Rus insansız hava aracının Kharkiv'e saldırısı ölümcül yangına neden oldu

BenMelek

New member
İtfaiye ekipleri, Rus insansız hava aracı saldırısının neden olduğu yıkıcı yangında ölen ailenin son üyesi olan bir çocuğun cesedini bulmak için Cumartesi sabahı bir evin yanmış kalıntılarını aradı.

Dört ceset zaten bahçede çuvallarda yatıyordu. Müfettişler babanın kömürleşmiş kalıntılarını koridorda, anne ve iki çocuğunu da banyoda buldu.

Son haftalarda bir dizi roket saldırısına maruz kalan kuzeydoğu şehri Kharkiv'e yapılan en feci saldırılardan birinde, Cuma akşamı geç saatlerde Rus insansız hava araçlarının bir yakıt deposunu vurması sonucu toplam yedi kişi öldü. Yıkılan depodan yanan yakıt sokağa döküldü ve bir dizi ev o kadar hızlı ateşe verildi ki, iki aile evlerinde diri diri yandı.

Kharkiv polis şefi müfettişi Serhii Bolvinov, itfaiyeciler ve müfettişlerin için için yanan molozu saatlerce kazmasının ardından, “Aile, kendi evinde çıkan yangın nedeniyle rehin tutuldu” dedi. “Hepsi çok kötü bir şekilde yanmıştı ve nihai sonuca varmak için DNA testi gerekecek.”

Kharkiv bölge polisinin savaş suçları dairesi başkanı Oleksandr Kobylev, Rusların gece 23.00'ten kısa bir süre önce İran'ın sağladığı Shahed insansız hava araçlarıyla saldırdığını söyledi.

“Yanan yakıt çiftliklere aktı” dedi. “İnsanlar mahkum edildi.”

Yangında 15 ev yandı. Yangında 7 kişinin ölümüyle birlikte 3 kişi de yaralandı, ancak 50'den fazla kişi yara almadan kurtuldu.

Bay Kobylev, “Ateşe 150 metre mesafede durmak sıcaktı” dedi. “Çitler, arabalar, evler alev aldı.”

Cumartesi günü yol, kömürleşmiş yakıt kalıntılarıyla karışmış siyah, yapışkan çamurla kaplandı. Tepedeki depoda küçük bir yangın hâlâ yanıyordu ama en büyük hasar, evlerin iskelete dönüştüğü yamaçtaydı.

Petrol deposuna en yakın tepenin tepesindeki bir evde yaşayan 36 yaşındaki Olena, “Şehedlerin uçtuğunu duyduk” dedi. “Alçaktan uçan bir uçağın uğultulu sesiydi. Sonra bir patlama ve bir flaş. Üç patlama.”

Görüşülen diğer hayatta kalanlar gibi o da güvenlik nedeniyle yalnızca adının yayınlanmasını istedi.

“911'i saat 22.46'da aradım” dedi. “Bahçemize yanan benzin döküldüğünü görünce bir yaşındaki ikizlerimi alıp arka bahçeye koştum.”

Hayatta kalanlar, drone saldırılarının patlamasından sadece beş dakika sonra bahçelerine ateş aktığını gördüklerini anlattı.

“Dizel kokusunu alabiliyordum. Bir yanardağdan çıkan lavlara benziyordu” diyen 49 yaşındaki Mykhaylo, erkek kardeşinin kız arkadaşı ve köpeği olan 35 yaşındaki erkek kardeşi Oleksandr ile birlikte kaçtı; Arabalarını bile uzaklaştırmayı başardılar. “10 dakika içinde bütün ev alevler içinde kaldı” dedi.

Ancak iki aile kaçamadı.

Olha ve Hryhory Putiatin, üç çocukları Lyosha (7), Misha (4) ve Pasha (10 aylık) ile birlikte hayatını kaybetti. Saatler süren aramanın ardından itfaiyeciler, Mischa'yı mutfaktaki bir moloz yığınının altında ailesinden ayrılmış halde buldu.

Akrabalardan Volodymyr, ailenin hava saldırıları sırasında genellikle bahçedeki bodrumda saklandığını söyledi. “Dumandan boğulacaklarından korktum” dedi. “Ama bu sefer muhtemelen dışarı koştular ve bahçenin yandığını gördüler, bu yüzden banyoya saklandılar” dedi.

Bir kurtarma görevlisi, çocukların büyükannesi Tetyana'nın cesetleri görmesini engellemek için ona sarıldı. “Ben bir anneyim. Görmek istiyorum!” diye bağırdı.

“Çocuklarımı ve torunlarımı nasıl gömebilirim?” diye feryat etti.

Sokağın aşağısındaki birkaç evde yaşayan Vadym, ebeveynleri Anatoly (70) ve Svitlana'nın (65) örtülü bedenlerinin üzerinde duruyordu. Vadym, babasının felçten sonra yatalak olduğunu ve annesinin ona baktığını söyledi. eşi Nataliya ile yakınlarda yaşıyor.

“Annem 'Ev yanıyor!' diye bağırdı.” dedi. “10 dakika içinde geldik ama yangın zaten evi kasıp kavuruyordu. Bütün sokak yanıyordu. Evler kibrit kutusu gibi yandı.”

Anne ve babasının iki yıllık savaş boyunca Kharkiv'den hiç ayrılmadığını ancak yangının onları bunalttığını söyledi. “Kaçamadılar. Yanan bir dizel nehriydi.