Üç haftalık Wildfire sürgününün ardından Yellowknife sakinleri evlerine dönüyor

BenMelek

New member
Şiddetli bir orman yangını nedeniyle Kuzeybatı Toprakları’nın başkentinden tahliye edildikten yirmi iki gün sonra, Yellowknife’ın yaklaşık 20.000 sakini Çarşamba günü evlerine, bozuk yiyeceklerle dolu buzdolaplarına döndü ve şehirdeki hayatlarına yeniden başladı. felaket önlendi.

Yola çekilen bölgeye özgü kutup ayısı biçimli plakalara sahip arabalar ve kamyonlar Yetkililerin Pazartesi günü Çarşamba günü geri dönüşün büyük olasılıkla güvenli olduğunu söylemesinin ardından.

Otoyola erişimi engelleyen son barikat da beklenenden erken yerel saatle 11.00’de kaldırıldı ve planlı hava hizmetleri Çarşamba günü yeniden başladı.

Çarşamba günü, charter ve askeri uçakların kullanıldığı bir dizi tahliye uçuşunun ilk ikisi, her ikisi de binlerce Yellowknife sakininin evi olan Edmonton ve Calgary şehirlerinden Alberta’ya ulaştı. (En yakın büyük şehir olan Edmonton’dan arabayla yaklaşık 24 saat sürer.)

Yellowknife’ı tehdit eden ve 16 Ağustos tahliye emrini zorunlu kılan yangın hala devam ediyor ve orman yangınları nedeniyle tüm bölgede olağanüstü hal uygulanıyor. Ancak tahliye sırasında itfaiyeciler, şehrin batı ucundan yaklaşık 15 kilometre (10 mil) uzaktaki yangını kontrol altına almayı başardılar.

Yellowknife büyük ölçüde boş olduğundan, aralarında Kanada Silahlı Kuvvetleri üyelerinin de bulunduğu çalışma ekipleri, banliyö ormanının çoğunu yaklaşık 100 metre genişliğinde şeritler halinde temizlediler ve yangına müdahale etmek için büyük fıskiyeler yerleştirdiler. Uçaklardan düşen su, korunan bölgeyi daha da doyurdu.

Yetkililer, kısmen soğuk sıcaklıklar ve olumlu rüzgarlar nedeniyle dönüşün güvenli olduğuna inanıyordu.

Mağaza çalışanları da dahil olmak üzere temel çalışanların hafta başında geri dönmelerine izin verildi, ancak Yellowknife sakinleri birçok mağazada uzun kuyruklar ve kısıtlı çalışma saatleri olacağı konusunda uyarıldı. En az 72 saat boyunca yiyecek ve malzeme getirmeleri söylendi.

Pandemi sırasında Sutherland’s Drugs’ı tek kişilik bir operasyon olarak yönetmeye devam eden eczacı Aaron Laborde, diğer iki eczacısının ve personelinin çoğunun mağazayı şehirdeki normale dönüşe hazırlamak için Pazartesi günü geri döndüğünü söyledi.

Kendisi, çarşamba gününe gelindiğinde şehrin bir hayalet kasabaya dönüştüğünü, bunun kısmen de olsa geri kalan temel işçilerin çoğunun ya yangınlarla mücadele etmek ya da yangın önleme bölgelerini inşa etmek için günde 12 ila 14 saat çalışıyor olduğunu söyledi.

Çarşamba akşamı eşi ve iki küçük çocuğunun dönüşünü bekleyen Bay Laborde, “Eczane hâlâ çok sessiz” dedi. “Fakat şehirde daha fazla araç ve bunun gibi şeyler var. Tekrar insanların var olduğunu söyleyebiliriz.”

Bay Laborde’nin çalışanlarının birçoğu dizüstü bilgisayarlarını aldı ve müşterilerin reçetelerini, tahliye emirlerine uydukları topluluklardaki eczanelere uzaktan iletti. Şimdi bu çabaları tersine çevirmekle meşgul olduklarını söyledi.

Hırdavat mağazasını yeniden açılmaya hazırlamak için Edmonton’dan erken dönen Klaus Schoenne, yangın veya dumandan kaynaklanan herhangi bir hasar görmediğini söyledi.

“Bunun bir tahliye olması gerektiğini düşünmüyorum; hiçbir zaman bu kadar kötü olduğunu düşünmüyorum” dedi. “Bugün Edmonton’da Yellowknife’da olduğundan daha fazla duman var.”

Bay Schoennes Yellowknife True Hardware şu anda yüklenicilere, yerel yetkililere ve esnafa yalnızca randevu ile açıktır.

Çarşamba günü, ablukanın yeniden açıldığı sırada, ancak ilk uçuşlar gelmeden önce, insanların yeniden sokaklarda ortaya çıkmasının, bazılarının tahliye emirlerine karşı geldiğini ve şimdi tekrar gösteriye gitmenin güvenli olduğunu hissettiğini gösterdiğini söyledi.

Yellowknife’a dönüş ve tahliye genel olarak sorunsuz olsa da, yol boyunca meydana gelen bir nakliye kamyonu kazası, birkaç benzin istasyonundan birinin bulunduğu bölge de dahil olmak üzere Kuzeybatı Toprakları’ndaki Fort Providence’ın bazı bölümlerine giden elektriği geçici olarak kesintiye uğrattı. Fort Providence, Yellowknife’a yaklaşık 300 kilometre veya 200 milden daha az uzaklıkta bir mezradır.

Kanada’nın başka yerlerinde, Britanya Kolumbiyası’nın bazı kısımlarında, özellikle Kelowna yakınında, orman yangınları yanmaya devam etti, ancak yaklaşık 2.500’lük zirveden yalnızca 405 mülk tahliye emri altındaydı. Şu anda ülke çapında 1.056 aktif orman yangını var ve bunların 697’si kontrol dışı olarak sınıflandırıldı. Kontrol edilemeyen orman yangınlarının çoğu muhtemelen kış gelene kadar yanmaya devam edecek.

Bir hırdavat mağazasının sahibi olan Bay Schoenne, tahliyenin birçok bölge sakini için yol açtığı mali ve duygusal maliyetten endişe duysa da, rutinden kopmayı memnuniyetle karşıladığını söyledi.

“Aslında benim için ideal bir tatildi” dedi. “Müşterilerden bıktım artık. Ama o molada evi temizledim, istediğim saatte kalktım, film izledim, rahatladım, insanlarla uğraşmak zorunda kalmadım. Yaşlı bir keşiş gibi.”