Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde rektörün kızı krizi

Sezai55

New member
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın öğretim vazifelisi kızı Esra Aslancan, Toplumsal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Kolu Eğitim İdaresi Doktora Programı imtihanına başvurdu.

Hürriyet’ten Abdullah Ünlü’nün haberine nazaran, 21 Eylül 2020 tarihli imtihandan evvel Rektör, hem Eğitim Fakültesi Dekanı tıpkı vakitte başka komite üyeleriyle görüşmek istedi. Lakin İmtihan Kıymetlendirme Komitesi Lideri Doç. Dr. Mahmut Sağır bu görüşmeye gitmedi.

Esra Aslancan imtihanı kazanamayınca Rektör’ün dekan aracılığıyla Mahmut Sağır’ı istifaya zorladığı tez edildi. Doç. Dr. Sağır evvel kısım başkanlığı nazaranvinden istifa etti, sonrasındasında da karıştığı bir hengame münasebet gösterilerek açığa alındı.

Doç. Dr. Mahmut Sağır şu argümanları lisana getirdi: “Sınavdan evvel Rektör beyefendi fakültenin dekan ve dekan yardımcısına ‘Benim kızın imtihanı var. Bu imtihanı kazanacak’ demiş. Beni de yanına çağırdı mevzuyu görüşmek için lakin ben gitmedim. Hakikaten imtihan yapıldı ve kızı başarısız oldu. Bunun üzerine rektör dekanı suçladı. O programı aslına bakarsanız kızı için açtığını söylemiş oldu. Ben Eğitim Bilimleri kısım lideriydim. Bu nazaranvimden şahsen baskı gördüğüm için istifa ettim.”

REKTÖR: ZERRE KADAR DAHLİM YOK

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, “Geçen sene 21 Eylül’de bir doktora imtihanı oluyor. Kızım imtihana giriyor ve kazanamıyor. İtiraz bile etmiyor. Hepsi benim dışımda olan şeyler. Zerre kadar dahlim yok. Şu an durum YÖK’te ve sonuçlanmadığı için açığa alınma süreci devam ediyor” dedi.

BAŞKA KIZI VE DAMADI ÜNİVERSİTEDE

Rektör Niyazi Can’ın öbür kızı Emine Canmercan da Sütçü İmam Üniversitesi öğretim vazifelisi. Rektörün damadı Pir Mehmet Aslancan da Sıhhat Kültür Spor Daire Başkanlığı’nda çalışıyor.