mizden yer alan yabancı firma sayısı da pek fazla, burası direkt yabancı yatırım alan teknolojik ve katma pahalı bir üretim merkezi olacak. Şu an prestiji ile 150 firma buradan yer aldı, 50’ye yakını çabucak yerimizi teslim edin biz üretime başlayalım diyor.”

OLMAYANI YAPIYORUZ

Yola, ‘olmayanı yapmak’ fikri ile çıktıklarını belirten OSB Lideri Çay, projenin iki temel saç ayağı üzerinde inşa edildiğini söylemiş oldu. Bunlardan birinin inovasyon, bir ötekinin ise canlı ömrüne hassaslık olduğunu tabir eden Çay, yenilikçi, canlı ömrüne hassas ve gelecek odaklı yapılan Ar-Ge çalışmaları kararında ortaya teknolojik ve katma pahalı bir üretim merkezi gereksiniminin çıktığını ve bu gereksinim doğrultusunda Marmara OSB’nin temellerinin atıldığını söylemiş oldu.

Amaç 2 milyar $ ihracat

Saadettin Çay, OSB’de orta vadede (2025) 2 milyar dolar ihracat ve 30 bin istihdam hedeflediklerini söylemiş oldu. Çay, Marmara OSB’nin pozisyonu itibariyle de yatırımcıların ilgisini çektiğini söyleyerek, “OSB’miz sanayi kentlerimiz olan İstanbul, Kocaeli, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir’in tam orta noktasında. Türkiye’nin en büyük 4. limanına komşu. Botaş ve elektrik iletim sınırına da epeyce yakın bir aralıkta. Bursa-Çanakkale otoyoluna sıfır bir pozisyonda. Buradan demir yolu da geçecek” diye konuştu.

Kahverengi yaka geliyor

İnovatif OSB ile çalışma hayatına da yeni bir kavram kazandırılacak. Bandırma’da kurulacak olan Marmara OSB’deki fabrikalarda, bölgede yaşayan çiftçiler istihdam edilecek lakin fabrikalarda istihdam edilecek olan çiftçiler tarımla ilgilenmeye devam edecek. Saadettin Çay, bu çalışanları kahverengi yakalı çalışanlar olarak tanımladıklarını söylemiş oldu. Bandırma Üniversitesi ile de OSB bünyesinde bir Teknokent kurulacağını kelamlarına ekleyen Çay, bu biçimdelikle nitelikli ve orta eleman yetiştirileceğini de müjdeledi.