İsrail-Hamas savaşına ilişkin canlı güncellemeler: Gazze Şeridi'nde yardım çalışanlarının öldürülmesi

BenMelek

New member
Dünya liderleri ve insani yardım grupları Cuma günü yaptıkları açıklamada, İsrail'in, ABD'nin artan baskısına, Birleşmiş Milletler'in yaklaşmakta olan bir kıtlık konusunda uyardığı Gazze Şeridi'ne daha fazla yardım yolu açacağını açıklayarak yanıt vermesinin ardından somut sonuçlar üretmesi gerektiğini söyledi.

Cuma günü Brüksel'de düzenlenen bir basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken yeni yardım rotalarını memnuniyetle karşıladı ve bunları “olumlu gelişmeler” olarak nitelendirdi, ancak ABD'nin İsrail'in Gazze'deki insani krizi kolaylaştırmayı bir öncelik haline getirip getirmeyeceğini izleyeceğini söyledi. İsrail'in kararlılığının bir ölçüsünün “gerçekte kalıcı olarak gelen kamyonların sayısı” olduğunu söyledi.

“Gerçek test sonuçlardır ve önümüzdeki günlerde ve haftalarda görmek istediğimiz şey de budur” dedi ve şunu ekledi: “Kanıt gerçekten sonuçlarda.”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail'e yeni yardım yollarını “hızla” açması çağrısında bulundu.

Sosyal medyada “Artık bahaneye gerek yok” diye yazdı.

Perşembe günü Gazze'ye insani yardım atılacak.Kredi…Hannah McKay/Reuters

İsrail Cuma günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, açlığın özellikle şiddetli olduğu kuzey Gazze Şeridi'ne yardım teslimatına izin vermek için Erez geçiş kapısını açmayı kabul ettiğini söyledi; bölgeye daha fazla yardım sağlamak için İsrail'in Aşdod limanını kullanmak; ve Ürdün'den yapılan teslimatları önemli ölçüde artırmak.

Duyuru, Başkan Biden'ın Başbakan Benjamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Amerika'nın İsrail'e verdiği desteğin devam etmesinin, İsrail'in Gazze'deki sivilleri ve işçilere yardım etmek ve oradaki açlık krizini hafifletmek için harekete geçmesine bağlı olduğunu söylemesinden birkaç saat sonra geldi.

Bazı Gazzeliler, son zamanlarda mevcut yollardan daha fazla yardımın aktarılacağını duyduklarını söylese de, bu yardım hâlâ ailelerini doyurmaya yetmiyor.

31 yaşındaki muhasebeci Muhammed el-Masri, “Hayata tutunuyoruz, hepsi bu” dedi. İsrail'in Hamas'ı yok etme kampanyasının bir parçası olarak işgal etmeye çalıştığı yüz binlerce yerinden edilmiş Gazzeli ile dolu bir şehir olan Refah'ta ailesiyle birlikte bir çadırda kalıyordu. Ailesinin konserve et ve sebze satın alabildiğini ve bir hayır kurumundan pirinç ve fasulye alabildiğini söyledi.

Cuma günü WhatsApp'ta yayınladığı bir mesajda, “Yardım, çok az istisna dışında, yerinden edilmiş insanlara her zaman ulaşmıyor” dedi. Birçok Gazzelinin aylardır söylediği şeyleri tekrarlayarak, “Çoğu zaman her şey piyasada satılıyor” diye ekledi.

Cuma, Müslümanlar için Ramazan'ı kutlayan kutsal bir gündü ve normalde dini törenlerin ve Ramazan'ın sonunu simgeleyen Ramazan Bayramı kutlamalarına yönelik hazırlıkların yoğunlaştığı bir gündü. Ancak Bay al-Masri yaşadığı çadır kampında bunların hiçbirinin olmadığını söyledi.

“Çoğu insan zaten yiyecek bir şey olmadığı için oruç tutuyor” dedi. “Bunun Ramazan olduğunu düşünmüyorduk.”

Ramazan ayının son Cuma namazı Cuma günü Refah'ta kılınacak.Kredi…Haitham Imad/EPA, Shutterstock aracılığıyla

Savaşın başlangıcından bu yana İsrail, Gazze Şeridi'ne giriş yardımını Kerem Şalom ve Refah'ta sıkı kontrol edilen iki sınır kapısıyla sınırladı. Yardım grupları, yardımları bu geçişlerden geçirmeye çalışırken, İsrail'in uzun süren denetimleri ve İsrail'in Gazze'deki işçilerine saldırma riski de dahil olmak üzere çok büyük zorluklarla karşılaştıklarını söyledi.

İsrail'in insansız hava aracı saldırılarında Gazze Şeridi'nin merkezinde üç araçla seyahat eden World Central Kitchen yardım kuruluşu için çalışan altı yabancının ve bir Filistinlinin öldürülmesinin ardından İsrail'e karşı küresel öfke bu hafta yeni boyutlara ulaştı.

Saldırının ardından World Central Kitchen, Gazze'deki ve diğer insani yardım gruplarındaki faaliyetlerini askıya alırken, ABD, İngiltere ve diğer ülkelerden yetkililer, İsrail'in yardım çalışanlarının güvenliğini sağlamak için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler'in bir kolu olan Dünya Gıda Programı Cuma günü yaptığı açıklamada, “Gazze'ye daha fazla insan getirmek için her yeni fırsatı değerlendirmek üzere hızlı hareket edebilmemiz için” İsrail'den yeni güzergahlar için güvenlik ve lojistik düzenlemelerini netleştirmesini isteyeceğini söyledi. “ Kıtlık baş gösterdiğinde.”

