Üçüncü kutup, Calenda siyasi komiteyi topluyor: bugün tek parti için oylama

Sezai55

New member
“Hiçbir şey yapılmadı”. Birkaç kelime Charles Takvimi ile yaşanan yoğun gerilimin ardından topladığı siyasi komitenin sonucunu akşam saatlerinde böyle açıklıyor. matthew renzi tek partide. Toplantının amacı, “tek partinin önerilen anayasasının tartışılması ve oylanmasıydı. Kaybedecek vaktimiz kalmadı” diyen Eylem lideri, toplantının olumsuz sonucunun ardından Facebook’u kısa kesti. yarın yeni bir masa olacağını açıkladı. ”Bizim açımızdan, IV açısından kesinlikle bir sorun yok. Calenda’nın sorunları var, bakalım bize ne söyleyecek. İlerliyoruz,” dedi Renziana Maria Elena Boschi toplantıya girmeden önce.

Renzi: “Tartışmaya, saçma ve anlaşılmaz tartışmaya cevap vermiyorum”

Italia Viva, “hiçbir şey hakkında çok fazla yaygara”dan bahsediyor ve “aşağıdan, medyada yararlı herhangi bir ültimatoma ihtiyaç duymadan, ancak tamamen gerçeküstü” tek, demokratik parti projesine yeşil ışığı onaylıyor. Iv’nin lideri matthew renzi “Zen aşamasındayım. Üçüncü Kutup projesi o kadar önemli ki tartışmaya değmez, en azından umarım böyle olur. Zamanlama çoktan belirlendi, her şey kararlaştırıldı. Yeni parti geldiğinde doğar, eskileri çözer”. Sonra Enews’inde tekrar ediyor: “Üçüncü Polo evinde başkalarını eleştirmeyi göze alamayacağımız kadar saçma ve anlaşılmaz bir tartışma yaşadık. Bildiğiniz gibi Üçüncü Polo’nun dönmesine yardımcı olmak için kenara bir adım attım. aşağıdan demokratik bir şekilde doğmak Tartışmalara ve provokasyonlara cevap vermemeye devam ediyorum ve Zen aşamama devam ediyorum: 10 Haziran’da İtalya’nın ulusal meclisinde İtalya Viva’nın ulusal meclisinde Napoli’de buluşacağız ve ona giden yolun anayasasını onaylayacağız. üniter parti. egemenliğe ve popülizme inandırıcı bir alternatif oluşturmak için gizli çalışıyor. polemik yapmıyorum, polemiklere cevap vermiyorum, başkalarının polemiklerini anlamıyorum. ama siyaset yapıyorum ve hoşuma gidiyor yüzümde bir gülümseme ile yapmaya devam etmek”.

Üçüncü Kutup siyasi komitesi

Üçüncü Kutup siyasi komitesi, Calenda ve yardımcısı tarafından yönetilen sınırlı bir organdır. Elena Bonetti, Renziana. Sonra ağırlık isimleri var, Italia Viva için beş (Teresa Bellanova, Ettore Rosato, Maria Elena Boschi, Davide Faraone ve Luigi Marattin) ve Hisse başına beş (Mara Carfagna, Maria Stella Gelmini, Mario Raffaelli, Enrico Costa, Andrea Mazziotti), grup liderlerine ek olarak Raffaella Paita Ve Matthew Richetti. Resmen Renzi komitenin bir parçası değil.

İki lider arasında birçok sürtüşme noktası var. Azione’nin kurucusu müttefikinden, 2×1000’in fonlarını kaybetmemek için taktik kullanmakla ve kendi adayını sunmakla suçlanan Iv’in feshedilmesini talep ediyor – biz bahsediyoruz Luigi Marattin – kongrede.

Renzians’ın Forza Italia ile komplo kurduğuna dair şüpheler eksik değil ve Berlusco’cular arasında Carfagna’nın olası dönüşüne dair söylentiler birbirini kovalıyor.

Üçüncü Kutup’un oluşumuna ilişkin yönetmelik taslağı

Üçüncü Kutup siyasi komitesi toplantısından önce, IV ve Eylem milletvekillerine tek partinin kurallarına ilişkin bir belge gönderildi. “Nisan-Mayıs aylarında – taslak metni okur – Azione ve Iv’nin eşit katılımıyla iki komite, tek partinin değerlerinin kurallarını ve manifestosunu hazırlayacak; komitelere temsilciler de katılacak Avrupa Liberal Demokratları ve diğer popüler, reformist ve sivil toplum hareketlerinin savunucuları, kendilerini sağ ve sol kutuplarda tanımayan tüm güçlerin ve enerjilerin maksimum katılımını sağlamak için Action ve IV arasında anlaştılar”.

Ayrıca, “kuralların ve manifestonun onaylanmasıyla aynı zamanda” 15 Haziran 2023’e kadar “Azione ve Italia Viva meclisleri, ilgili tarafların 2024 yılı sonuna kadar feshedilmesine ve tek partiye devredilmesine karar verecek.” 2023’ün ikinci taksitinden başlayarak 2/1000’den alınan kaynakların %70’ine eşit miktarda parti”.

Tek parti fonları

Belge taslağında şu ifadeler yer alıyor: “Kongre sürecinin başında Action ve Italia Viva, 2023 yılı boyunca kongre operasyonlarının finansmanı ve partinin tanıtım ve organizasyonu için tek partiye 200’er bin euro verecek. Meclisler tarafından onaylandıktan hemen sonra, projeye katılan diğer öznelerin temsilcilerinden oluşan siyasi komite ile aynı bileşime sahip bir komite (“kurucu komite”) tarafından yönetilecek olan yeni siyasi oluşum kurulacaktır. partiyi kurucu meclise kadar yönetecek olan”.

Gruplar ve kongre

Kurucu komitenin kurulmasıyla eş zamanlı olarak belge devam ediyor, “Senato ve Eylem Odası’ndaki üniter parlamento grupları ve Italia Viva, Tek Parti adını alacak”. Daha sonra kurucu komite “kongre tüzüğünü onaylayacak ve kaynakların yönetimi ve kayıtların kontrolü de dahil olmak üzere kongre sürecinin her yönünün yönetilmesinden ve kontrol edilmesinden sorumlu olacaktır. Haziran ayının ikinci yarısında tek parti için kayıtlar yapılacaktır. kayıtların doğruluğunu ve şeffaflığını sağlamak gibi”.

Etik kuralları ve kurucu meclis

Metin, ulusal makamlar için tek parti adayları, “Avrupa Parlamentosu üyeleri için etik kuralları tarafından sağlananları yansıtan etik, davranış ve uyumsuzluk kurallarını uygulayacaktır” diye devam ediyor. Taslakta ayrıca, “kurucu meclis 28-29 Ekim’de toplanacak. Kanun hükümleri çerçevesinde tek parti, partiler kütüğüne tescil ve 2/1000’e kabul için başvuruda bulunacak” deniyor.