Kongo’da bir papa ve bir ulus birbirini canlandırıyor

BenMelek

New member
Ülkenin güç durumdaki doğusundaki acımasız suçların kurbanlarıyla yapılan acılı öğleden sonra toplantısı bile, hayatta kalanların anlattıklarının dehşetini vurgulamak için Papa’nın yanına yere pala ve bıçaklar koydukları zaman bile, ona görevini hatırlatıyor gibiydi. Ciddiyetle, “Bu tanıklıklar için teşekkür ederim,” dedi.

Ve Perşembe günü, popemobile’e dönüştürülen beyaz Toyota kamyonetinin görüntüsü, zaten kavurucu sabah güneşinin altında müzik ve dansla zonklayan stadyumda bir patlamaya neden oldu.

47 yaşındaki Iyefa Paulus, “Papa dünyayı dolaşıyor ama buraya geldiğinde durum farklı. Bizimle yüzleşmek için buraya gelmesine sevindik.”

6 yaşındaki Laurent Makesa Pasinya, bir kardinalin kırmızı cübbesiyle tribünlerin etrafında yürüdü (“Çağrı sahibi,” dedi annesi). 44 yaşındaki Puati Longo, İncil çizimleri ve “İncil benim silahımdır” sloganıyla lekelenmiş yaprak desenli bir gömlek giymişti.

“Çok zorluk yaşıyoruz” dedi, “ama Papa’nın gelişi beni çok mutlu ediyor.”

Francis sahneye ulaştığında ve bir asistan tekerlekli sandalyesini yerine oturttuğunda, bazı geleneksel dans performanslarını izledi. Belçika sömürge yönetiminin kaldırılmasından on yıllar sonra hala Kongo’da konuşulan Fransızcayı kullanan hatipler, “Vivre le Pape!”

“Sizinle yüz yüze tanıştığıma memnun oldum” dedi Franz.

Konuşmasında, ülke gençliğini “birisini işaret etme, farklı olduğu için bir başkasını dışlama; bölgeciliğe, kabileciliğe veya kendi grubunuz içinde kendinizi güvende hissettiren her şeye dikkat edin.”