İsrailli yetkililer yeni rotaların ne zaman açılacağını veya bu rotalardan ne kadar yardım geçebileceğini hemen açıklamadı. Özellikle Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Erez sınır kapısı, Mısır'ın insani yardımlarının çoğunun kıyı şeridinin karşı tarafında depolanması nedeniyle lojistik engeller oluşturabilir.

İsrail hava saldırısında öldürülen World Central Kitchen çalışanlarının içinde bulunduğu hasarlı araç.Kredi…Ahmed Zakot/Reuters

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, yeni önlemlerin “yeterli olmadığını” ve “açlığın derhal sona erdirilmesi için acil çabalara ihtiyaç duyulduğunu” söyledi.

Sosyal medyada “Gazze Şeridi'ndeki çocuklar ve küçük çocuklar yetersiz beslenmeden ölüyor” diye yazdı.

Cuma günü yapılan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında, Filistin'in BM Büyükelçisi Riyad H. Mansour, İsrail'in World Central Kitchen çalışanlarının ölümlerine verdiği tepkinin, Filistinlilerin ölümlerine verdiği tepkiden oldukça farklı olduğuna dikkat çekti.

İsrail'in, yardım grubunun konvoyuna yapılan saldırıyı hızla araştırdığını, ardından iki subayı görevden aldığını ve üç üst düzey komutanı da bu saldırıdaki rollerinden dolayı kınadığını belirtti.

Bölgenin sağlık yetkililerine göre öldürülen 32.000'den fazla Gazzeliye atıfta bulunarak, “Öldürülen on binlerce Filistinli sivilden kim sorumlu tutulacak?” dedi. “Bizi katleden, kitleler halinde öldürenlerden hesap sormaya canlarımız layık değil mi?”

İsrail'in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Gilad Erdan, World Central Kitchen çalışanlarının ölümleri nedeniyle taziyelerini dile getirdi ancak konvoylarına yapılan saldırıların “Hamas'ın sivil altyapıyı istismar etme ve… Araç temelli alaycı yaklaşımına dayanan trajik bir hata” olduğunu söyledi. .

Konseye, “İsrail, bırakın önemli işler yapan yardım görevlilerini, asla sivillere bile kasıtlı olarak saldırmaz” dedi.

Abu Draz ailesinin üyeleri, İsrail'in Perşembe günü Refah'ta Gazze Şeridi'ne düzenlediği bombalı saldırıda öldürülen sevdiklerinin yasını tutuyor.Kredi…Fatima Shbair/Associated Press

New York'taki konsey tartışması, BM'nin en üst düzey insan hakları organının Cuma günü Cenevre'de tüm ülkeleri İsrail'e silah satışlarını durdurmaya çağıran ve olası uluslararası insani hukuk ihlalleri ve insan hakları ihlalleri konusunda uyarıda bulunan bir kararı kabul etmesiyle sona erdi.

Organ İnsan Hakları Konseyi, kararı 6'ya karşı 28 oyla ve 13 çekimserle onayladı. İsrail'in en büyük silah tedarikçileri olan ABD ve Almanya, tedbire karşı oy kullandı, ancak ABD'nin Konsey Büyükelçisi Michèle Taylor, İsrail'in savaşı yürütme biçimini eleştirdi.

Bayan Taylor oylamadan önce “İsrail sivillere verilen zararı hafifletmek için yeterince çaba göstermedi” diyerek acil ateşkes çağrısında bulundu ve Bay Netanyahu'yu Hamas'la bir anlaşma müzakeresi yapmaya çağırdı.

İsrail'in paneldeki temsilcisi Meirav Eilon Shahar, kararın kabul edilmesini “Konsey tarihinde çok karanlık bir gün” olarak kınadı. Kararın, 7 Ekim İsrail'e yaptığı saldırı için Hamas'ı kınamadığını ve bedenin “İsraillilere karşı şiddet eylemlerine kör bir göz çevirdiğini” söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı daha sonra konseyin İran ve müttefiklerinden Hamas'a yapılan silah satışlarını göz ardı ettiğini belirten bir bildiri yayınladı.

Sonuçta birçok dünya lideri, Gazze'ye daha fazla yardım götürmenin ve hâlâ orada tutulan rehineleri serbest bırakmanın en kesin yolunun ateşkes olduğunu söyledi. Ancak böyle bir anlaşmaya ilişkin görüşmeler haftalardır durduruldu.

Tarafların anlaşmaya varmasına yardımcı olmak amacıyla, CIA Direktörü William J. Burns'ün Cumartesi günü İsrailli mevkidaşı David Barnea'nın yanı sıra Katar ve Mısır'dan aracılık edilen yetkililerle görüşmek üzere Kahire'ye gitmesi planlandı. Hamas'a göre iki kişi, Planlar hakkında bilgi verildi.

Raporlamaya katkıda bulunanlar Nick Cumming Bruce, Matina Stevis-Gridneff, Gaya Gupta, Johnatan Reiss Ve Julian E. Barnes.