Lokal ayçiçeği tohumu geliştirilmesinde dönüm noktası olan projede birinci hasat yapıldı

mffg09

New member
Yudum ve Tohum Derneği iş birliği ve Trakya Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik takviyesi ile ‘Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Toplumsal Sorumluluk Projesi’ başladı. Yüksek verimli lokal tohum geliştirilmesi ve çeşitliliğin artırılması noktasında dönüm noktası olan proje dahilinde birinci hasat 16 Eylül Perşembe günü, Tekirdağ Muratlı’da yapıldı. Etkinlik Tohum Derneği İdare Heyeti Lideri Musa Kaya, Savola Besin Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh, Trakya Ziraî Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan TÜLEK, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ve Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği İdare Konseyi Lideri Tahir Büyükhelvacıgil ile kamu ve sanayi temsilcileri ile çiftçilerin iştirakiyle gerçekleşti.

Proje kapsamında Türkiye’de mahallî ayçiçeği tohumunun geliştirilmesi, randıman ve kalite bakımından dünya pazarında da kelam sahibi olunmasını sağlayacak yüksek kaliteli lokal çeşitler elde edilmesi hedefleniyor. Ayrıyeten bu bağlamda ayçiçeği tarımı yapan çiftçilere eğitim ve yayım çalışmaları ile teknik uygulama dayanağı de sağlanıyor. Bugün ise geçen mayıs ayında Tekirdağ Muratlı, Edirne Keşan ve İstanbul’un Silivri ilçelerinde belirlenen üç farklı deneme tarlasında ekimi gerçekleştirilen 2 tescilli, 2 üretim müsaadeli, 6 adet de aday çeşit olmak üzere toplam 10 çeşit lokal tohumdan elde edilen eserler hasat edildi.

10 çeşit ayçiçek aday tohum çeşitlerinin denemesi gerçekleştirildi

Aktifliğin açılış konuşmasını yapan Tohum Derneği İdare Konseyi Lideri Musa Kaya, “Biz her vakit doğayı, çevreyi, tarımı ve çiftçileri destekleyen projeler ortaya koymaya çalışıyorken benzeri maksatlarla yola çıkan Yudum ile bu projede buluştuk. ‘Yerli Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Toplumsal Sorumluluk Projesi’nin doğuşu Yudum ile tanıştıktan daha sonra gerçekleşti. Proje kapsamında evvela lider çiftçilere tohum takviyesi sunuldu, çiftçi ağı kuruldu, ayçiçeği tarımı ile ilgili eğitimler verildi. Akabinde 3 adet tarlamızda 10 çeşit ayçiçek aday tohum çeşitlerinin denemesi gerçekleştirildi” dedi.

“Hedefimiz yerli üretimi artırmak ve çiftçilerimizi her manada desteklemek”

45 yıl evvel bu topraklarda doğan, Türkiye’nin en sevilen sıvıyağ markası Yudum olarak, yerli ayçiçek üretiminin artırılması amacıyla yepisyeni bir projeye imza atmanın heyecanı ortasında olduklarını belirten Savola Besin Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh, “Hedefimiz aşikâr; lokal tohumlarla yerli üretimde kapasiteyi artırmak ve çiftçilerimizi her manada destekleyerek bu ivmeyi sürdürülebilir kılmak. Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Toplumsal Sorumluluk Projesi ile Türkiye’de lokal ayçiçeği tohumunun geliştirilmesine; randıman ve kalite bakımından dünya pazarında da kelam sahibi olunmasına katkı sağlayacağız” açıklamasını yaptı.

Birleşmiş Milletler, dünyadaki besin sistemlerinin dönüşümü iletisi verecek

FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, “Gıda sistemleri, bilhassa iklim değişikliği faktörüne daha güçlü hale getirilerek dönüştürüldüğü takdirde, uygun fiyatlı, sağlıklı besinler sürdürülebilir ve kapsayıcı bir biçimde sağlanabilir ve açlık, besin güvensizliği ve makus beslenmenin her halini sonlandırmak için kuvvetli bir faktör haline gelebilir.” açıklamasını yaptı.

Yağlı tohumlar ‘stratejik ürün’ ilan edilmeli

Dünya ayçiçek tohumu ithalatının yüzde 55’ini Avrupa Birliği ile Türkiye’nin gerçekleştirdiğini belirten Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği İdare Şurası Lideri Tahir Büyükhelvacıgil, “Temel besin unsurları içinde en büyük ithalat kalemlerinden birini yağlı tohumlar ve türevleri oluşturuyor. Yağlı tohumlarda ham unsurda büyük oranda dışa bağımlıyız. Ülkemiz bitkisel yağdaki yurt dışı bağımlılığında kritik eşiği aşmış durumda. Ülke olarak 3,5 – 4 milyar dolar düzeyindeki bir bedeli ne yazık ki dışarıya ödüyoruz. bu biçimde devam etmesi halinde 2030 yılına kadar yağlı tohum ithal etmek için 16 ila 18 milyar doları dışarıya ödemek zorunda kalacağız” dedi.

Büyükhelvacıgil bu sorunun tek tahlilinin ise yerli üretimi artırmak olduğunu belirtti ve kelamlarını şu biçimde noktaladı: “Bu sorunun tahlili için yerli üretimi artırmanın en değerli adım olacağına inanıyoruz. Ülke olarak ekilebilir arazi sayımızı artırmalı, çiftçimizin üretim yapmasını sağlayacak siyasetlerle, üretim seferberliği başlatmalıyız. Ayçiçeği bilhassa de Türkiye florasına ahengi ve çiftçimizin en güzel tanıdığı eser olması açısından büyük bir ehemmiyet taşıyor. Bölgelerimiz için en uygun ve yüksek verimlilik elde edebilmek için lokal tohumlar geliştirmeliyiz. Bugün birinci meyvesini toplayacağımız bu proje bunun için epey değerli. Bu bağlamda Yudum Ailesine, Tohum Derneği’ne, Trakya Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün çalışanlarına, bugün bu hasadı yapabilmemizi mümkün kılan çiftçilerimize gerçekleştirmiş oldukları ‘Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Toplumsal Sorumluluk Projesi’ için şükranlarımı sunuyorum.”

Hibya Haber Ajansı