Rusya’nın füze saldırısı Ukrayna pazarında kan gölüne çevirdi

BenMelek

New member
Vadym Zgonnik, eşi ve 6 yaşındaki kızıyla birlikte Çarşamba öğleden sonra Ukrayna’nın Kostyantynivka kentindeki açık hava pazarında yürürken, her öğleden sonra kadar kalabalıktı.

Daha sonra Rus füze saldırısından kaynaklanan devasa bir ateş topu pazara çarptı, birçok binayı yok etti, düzinelerce kişi kaçtı ve bir düzineden fazla kişi öldü.

28 yaşındaki Bay Zgonnik, “Bir kadını çektim” dedi. “Onu binaya çekmek istedim. Daha sonra başka bir kadının yandığını gördüm. Yanıyordu; Bacağı yandı.”

Eşi ve kızıyla birlikte hızla kaçtı.

Çarşamba akşamı itibarıyla biri çocuk olmak üzere ölü sayısı 17’ye yükseldi. Yetkililer, ikisi ağır olmak üzere 30’dan fazla kişinin yaralandığını söyledi. Bu, Ukrayna’da aylardır yaşanan en ölümcül saldırılardan biriydi.

Saldırı, Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken’in aynı gün Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yaptığı habersiz ziyareti gölgeledi; bu, Başkan Biden’ın Şubat ayındaki ziyaretinden bu yana ABD’li bir yetkilinin buraya yaptığı en üst düzey ziyaretlerden biriydi. Bay Blinken, Başkan Volodymyr Zelenskyy ile görüştü, Ukrayna’ya 1 milyar dolardan fazla yeni ABD yardımı yapılacağını duyurdu ve kendi deyimiyle “korkunç” Rus saldırganlığı karşısında halklarının cesaretini ve dayanıklılığını övdü.

Ukrayna savcılığı, Kostyantynivka’da arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ve bazı kişilerin enkaz altında kaldığını söyledi. Saldırıda 20 dükkanın yanı sıra idari ve konut binaları da hasar gördü.

Rusya, 18 aydan uzun bir süre önce Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı işgalini başlattığından bu yana, kısmen sivil altyapıyı yok etmeyi amaçlayan bir kampanyayla ön cephelerden uzaktaki şehir ve kasabalara büyük ölçekli füze, roket ve insansız hava aracı saldırıları düzenledi. Görünüşe göre amaç aynı zamanda yerel halkı terörize etmek ve moralini bozmaktı.

Haziran ayında Kostyantynivka’nın 24 km kuzeyindeki Kramatorsk’ta askerler, yabancı gazeteciler ve yardım çalışanlarının uğrak yeri olan kalabalık bir restorana roket düştü. O saldırıda 13 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

Savaş uzun zamandır şehirdeki günlük yaşamın bir parçası olmuştur. Mayıs ayında Rus kuvvetleri tarafından ele geçirilen ön cephe kasabası Bakhmut’un yaklaşık 25 mil batısında yer alıyor. Nisan ayında Kostyantynivka’da Rusya’nın bombardımanında altı sivil öldü ve 11 kişi de yaralandı.

BM’nin Ukrayna’daki insani yardım koordinatörü Denise Brown, Çarşamba günkü saldırıyı kınayarak, sivilleri kasıtlı olarak hedef almanın veya sivillere yönelik bir saldırı başlatmanın savaş suçu olduğunu, bunu yaptığınızı bildiğiniz halde sivil nüfusa orantısız zarar vereceğini ekledi.

“Uluslararası insancıl hukuka saygı duyulmalı” dedi. “Ukrayna halkı bu acımasız yıkımı durdurmalı.”

Saldırı gerçekleştiğinde insanlar sebze, yerel bal ve hırdavat satan dükkanlardan oluşan küçük bir labirentte dolaşıyordu. Kızarmış tavuk ve kebap kokuları meyve ve sebze tezgahlarının arasından esiyordu. Bir mağazada Ukrayna askeri üniformaları ve diğer savaş malzemeleri satılıyor.

Bay Zgonnik sosisli sandviç, hamburger ve dondurma sattığı kendi mağazasının yakınındayken saat 14.00 civarında olağan sohbeti bastıran keskin bir ıslık sesi duydu. Ve birkaç dakika sonra bir patlama meydana geldi.

Çarşamba akşamı, yangınlardan çıkan koyu duman bulutları pazara yerleşerek, ardında yanmış mağaza cepheleri ve kömürleşmiş ahşap yapılar bıraktı. Yanmış araçların iskelet kalıntıları, itfaiyecilerin yanan binaları söndürdüğü çamur ve ıslanmış kaldırımların üzerinde kaldı. Kaldırımlarda, kan birikintilerinin ortasında pazarın eski canlılığını hatırlatan şeyler vardı: bebek mendilleri, kutulara istiflenmiş bakkaliye ürünleri, etrafa dağılmış bir sandalet.

Olay yeri bandının arkasında yaklaşık bir düzine kişi duruyordu. Bazıları enkaz altından ellerinden geleni kurtarmaya çalışan esnaftı. Bunların arasında dükkanından ve pazardan geriye kalanları görmek için geri dönen Bay Zgonnik de vardı.

“Korkunç olan şu ki, orada bulunan tüm insanları tanıyorum, hepsini” dedi. “Üçü yandı, az önce yandı.”

Diğerleri ise enkaz altında yatan veya kurtarıcılar tarafından siyah ceset torbalarında götürülen cesetler arasında olmadıklarını umarak olay yerinde sevdiklerini aradı.

26 yaşındaki Pugach Olena, pazarda tezgah işleten yedi kız kardeşinden biri olan Samarkina Valeriia’nın saldırıda öldüğüne inandığını söyledi.

Başka bir kız kardeş patlamayla ilgili olarak onu aradığında Bayan Olena evdeydi. Korkuyla markete doğru yola çıktı.

“Geldim, her yer dumanlar içindeydi. Koştum, oraya ulaşmak imkansızdı. Karşı tarafa gittiğimde büfelerin yandığını gördüm. Orada cesetler vardı. Onların büfesi” diye konuştu. ve yanındakiler de yakıldı.”

Bayan Olena’ya kız kardeşini morgda araması emredildi.

Oradaki insanları teşhis etmenin zor olduğunu söyledi. İki kişide tanınmayacak kadar ciddi yanıklar oluştu. Annesini getirdi ve her ikisine de kimliklerinin belirlenmesine yardımcı olmak için DNA testleri yapıldı.

Bayan Olena’ya, ailenin cevabını almasının iki gün süreceği söylendi.

Anastasia Kuznietsova Ve Marc Santora raporlamaya katkıda bulunmuştur.