MTÜ’den Kenya’da memleketler arası eğitim işbirliği

KripTon

Member
MALATYA (Bültenler) – Rektör Prof. Aysun Bay Karabulut, Kenya

Kenya

Egerton Üniversitesi yerleşke seyahatinde tarım alanında yapılan projeleri ve MTÜ tarım projelerine değinen Rektör Karabulut, “Tarım alanında ülkemiz fazlaca ileri bir pozisyonda ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak her vakit üretimi önceliyoruz. Biz Tarımı bir iş, bir meslek olarak görmüyoruz, zira tarım bir sanattır. Ziraat Mühendislerimiz ve çiftçilerimiz de bu toprakları nakış nakış işleyen birer sanatkârdır. Tarım insanlığın devamı için gerekli olan temel eserleri sağlamakla birlikte, suyun ve toprağın kullanmasını ötürüsıyla tüm ekosistemi bütün olarak ele alan yaşamsal bir döngüyü sağlıyor. Bu manada tarım alanında biroldukca projemiz var ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak burada yapılacak projelere de takviye olacağımızı belirtmek istiyorum.” tabirlerini kullandı.

“MTÜ Rol Model Oluyor”

Rektör Karabulut beraberinde Egerton Üniversitesi Rektörü Prof. Issac O. Kibwage, Kenya Büyükelçisi Hon. Johnson Ondieki ve üniversite senatosunun iştirakleri ile gerçekleştirilen görüşmede Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ni tanıtarak kısa Türkiye’nin eğitim sistemi ve yenilikçi eğitim modelleri hakkında da bilgiler verdi. Üniversiteler ortası işbirliği için yapılan görüşmeler daha sonrasında protokol çalışmaları da başlatan Karabulut, MTÜ bünyesinde üretimini gerçekleştirilen Acı Kayısı Çekirdeği Ekstresi, Ağır Bakım Hasta Başı Monitörü üzere birfazlaca projeyi tanıtarak, Egerton Üniversitesi için rol model nitelikli fikirler sundu.

“MTÜ Projelere Partnerlik Yapacak”

Kenya Fahri Konsolosu Sinan Yılmaz, Kenya Ulusal Yüzücüsü Anne Obure, Kenyalı iş insanları Peter Otıeno, Jevıs Omondı, Paul Otıeno ve Martın Ayangah ile eğitim ve sıhhat kesimi hakkında iş birliği kararları aldıklarını söz eden Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Hem toplumsal işbirliklerimiz ismine fazlaca değerli görüşmeler gerçekleştirdik, birebir vakitte Egerton Üniversitesi bünyesinde yapılan pek epey projeye partnerlik yapmak ismine çalışmalarımızı başlattık. Bu görüşmeler kararında eminim ki epeyce yeni projeler ortaya çıkacak, yeni eserlere, yeni buluşlara ön ayak olacak. Öğrencilerimizin de ortasında olacağı projelerimiz ile hem öğrencilerimiz geleceğin bilim insanları epeyce gelişecek birebir vakitte iki ülke ismine pahalı çalışmalara imza atılacak.”

Rektör Prof. Dr. Karabulut’un Türkiye Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu’nu ziyaretinde iki ülke içinde yapılacak projeler ve Egerton Üniversitesi ile yapılan işbirliği adımları hakkında istişarelerde bulundular.

Bültenler – Son Dakika Haberleri

Turgut Özal Üniversitesi, Malatya, Rektör, Kenya, Şimdiki, Haber