İnanılmaz derecede büyük bir ülkede büyük, inanılmaz yolculuklar

BenMelek

New member
Avustralya mektubu Avustralya ofisimizden haftalık bir haber bültenidir. Kayıt e-posta ile almak için. Bu haftaki sayı, Melbourne’de muhabirlik yapan Natasha Frost tarafından yazıldı.

Bu yılın başlarında, meslektaşım Hikari Hida ve ben, Avustralya’nın doğu kıyısında inanılmaz, olası olmayan bir geziden haber verdik.

Kendisine Uni diyen sırt çantalı genç bir Japon gezgin olan Ryokei Mifune, dayanıksız, motorsuz bir çocuk scooter’ıyla Melbourne’den Cairns’e Sidney üzerinden 2.000 milden fazla bir yolculuk yaptı.

Her yönden hazırlıksızdı – şehir parklarında kamp kurdu, kaldırımda ayak tırnaklarını kaybetti (sürekli sandalet giyiyordu) ve Google Translate ve minnettar gülümsemelerin ve baş sallamaların evrensel dili aracılığıyla yabancılarla iletişim kurdu. Avustralya’nın çakıl yolları için tamamen yetersiz olan yolculuğu birkaç kez bozuldu.

Şubat ayında bize “Bu gezi için özel bir hazırlık yaptığımı sanmıyorum” dedi. “Çok fazla düşünürsem, işleri karmaşıklaştıracak ve ilerlemem zor olacak, bu yüzden ‘B planı olmadan hemen devreye girersem, bir şekilde işleri çözeceğim’ diye düşündüm.

Neredeyse dört ay sonra, Uni tam da bunu yaptı. Gezisi medyada daha fazla yer aldıkça, yabancılar onu sokaklarda aramaya ve ona yemek ya da kalacak yer teklif etmeye başladı. 124 gün boyunca çok daha fazla İngilizce öğrendi, Avustralya’yı diğer birçok Avustralyalıdan daha fazla gördü ve hikayesinin çektiği ilgiyi mülteciler için binlerce dolar toplamak için kullandı.

Cumartesi günü Uni, destekçileri tarafından imzalanmış bir Japon bayrağını başının üzerinde tutarak Cairns’e gitti. Gülümseyerek ve eğilerek scooterından atladı ve bekleyen, tezahürat yapan kalabalığa teşekkür etti.

Daha sonra Instagram’da bir gönderide şunları yazdı: “Yolculuğumu bitirirken birçok insanın desteğini aldığımı bir kez daha hissettim. Rüzgardaki düşüncelerinle hedefime doğru koşmaya devam edeceğim.” Bu ay içinde Japonya’ya dönmeyi planladığını söyledi.

Uni’nin yolculuğu inanılmaz bir hikaye. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nden yalnızca biraz daha küçük olan Avustralya’nın enginliği, sık sık alışılmışın dışında yolculukları günlük yaşamın bir parçası haline getirebilir.

Ocak ayında Chris English, şiddetli sel nedeniyle bir köprü kapandıktan sonra Broome’dan Kununurra’ya giderken taşrada 3.000 millik bir yoldan saptı.

O sırada bana “Ben deneyimli bir sürücüyüm” dedi. “Avustralya’nın merkezinde seyahat etmek açısından, alışılmışın dışında falan, hayatım boyunca bunu yaptım. Bu yüzden kişisel olarak benim için sadece başka bir yürüyüş.”

Oğlu Craig, babasının yolculuğundan güncellemeleri Twitter’da yayınladı ve Moskova’dan Cebelitarık’a olan mesafeden daha uzun bir yolculukta ülke çapında kaydettiği ilerlemeyi binlerce kişi takip etmeye başladı.

Chris English, “Çocuklardan birinden veya karımdan bir telefon aldım ve ‘Sen ünlüsün!’ dedim” dedi. “Ne demek istiyorsun?” dedim.

Bu yıl Batı Avustralya’da rapor verirken, Avustralya’nın uçsuz bucaksızlığından kendi küçük zevkimi aldım.

Ningaloo Yarımadası’ndaki Exmouth’a dünyanın dört bir yanından binlerce ziyaretçiyi çeken nadir bir tam güneş tutulmasını izlemek için gitmeyi planlamıştım. Birlikte çalıştığım foto muhabiri Matthew Abbott, bölgede kalmaktan en iyi şekilde yararlanmak için yakınlarda başka hikayeler aramayı önerdi.

Haritada birbirine yakın görünen yerlerin genellikle seyahat günleri arasında olduğunu çabucak öğrendim. Exmouth’tan sadece bir taş atımı uzaklıkta, Avustralya’daki lityum madenciliğiyle ilgili bu hikaye üzerinde çalışmak için geziyi kullandık.

Bu uzunluktaki bir yolculukta kaza yapma riski yüksektir. Matt ve ben fazladan yiyecek ve galonlarca fazladan su ile seyahat ettik ve herhangi bir servis veya cep telefonu servisinden kilometrelerce uzakta benzinimizin bitmesini önlemek için mümkün olduğunca doldurduk.

Geçenlerde başarısız Avustralya keşif gezileriyle ilgili en ünlü hikayelerden birini okumuştum. 1860 yılında, Robert O’Hara Burke ve William John Wills, 19 adam ve bir sürü deve ve rom ile Melbourne’den Carpentaria Körfezi’ne yaklaşık 2.000 mil yol kat ettiler. Macera, 1861 Haziran’ının sonunda dönüş yolunda birkaç gün üst üste iki kişinin yetersiz beslenmeden ölmesiyle sona erdi.

Tarihçi Kathleen Fitzpatrick, İrlandalı bir asker olan Burke’ün bir kaşif, kadastrocu veya denizci olarak özel bir becerisi veya deneyimi olmadığını ve görevin hedeflerinin en iyi ihtimalle belirsiz olduğunu yazıyor. Gerçek kazanımlar – Avrupalıların ülkeyi ilk kez güneyden kuzeye geçmesi gerçeği dışında – onları aramaya çıkan ve bu süreçte değerli yeni otlak alanları bulan arama ekipleri tarafından sağlandı.

Bölüm, Avustralya’da kahramanca bir başarısızlık olarak mitolojileştirildi – bazı Avustralyalıların kendi imajının bir parçası olan belirli bir macera duygusuna ilham verebilecek bir başarısızlık.

51 yaşındaki Leigh Swansborough, hayatını alışılmışın dışında yaşamış başka bir Avustralyalı. Bu yılın başlarında, İran’da 10 aylık bir geziden döndükten sonra, seyahatlerinde deneyimlediği cömertliği paylaşmak için üniversiteye gittiğini söyledi.

Uni’nin ve kendisininki gibi büyük, cesur yolculuklarda bulaşıcı bir şeyler var, dedi. “İnsanlar ne yaptığınızı, kim olduğunuzu ve neden yaptığınızı öğrendiğinde, hepsi bunun bir parçası olmak istiyor.”

Şimdi haftanın hikayeleri için.

Avustralya ofislerimizden gelen nakliyeyi beğendiniz mi?
NYTAustralia@Haber adresinden ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Bu e-postayı beğendiniz mi?
Bunu arkadaşlarınıza iletin (biraz taze bir bakış açısı kullanabilirler, değil mi?) ve buradan kaydolabileceklerini bildirin.