Montana’da dev bir balon görüntülendi. Herkesin konuşabileceği tek şey bu.

BenMelek

New member
HELENE, Mont. — Bir gazete fotoğrafçısı olan Larry Mayer Çarşamba günü kamerasını gökyüzüne doğrulttu ve Billings, Mont üzerinde gökyüzünde asılı duran gizemli beyaz bir küre gibi görünen şeyin fotoğraflarını çekmeye başladı.

Ne gördüğünü bilmiyordu ama yukarıda bir şeyler olduğunu biliyordu – çok yukarılarda, yaklaşık 60.000 fit yukarıda.

The Billings Gazette için çalışan ve aynı zamanda bir pilot olan Bay Mayer, “Havaalanını kapattılar ve kimsenin inmesine veya kalkmasına izin vermediler, ancak nedenini söylemediler” dedi.

Ertesi gün fotoğrafları tüm dünyada yayınlandı ve kasabadaki herkes onun merceğinden yakaladığı şeyden bahsediyordu: Pentagon’a göre bir Çin casus balonu.

Çinli yetkililerin casusluktan ziyade meteorolojik kayıt amaçlı sivil bir araç olduğunu iddia ettikleri balon, Cuma günü eyaletten ayrılmıştı. Ancak tema, Billings’te ve daha çok çiftlik ve muhteşem doğal güzellikle ilişkilendirilen bir eyalet olan Montana’da hala havada asılı kaldı.

Bazı Montanlılar, Çin’in yüksek teknolojili casus uydular çağında neden balon göndereceğini merak etti. Donna Pavlish, Cuma günü Billings’te yürürken “Korkunçtu,” dedi. “Rahatsız edici.”

Çin hükümeti, uçağın asla Montana üzerinden uçmak için tasarlanmadığını, ancak batı rüzgarları tarafından rotasından çıkarıldığını söyledi.

Pavlish, “Balon gibi düşük teknolojili bir şeyin bu uluslararası olaya neden olabilmesi çok büyüleyici” dedi.

Diğerleri zeplin -oturan bir ördek ya da en azından hafifçe süzülen bir zeplin- Hava Kuvvetleri tarafından neden öylece düşürülmediğini anlayamadı. ABD’li yetkililer, Pentagon’un Çarşamba günü balonu takip etmek için F-22 savaş uçakları gönderdiğini, ancak bir milyon kişinin yaşadığı devasa eyalette düşen enkazla ilgili endişeler nedeniyle bombardımandan vazgeçtiğini söyledi.

Bir kamyonetin yatağında asılı bir geyik silahının yaygın bir manzara olduğu bir ülkede, bazıları bunu kendi başınıza yapmakla ilgili şaka yaptı.

Billings şehir merkezindeki Dickey’s Barbecue Pit’de şef olan Billy Norris, “Gördüm ve filme alınmalıydı” dedi. “Bu bir casus balonu ve Amerika Birleşik Devletleri üzerinden uçmamalıydı.”

Billings Belediye Başkanı Bill Cole da kovulacaktı.

“Uzman değilim ama hükümetin bu şeyi neden düşürmediğini anlamıyorum” dedi. “Montana’da mil kare başına yalnızca yedi kişi düşüyor. Birine vurma şansı, Powerball’u kazanma şansından daha az.”

“Sığırlar için daha çok endişeleniyorum” diye ekledi. “Montana’nın insanlardan iki kat daha fazla sığırı var ve bir inek çok daha iri.”

Bazıları için soru, balonun Montana üzerinde kalması gerekip gerekmediği değil, en başta neden oraya gitmesine izin verildiğiydi. Eyalet, Malmstrom Hava Kuvvetleri Üssü’ne ve 150 ICBM silosuna ev sahipliği yapıyor.

Billings’deki Marble Table restoranında çalışan Chet Cole, “Güvenliğimiz konusunda çok daha dikkatli olmalıyız” dedi. “Bir balon Montana’ya bu kadar uzağa giderse, o zaman kimse ulusal güvenlik işi yapmıyor demektir.”

Montana’da yukarıdan gelen beklenmedik ziyaretçilerle başa çıkma deneyimi olan veya en azından öyleymiş gibi yapan biri varsa, o da Montana sığır yetiştiricisi Bill Pullman’dır ve çoğu kişi tarafından 1996 yapımı Bağımsızlık Günü filminde başkanı oynayan aktör olarak daha iyi bilinir.”

Bay Pullman Cuma günü “Benim ve muhtemelen Montana’daki birçok insan için bir uyandırma çağrısıydı” dedi. “Devlet, bir savaş çıkarsa kendini tehlikede olamayacak kadar uzak hissedebilir, ancak aslında pekala nükleer bir ilk saldırının ön cephesi olabilir. Şans eseri, çoğu Montanalı’nın asi atlar ve yüzen sıcak hava balonları gibi şeylerin kötü bir kazaya neden olmasını engelleyen bir kısıtlaması olduğunu düşünüyorum.”

Eski bir Montana valisi olan Brian Schweitzer, insanların endişelerini anladığını söyledi. “Montana’da, insanların çitlerimizin üzerinden bakmasından hoşlanmıyoruz” dedi.

Ancak Çin’in füze siloları hakkında casusluk yaptığına inanmanın zor olduğunu söyledi. “Bir ICBM’den bir mil uzakta küçük bir çiftlik evinde büyüdüm” dedi. Füzeler yer altında ve görünmezken, Bay Schweitzer tesise gidip bir fotoğraf çekebileceğinizi söyledi. “Kiralık bir araba almak, Pekin’den bir balon göndermekten çok daha ucuza gelir” dedi.

Balon, Missouri’ye yüzlerce mil doğuya seyahat eden Cuma gününe kadar Montana için artık doğrudan bir sorun değildi.

Kansas City yakınlarında bir savunma müteahhidi olarak çalışan Jordan Bush, balonu gördüğünde saat 10.00’dan hemen sonra arabasını bir tamirhaneden almak için işten ayrılmıştı.

Bay Bush bir meteoroloji balonu tutkunu – “Evet, tam bana göreydi” dedi – ve balonun doğuya doğru yolculuğu beklentisiyle hakim rüzgarları takip ediyordu.

Balonla ilgili olarak “Şahsen ben biraz endişeliyim” diyerek, gelişinden şüphe duyduğunu da sözlerine ekledi.

Columbia, Mo.’da 30 yaşındaki Jacob Ennis, yukarı bakıp balonu gördüğünde çöpünü evindeki çöp kutusuna taşıyordu.

“Oldukça açıktı,” dedi. “Düşündüğümden biraz daha yakın görünüyordu. Sadece gökyüzünde büyük beyaz bir toptu.”

Bay Ennis, balonun Kansas City bölgesinde, batıya arabayla yaklaşık iki saat uzaklıkta olduğunu duymuştu, ancak onu gerçekten aramadığını söyledi. “Kesinlikle göze çarpıyor” dedi. “Bu çok ilginç. Bunun yabancı bir hükümet gözetleme gemisi olduğunu bilmek biraz tehditkar.”

Ennis Bey, yaklaşık 10 ila 15 dakika dışarıda kaldığını, balonu izlediğini ve cep telefonuyla fotoğraf ve video çektiğini söyledi. Twitter’da yayınladığı. İçeri girdiğinde hala görünüyordu.

Jenna Fischer Louis’den raporlamaya katkıda bulundu.