Malatya Şeker Fabrikası’nda birincilik sevinci

KripTon

Member
Malatya Şeker Fabrikası’nda birincilik sevinci

MALATYA – 1 milyon 73 bin ton şeker üreterek planlı üretime geçildikten daha sonraki tüm vakit içinderın üretim rekorunu kıran Türkşeker, 2020-2021 üretim devri raporlarının ve 2021-2022 üretim periyodu planlarının değerlendirildiği toplantıyı gerçekleştirdi.

görüşmede birincilik mükafatını Malatya Şeker Fabrikası aldı. Tarihi bir rekora imza atan Malatya Şeker Fabrikasının Müdürü Suat Altun, büyük bir gurur yaşadıklarını belirterek, Şeker fabrikasını daha âlâ yerlere getirmek için çalışacaklarını söz etti.

Klasik olarak her yıl fabrikalar buluşması yapan Türkşeker’in 2021 Fabrikalar Buluşması’nın mottosu ‘Yeni Devir, Yeni Yaklaşımlar’ oldu.

Toplantı daha sonrası 2020/2021 üretim devrinde dereceye giren fabrikalara ödül verildi. Dokuz farklı kritere göre yapılan performans değerlendirmesi kararında Malatya Şeker Fabrikası en hayli pancar işleyeni şeker üreten ve en güzel üretim yapan fabrika oldu.

Kurulduğu günden bu yana en yüksek pancarı işleyerek tarihi rekor kıran Malatya Şeker Fabrikasında, 545 bin 500 ton net pancar işlenerek karşılığında 68 bin ton kristal şeker üretimi gerçekleşti. Yan eser olarak 26 bin 110 ton melas 173 bin ton yaş Küspe üretilerek ülke iktisadına 500 milyon lira katma paha sağlandı.

Altun, Türkiye birinciliğini kıymetlendirdi

Malatya Şeker Fabrikası Müdürü Suat Altun, bu üstün muvaffakiyet için çalışanlara ve emeği geçenlere teşekkür ederek, “Malatya Şeker Fabrikası’nın birinci defa birinci olduğunu tabir etti. Altun, ” 3-4 Haziran tarihleri içinde yapılan fabrika müdürleri buluşmasında yeni devir yeni formüller ışığında yapılan değerlendirmeler fabrikamız 9 kategoride en güzel pahalara ulaştı ve 15 şeker fabrikası içerisinde üretim ve hububatta birinci seçildi. Bundan dolayı ben başta çalışanlarımıza, Şeker İş sendikasına, tahlil ortaklarımıza fazlaca teşekkür ederim. birlikte yapmış olduğumuz bu çalışmada her insanın emeği var. malatya şeker fabrikası birinci sefer birinci oldu. Çiftçilerimiz ve çalışanlarımızın katkılarıyla biz bu yıl mükafata layık görüldük. 2021 üretim yılı ortasında bütün hazırlıklarımızı tamamladık. 580 bin ton kotamız var, 470 bin ton pancar işlemeyi, bu amacımızın karşılığında 63 bin ton civarında şeker üretmeyi hedefliyoruz” formunda konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a pancar taban fiyatına yaptığı takviyeden dolayı teşekkür eden Altun, “Çiftçilerimiz, endüstrimiz ismine hayli teşekkür ederiz. Taban fiyat pancara ilgide en önde gelen ögelerden bir tanesi. Pancar taban fiyatı 230 liradan 300 liraya çıktığı günden beri yüksek bir talep bulunmakta” diye konuştu.

(EA- NA-LO-Y)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Erdal Akbuğa