Keban HES’te randıman yüzde 20 arttı

Eftal

Global Mod
Global Mod
Yerli ve ulusal güç için kararlı adımlar atan Türkiye, bu maksadına ulaşmada tüm imkanları seferber ediyor. Yerlileşme ve ulusallaşma kapsamında Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde başlatılan rehabilitasyon projesiyle ünitelerin randımanı yükseldi.

48 yıldır hizmet veren Keban Barajı’nın mevcut gücünün geriye düşmesi niçiniyle onarım çalışmaları başlamıştı. Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde yenileme çalışmaları Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’nın takviyesiyle Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ve TÜBİTAK MAM Güç Enstitüsü tarafınca 2019’da başlatıldı.

YERLİ İMKANLARLA REHABİLİTASYON

157,5 megavat güce sahip olan birinci 4 türbinden 3’ünün yenilenme çalışmaları bitirildi. Yerli ve ulusal imkanlarla ünite 2 ve ünite 3’te güç 150 megavattan 180 megavata yükseltildi. 4’üncü ünitenin yenilenme süreci ise şubat ayında bitirilecek.

1981 yılında faaliyete başlayan her biri 175 megavat gücündeki ikinci 4 türbinde de gerekli görülen mekanik ve elektronik sistemlerde rehabilitasyon çalışması yapılarak, her birinde mevcut güç 180 megavat pahaya yükseltiliyor. Evvelki periyotlarda yabancı firmalara yaptırılan rehabilite çalışmaları bu sefer yerli ve ulusal imkanlarla yapıldı.

2021’DE 3,8 MİLYAR KİLOVATSAAT ÜRETİM

Yapılan rehabilite çalışmaları ile randıman yüzde 20 artırılırken, ihale olarak da 130 milyon liralık tasarruf sağlandı. Keban Barajı, kurulduğu günden bugüne kadar 276 milyar 438 milyon 699 bin 210 kilovatsaat güç üretti. 2021 yılındaki üretim ise 3 milyar 833 milyon 63 bin 900 kilovatsaat olarak gerçekleşti.