Sarsıntıda enkaz altından yaralı kurtarılanların yaşadıkları acı dinmedi

KripTon

Member
SİVRİCE, ELAZIĞ (AA) – Elazığ‘da iki yıl evvel meydana gelen sarsıntıda enkaz altından yaralı kurtarılan Nazmiye Düşmez ile Mustafa Yurtseven, yaşadıkları acıyı unutamıyor.

Merkez üssü Sivrice ilçesi olan, Elazığ ve Malatya’da 41 kişinin hayatını yitirdiği 6,8 büyüklüğündeki zelzelede enkaz altından kurtarılan depremzedeler, kurdukları yeni ömürlerinde acı dolu günleri geride bırakmak istiyor.

Mustafa Paşa Mahallesi’nde çöken Kalay Apartmanı’ndaki enkazdan çıkarılan ve birebir enkazda annesi Sakine Düşmez’i kaybeden Nazmiye Düşmez (50), AA muhabirine, grupların sayesinde 16 saat daha sonra enkaz altından çıkarıldığını anımsattı.

Sarsıntı gecesinin fazlaca güç olduğunu, sarsıntının akabinde konutlarının duvarlarının patladığını lisana getiren Düşmez, sarsıntıdan 36 saat daha sonra annesinin cenazesinin çıkarıldığını belirtti.

Düşmez, şu biçimde konuştu:

“Enkaz altındayken kendimi mezarda hissetim. Bu dünya ile hiç bir ilgimiz yokmuş üzereydi. Telefonum tesadüfen yanımdaydı. Herkes arıyordu. Allah’a sığınıyoruz.

Kurtulamayacağımı düşündüm. O an hayat duruyor. Orada bir dakika, bir yıl üzere geliyor. Enkaz altında 20 santimlik bir yerde kaldım. hayatımı beyaz eşya kurtardı. Enkazı çamaşır makinesi tutmuştu.”

TOKİ tarafınca Cumhuriyet Mahallesi’nde yapılan konuta devletin kendisini yerleştirdiğini anlatan Düşmez, hayatını tek başına sürdürdüğünü kaydetti.

“Devletin yardımıyla yeni bir hayat kurduk”

Çok güç günler geçirdiklerini tabir eden Düşmez, annesini kaybedince tek başına yaşamaya başladığını, bu müddette devletin kendisini yalnız bırakmadığını belirtti.

Düşmez, “Yakınlarımızı kaybettik. Her şeyimiz enkazın altında kaldı. Fakat devletin yanımızda olması epey ayrıcalıklı. İki yıl geçti hala devletim her hususta yanımda. Bize mesken verdi. Devletin yardımıyla yeni bir hayat kurduk. ömrümüz devam ediyor ancak devlet yanımızda şayet olmazsa hiç bir şey yapamayız.” diye konuştu.

Depremdilk evvel tertipli bir hayatının olduğunu anlatan Düşmez, tertibinin, anılarının, ailesinin enkaz altında yok olduğunu, her şeye en baştan başlamak zorunda kaldığını lisana getirdi.

Sarsıntının üzerinden iki yıl geçmesine karşın hala o enkazın altındaymış üzere hissettiğini lisana getiren Düşmez, “Binaları daha sağlam yapın. Beşerler üzülmesin. Çocuklar ölmesin. Canlarımızı yitirmeyelim. Bir diğerinin ömrünü karartmayın. Zira bu acılar epeyce güç. bir daha hayata başlamak epey güç. Meskenimiz sağlam yapılsaydı bunları yaşamazdık.” tabirlerini kullandı.

“Sağ çıkacağımı düşünmüyordum”

Mustafa Paşa Mahallesi’nde çöken Kalay Apartmanı’nın enkazından 6 saat daha sonra çıkarılan 2 çocuk babası Mustafa Yurtseven de benzeri acıların tekrar yaşanmamasını istedi.

Sarsıntı gecesi ailesinin misafirliğe gittiğini, konutta yalnız olduğunu tabir eden Yurtseven, zelzelede kaçmaya çalıştığı sırada enkaz altında kaldığını aktardı.

Enkaz altındayken her şeyin toz duman olduğunu ve yalnızca bağrışmalar duyduğunu aktaran Yurtseven, “Enkaz altında sona geldiğimi düşündüm. Sağ çıkacağımı düşünmüyordum. Çıkarıldığımda birinci çocuklarımı gördüm. Kurtarılınca sevindim fakat komşularımızın kaybını duyduktan daha sonra tekrar birebir acıyı yaşadım. O acıyı hala üzerimde atamadım.” sözlerini kullandı.

Zelzelede yaşadığı mahallenin yok olduğunu lisana getiren Yurtseven, sarsıntı gecesi ailesinin konutta olmamasının en büyük tesellisi olduğunu anlattı.

Enkaz altında yaralandığını ve hastanede tedavi gördüğünü belirten Yurtseven, “Şu an düzgünüm. O enkaza tüm anılarımızı, yaşanmışlıklarımızı gömdük. O geceyi yaşadığımız sürece unutamayız. Her sarsıntıda o gece aklımıza geliyor Çok şükür ailem, çocuklarım yanımda. Yeni bir hayata başladık.” dedi.

AA / Suat Öztürk – Son Dakika Haberleri

Sivrice, Malatya, Sarsıntı, Elazığ, Şimdiki, Haber