Omicron’a karşın gerçek bölümde sipariş ve yatırımlar artıyor

Eftal

Global Mod
Global Mod
Global iktisatta muhteşem varyant ‘omicron’ tehdidine rağmen gerçek dalın, üretim, iç piyasa ve ihracat siparişleri bakımından yeni yılda inancı arttı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), imalat endüstrisinde bin 736 iş yeriyle yapılan ocak ayı İktisadi Yönelim Anketi sonuçlarını deklare etti.

Ankete nazaran, imalat endüstrisi genelinde kapasite kullanım oranı, ocakta bundan evvelki aya kıyasla 1,1 puan azalışla yüzde 77,6’ya indi. Yıllık bazda ise yüzde 2,2 artış kaydetti.

YATIRIMA HARCAMA

Gerçek Kesim İnanç Endeksi (RKGE) de ocakta bundan evvelki aya kıyasla 3,4 puan artarak 109,5 düzeyine çıktı. Kelam konusu endeksi, son üç aydaki toplam sipariş ölçüsü, gelecek üç aydaki üretim hacmi, gelecek üç aydaki toplam istihdam, sabit sermaye yatırım harcanması, gelecek üç aydaki ihracat sipariş ölçüsü ve mevcut mamul mal stokuna ait değerlendirmeler artış tarafında etkiledi.

Gelecek üç aya yönelik, üretim hacmi, iç piyasa sipariş ölçüsü ve ihracat sipariş ölçüsü artış gösterdi. Gelecek üç ayda istihdam ve 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcanmasına ait artış taraflı beklentiler de güçlendi.

Hammadde düşüncesi

İktisadi Yönelim Anketine katılan iş yerlerinin yüzde 52,6‘sı üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 12,7‘si ham unsur ve ekipman yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en kıymetli faktör olduğunu belirtti.

Hizmette artış var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), datalarına nazaran, ocak ayında mevsim tesirlerinden arındırılmış itimat endeksi hizmet dalında yüzde 1,2, perakende ticaret dalında yüzde 2,5 yükselirken, inşaat kesiminde yüzde 5 düştü.