Son dakika! Yeşilyurt Belediyesi’nin ziraî üretimleri sürat kazandı

KripTon

Member
Yeşilyurt Belediyesi Ziraî Üretim ve AR-GE Alanındaki çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Yeşilyurt Belediyesi Ziraî Hizmetler Müdürü Ömer Kamış, Yeşil Besin Seracılık, Ziraî Üretim ve AR-GE Alanı ve fiyatsız fide dayanaklarıyla Yeşilyurt’un ziraî potansiyelini hareketlendirdiklerini söylemiş oldu.

Yeşilyurt’un ziraî potansiyelini hareketlendirecek yatırımlara yük veren Malatya‘nın Yeşilyurt Belediyesi tarafınca hizmete sunulduktan daha sonra bölgedeki birfazlaca yatırıma örneklik teşkil eden Ziraî Üretim ve AR-GE Alanında bölge iklimine uygun hububat, bakliyat, meyve ve peyzaj üzere mamüllerin üretimlerine sürat verildi.

FMilli iktisadın daha âlâ bir seviyeye ulaşması için canla başla çalıştıklarını lisana getiren Kamış, “İki yıl evvel hizmete sunulan yaklaşık 340 dönüme sahip Ziraî Üretim ve AR-GE Alanımızda evvela nohut, kuru fasulye ve çim üretimlerini gerçekleştirdik.2020 yılı sonbahar periyodunda ise kontratlı arpa ve buğday ekimlerine başladık. Kontratlı ekimini yaptığımız hububat ve seymen cinsi arpa tohumumuz ve çeşit bin 252 cinsi orjinal kademe bir buğday tohumundan oluşuyor. Yaklaşık 135 dekarlık alanda ekimini yaptığımız hububatlarımızın hasadını kısa bir vakit daha sonra yapıp, sertifikalandırma süreçlerinden daha sonra piyasaya sürüp, ulusal iktisada katkı sunmuş olacağız. Dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgını sürecinde ziraî üretimin ne kadar kıymetli olduğunu bir kere daha gözler önüne sermiştir. Belediye olarak pandemi sürecinde ziraî üretimde devamlılığı sağlayarak ulusal iktisada daha fazla katkı sağlamayı hedefliyoruz. Buradaki üretim alanında hububat ve bakliyat üretimlerinin yanı sıra rulo çim ve süs bitkisi üzere ilçemizin farklı bölgelerindeki yeşil alanlarda kullandığımız peyzaj mamüllerini de yetiştiriyoruz. 20 bin metrekare alan içerisinde ürettiğimiz rulo çimlerimiz kesildikten daha sonra Beylerderesi Kent Parkımızın ikinci etabında üretimi süren Millet Bahçemizdeki yeşil alanlarda değerlendireceğiz. Alanımızda yetiştirdiğimiz karaçam, mazı ve badem üzere orman mamüllerin yanı sıra Yeşil Besin Seracılık alanımız da ürettiğimiz 100 bin adet hercai menekşemizi Park ve Bahçeler Müdürlüğümüze teslim ederek ilçemizin daha fazla yeşil alana kavuşması için çalışmaktayız” dedi.

Meyvecilik alanında bölgeye bedel katacak hizmetler ürettiklerini tabir eden Kamış, “Gündüzbey ve Elemendik’te 25’er dekarlık bölgelere kurduğumuz Kiraz Bahçesi alanlarımızda coğrafik işaret tescil dokümanlı dalbastı kirazımız ve kozluk vişnesi yetiştiriciliği hakkında çiftçilerimize katkı sunacağız. Emelimiz, eşsiz lezzetlere sahip ziraî eserlerimizin kalitesini artırmaktır. Çiftçilerimize gerek teorik gerekse de pratik eğitimler vererek dalbastı kirazımız başta olmak üzere bölgemizin verimli topraklarında yetişen eserlerimizin dünyanın dört bir tarafındaki sofralarda daha fazla yer almasını hedefliyoruz. Belediye olarak her vakit çiftçilerimizin yanındayız. Bölgemizdeki zerzevat üretiminin artırılması emeliyle 200 bin adet fidemizi fiyatsız bir biçimde çiftçilerimizle buluşturduk. Ziraat Mühendisi arkadaşlarımız zerzevat fidelerinin ekilmesi, sulaması ve gübrelenmesi üzere tüm süreçlerini yakından takip ediyorlar. Çiftçilerimize yetiştirdikleri eserleri rahat ve inançlı ortamlarda satmaları için pazar imkanı da sunacağız. Ziraî hizmetlere büyük bir hassasiyet gösterip, atıl durumdaki alanların tarıma kazandırılması ve çiftçilerin daha güzel kaidelerde üretim yapmasına önemli takviyeler sağlayan Belediye Liderimiz Sayın Mehmet Çınar’a verdiği dayanaklardan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum ” diye konuştu. – MALATYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı