İsrail-Hamas Savaşı: Son Güncellemeler – Haberler

BenMelek

New member
Ghada Abu Samra, kendisi, annesi ve erkek kardeşinin yiyecek ve temiz su bulmak amacıyla yaşadığı Refah'taki odasından ayrılırken, daha fazla Gazzeli'nin zaten kalabalık olan güney şehrine akın ettiğini görüyor.

Haftalardır Refah'ta bulunan 24 yaşındaki web geliştirme öğrencisi Bayan Abu Samra, “Sayılar her geçen gün muazzam bir şekilde artıyor” dedi. “Sokakta oturup çadır kurmaktan başka kimseye yer yok.”

İsrail'in yaklaşık üç ay süren hava saldırıları ve tahliye emirleri nedeniyle Gazze'deki 2,3 milyon sakinin neredeyse tamamı evlerinden zorla çıkarılırken, bir zamanlar 300.000 nüfuslu bir şehir olan Refah, yerinden edilenlerin ana sığınağı haline geldi. Birleşmiş Milletler bu hafta yaptığı açıklamada, bir milyondan fazla insanın Mısır sınırındaki küçük bir yerleşim bölgesi olan şehre itildiğini söyledi.

İnsanlar kumlu zemine sıra sıra yayılan en derme çatma çadırları bile inşa edecek malzeme bulmakta zorlanıyor. Birleşmiş Milletler'e göre sefalet, hastalıkların yayılması ve zaten aşırı yüklenmiş olan sağlık sistemi nedeniyle daha da kötüleşiyor. Şehir de güvenli değil: Hava saldırıları, İsrail ordusunun Gazzelilere kaçma çağrısı yaptığı bölgeler de dahil olmak üzere Gazze Şeridi'nin tamamını vuruyor.

İsrail, İsrail yetkililerine göre, bölgeyi kontrol eden siyasi ve silahlı grup Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'in güneyinde yaklaşık 1.200 kişinin ölümüne yol açan bir saldırı gerçekleştirmesinin ardından savaşı başlattı.

Gazze merkezli bir insan hakları örgütü olan Al Mezan Center, sosyal medyada Refah'ın giderek yoğunlaşan nüfusu göz önüne alındığında, tek bir saldırıdan kaynaklanan potansiyel ölüm oranının yüksek olduğunu belirtti.

Gazze Şeridi Sağlık Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde Gazze Şeridi'ndeki hava saldırılarında 160'tan fazla kişinin öldürüldüğünü söyledi. Bakanlığa göre üç ayda ölü sayısı 20.000'i aştı; bunların arasında pek çok kadın ve çocuk da var.

Perşembe günü Gazze hükümetinin medya ofisi, İsrail'in Refah'ta altı noktaya düzenlediği saldırılarda son üç gün içinde düzinelerce insanın öldüğünü söyledi.

“Rafah hiç de güvenli değil; Her gün geçtiğim sokağa dün üç roket isabet etti, 10 kişi öldü” diyen Abu Samra, ailesinin savaşın başlamasından bu yana yedi kez yerinden edildiğini sözlerine ekledi. “Her an öldürülebilirim. Sırada kimin olduğunu bilmiyorsun.”

“İsraillilerin 'Burası güvenli, oraya gidin' dediği yerler hiçbir yer güvenli değil” dedi.

Ancak daha fazla insanın Refah'a kaçması bekleniyor. Birleşmiş Milletler'e göre, İsrail ordusu Çarşamba günü Gazze Şeridi'nin merkezinde 4.700 kişinin yaşadığı Deir el-Balah kentindeki iki blokta yaşayanlara, onları acil durum barınaklarına gitmeye çağıran broşürler attı. Ancak birçok kişi tekrar kaçmak zorunda kalacaklarından korktukları için doğrudan Refah'a gitmeye karar verdi.

Güneydeki Han Yunus şehrinden emekli bir mühendis olan ve sıcak yemek pişirme de dahil olmak üzere Refah'ta yardım dağıtan bir gruba yardım eden 68 yaşındaki Muhammed Shaath, “Refah'taki durum tamamen içler acısı” dedi.

Refah'ta bir karış boş alan yok” dedi. “Her yerde çadır var. Çadır derken insanların aşina olduğu gerçek çadırları kastetmiyorum. Bu sadece başınızı örten herhangi bir şey.

İnsanların Birleşmiş Milletler'den veya Filistin Kızılayı'ndan çadır almak için kayıt yaptırdığını ancak çadır almanın uzun zaman alabileceğini ve özellikle de kötü kış koşullarında insanların bekleyemediğini söyledi. Bu nedenle pek çok kişi bir tür barınak inşa etmek için yakındaki seralardan eski ahşap kirişler, plastik ve naylon kullanıyor.

Refah'taki pek çok kişi için en harap barınakları bile inşa edecek malzemeleri bulmanın günlük bir rutin haline geldiğini söyledi.

Koşullara rağmen Bay Shaath, nerede yaşayacaklarını bilmemesine rağmen ailesiyle birlikte oraya taşınmaya hazırlandığını söyledi. İsrail ordusunun geçtiğimiz günlerde Han Yunus'taki evinin yakınındaki bir şehir bloğunun sakinlerini ve oraya sığınmak isteyenleri kaçmaları konusunda uyardığını söyledi.

Sırada onun bloğunun olmasından korkuyor.

Kendim ve ailem için başka seçeneğim yok” dedi. “Bizi Han Yunus'ta bombalayacaklar.”

“Kendim için endişelenmiyorum” diye ekledi. “Ben zaten 68 yaşındayım. Çocuklar için endişeleniyorum. Onlar gelecek.”

— Raja Abdulrahim Ve Ebu Bekir Beşir