Rektör Karabulut, gün ortası programının konuğu oldu

KripTon

Member
MTÜ’nün kuruluş ve kurumsallaşma çalışmalarına değinen Rektör Karabulut, “Öncelikle teşekkür ediyorum. Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak bizler sayın Cumhurbaşkanımızın tensip ve takdirleriyle 18 Mayıs 20118 tarihinde kurulduk.

misyonu devraldığım andan itibaren kuruluşumuzu tamamlamak için daima birlikte grup olarak çalıştık.

Bu süreç içerisinde üniversitemizde birinci başladığımızda etkin olan bir Ziraat Fakültemiz ve 8 ilçemizde meslek yüksekokulumuz vardı, üniversitemizde iki ana yerleşkemiz ile Battalgazi ve Yeşilyurt olmak üzere önemli manada çalışmalara devam ediyoruz. Ziraat fakültesi ile başladık, sayın Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın, Sıhhat Bakanımız Fahrettin Koca’nın ve YÖK Liderimiz Yekta Saraç‘ın dayanakları ile 5 fakültemizi de faal eğitime başlattık. Tıp fakültesinin yanında, Toplumsal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Sıhhat Bilimleri Fakültesi olmak üzere tüm fakültelerimizde, meslek yüksekokullarımızda alanına has çalışmalar yapılıyoruz. beraberinde her meslek yüksekokulumuz da bulunduğu bölgenin özelliklerini içeriyor.” tabirlerine yer verdi.

Rektör Prof. Dr. Karabulut, Kayısı ve Klâsik ve Tamamlayıcı Tıp ile alakalı gerçekleştirilen faaliyetlere de değinerek, “İzleyicilerimiz Malatya’yı ve Malatya Turgut Özal Üniversitesini Kayısı ile tanır. Kayısının haricinde reyhan üzere, tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi ile ilgili bilhassa sera alanlarımız ile yeşili ve doğayı koruyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından daha sonra kenevir ektik, bununla ilgili sanayi kesiminde ulusal ve milletlerarası alanda çalışmalar yaptık.

İlerleyen süreçlerde tıbbı alanda kullanılabilecek biçimde çalışmalarımız mevcut. Kayısı çekirdeğine dair çalışmalarımızı hem patent çalışmaları ile sürdürdük hem tarım bakanlığından onay alıp esere dönüştürdük.” Halinde konuştu.

“Öğrencilerimize Bir Anne Rolüyle Yaklaşıyorum.”

MTÜ’nün toplumsal sorumluluk şuurunda gençler yetiştirme amaçlarına değinen Prof. Dr. Karabulut, “Kadınları ilgilendiren çalışmalarımız var bilhassa bayan ve aile çalışmaları ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte. Gençlerimize, kız çocuklarımıza, öğrencilerimize bir anne rolüyle yaklaşıyorum. Covid-19 süreci onları her ne kadar televizyona, bilgisayara bağlı kılmış olsa da bundan daha sonraki süreçte de bizler dayanak olacağız.” dedi.

“Dijitalleşme Sözü Kulağa Hoş De Gelse Tabiat İle İç İçe Olmayı Da Özledik”

Covid 19 pandemi sürecinde uzaktan eğitim alt yapısı ile eğitim sürecini devam ettiren Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin bu faaliyetlere çabucak hemen kuruluş yılında başladıklarını tabir eden Rektör Karabulut, “Kurulduğumuz andan itibaren altyapımızı dijitalleşme üzerine kurduk.

Uzaktan eğitim sürecinde yerli ve mili anlayışına uyacak biçimde kendi yapmış olduğumuz yazılımı kullanıyoruz. Senkron ve asenkron ders işleyebiliyoruz. Memnuniyet anketlerimizde gençlerin geri dönüşü %90’lara varıyor.örneğin Gençlik ve Spor bayramını uzaktan konser ile kutladık, mezuniyet programları, online paneller, eğitimler düzenledik ve öğrencilerimiz ve tüm izleyicilerimiz bundan hayli mutlu oldular. Sıhhat bakanlığı ile uzaktan eğitim sertifikalı protokolümüz var. Tıbbı temsilciler yetiştiriyoruz. Dijitalleşme sözü kulağa hoş de gelse tabiat ile iç içe olmayı da özledik.” Tabirlerini kullandı.

“MTÜ ARGE ve ÜRGE Çalışmalarına değer veriyor”

Rektör Prof. Dr. Karabulut ülkenin gelişimi için üretime gereksinim var mottosu ile ARGE ve ÜRGE faaliyetlerine sürat verdiklerini söz ederek, “Kanseri tedbire, bağışıklık sistemini arttırıcı besinlerin ekstraktlara dönüşümü üzerine üniversitemizin de çalışmaları mevcut. Milletlerarası manada kullanılan kimi eserler yeri geliyor ülkemizde olamıyor, biz bunları artık üretiyoruz. Bizim Tıp fakültemizin ve Mühendislik Fakültemizin ortak olarak yapmış olduğu yapay zeka çalışmaları da mevcut. Ziraat fakültemizde yeni kısımlarımız etkinleşti. Tıp fakültemiz imkanları ile gerek anatomi ve sanal laboratuvarları ile milletlerarası antlaşmaları ile ön plana çıktı. Örneğin Londra’da Kraliyet Hastanesi ile GETAT üzerine antlaşma yaptık. Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de epeyce hoş çalışmalar yapmaktayız.” formunda konuştu.

“Hayat Başarısı ve Toplumsallaşmak De Çok Önemli”

Rektör Karabulut, “Gençler ülkesini sevsin, biz bu toprakları kolay kazanmadık, mesleği ne olursa olsun, hangi kısmı tercih ederse etsin fazlaca çalışmalı, kendini geliştirmeli doğal ders başarısı kadar hayat başarısı ve toplumsallaşmak de fazlaca değerli.” sözleri ile kelamlarına son verdi.

Kaynak: Bültenler