İsrail güçleri Refah'taki BM yardım kampına ölümcül saldırı düzenledi

BenMelek

New member
Reuters fotoğrafçıları tarafından olay yerinde çekilen fotoğraf ve videolar, tesisin çeşitli yerlerine kan sıçradığını gösteriyor: bir deponun zeminine bulanmış, etrafı malzeme yığınlarıyla çevrili, bir bebek malzemeleri kutusunun yan tarafına sızmış ve dışarıda yerde birikmiş. . Diğer haber kaynaklarından alınan fotoğraflara göre, yaralıların çoğunun kaldırıldığı yakındaki Al-Najjar hastanesinde, BM çalışanları, sedye üzerinde yatan ve hâlâ örgütün alamet-i farikası olan mavi ceketini giyen ölü meslektaşlarının yasını tutuyordu.

Filistin Yönetimi'nin resmi haber ajansı WAFA, saldırıda Sayın Abu Hasna ve UNRWA çalışanının yanı sıra en az dört kişinin daha öldürüldüğünü bildirdi.

Teşkilatın başkanı Philippe Lazzarini yaptığı açıklamada, “Gazze Şeridi'nde kalan birkaç UNRWA dağıtım merkezinden birine düzenlenen saldırı, gıda stoklarının azaldığı, açlığın yaygın olduğu ve bazı bölgelerde kıtlığa yol açtığı bir zamanda gerçekleşti. ” “Kıtlık.”

Ajansa göre, savaşın başlamasından bu yana en az 165 UNRWA personeli Gazze'de çalışırken öldürüldü. Ayrıca, savaş sırasında toplamda 150'den fazla kez vurulan UNRWA tesislerinde 400'den fazla kişinin barındırıldığı sırada öldürüldüğü belirtildi.

Sayın Lazzarini, UNRWA'nın Gazze'deki tüm tesislerinin koordinatlarını günlük olarak “çatışmalı taraflarla” paylaştığını, İsrail ordusunun gıda dağıtım merkezinin koordinatlarını Salı günü yıkamadan bir gün önce aldığını söyledi.

Lazzarini, “BM tesislerine, konvoylarına ve personeline yönelik saldırılar olağandır ve uluslararası insancıl hukukun açıkça göz ardı edilmesini temsil eder” dedi.

Birleşmiş Milletler'in insani yardım şefi Martin Griffiths, depoya yapılan saldırıyı kınadı sosyal medyadaBunu hem yardım çalışanları hem de “yardım etmeye çalıştıkları aileler” için “yıkıcı” olarak nitelendirdi.

Korunmaları gerekiyor dedi. “Bu savaş durmalı”