Varis gebelik

BenMelek

New member
VARİS VE GEBELİK

Varisler bayanlarda daha fazla görülür. Gebelik dâhil olmak üzere öteki faktörlerde eklendiğinde problemler ağırlaşır. – Bayan olmak epeyce sıkıntı ve ağrı bir vazife. Bayanlar doğurgan oldukları için erkeklerden kuvvetlidürler. İnsanoğlunun kadarı bayanların ve annelerin elindedir. Çok severek savunduğum şahsi görüşüm.

Peki, bayanlara mahsus durumlardan hangileri varisleri tesirler. – Adet Devri: Bu hususta yapılmış çalışmalarda âdetin ikinci yarısında (luteal faz) toplardamarlarda genişleme olduğu tespit edilmiştir. Bu tesir ‘’ progesteron’’ hormonuna bağlanır.

Bu genişleme potansiyelinin sanki toplardamar duvarındaki düz kas hücrelerine mi? Yoksa damar duvarının elastikiyetinde bir değişiklik olup olmadığı bilinmemektedir. – Progesteron hormonun damarda genişlemeye karşı çalışan mekanizmayı (vazokonstriktor) azalttığı akla gelmektedir. – Yani damarlar genişlemeye kalktıklarında bunu engellemeye çalışan dengeleyici sistem daha az karşı koymaktadır. bu biçimdece damarlar genişlemektedir. – Pekala, adet periyodunda ya da oral kontraseptif (doğum denetim hapı) kullananlarda skleroterapi yapalım mı? Ben şahsi olarak menstruasyon devrinde yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Fakat doğum denetim hapı kullananlar skleroterapi olabilirler.

Bir çalışmada ameliyatta çıkartılan toplardamarlarda östrojen ve progesteron reseptörlerine bakılmış ve yalnızca bayanların varisli damarlarında olumlu bulunmuştur.

Menopoz öncesi devirde hormonal değişiklikler aslında varis oluşumunda derinden çalışan bir düzenek olabilir. – Bakın gebelik periyodunda ve daha sonrasında bacak damarlarında flebit geçirme riski artar. %0.35’e kadar çıkabilir. Burada bacaklardaki damarlarda büyüyen rahmin baskısı ve dönüşün kısıtlanması ve bacaklarda şişlik damarlarda genişlemesi ağır ödem kan akışkanlığının azalması en son pıhtılaşma faktörlerindeki artış niçinler içinde sayılabilir.

– Doğum daha sonrasında %3,6’ya kadar çıkabilir.

– Şayet bu kâbusu yaşamak istiyorsanız.

– Gebeliğin birinci 3 ayında tercihan kasığa kadar ülkü külotlu varis çorabı önermekteyim. niçini birinci üç ayda büyük safen toplar damarının çapının arttığını gösteren çalışmalar olmasıdır. daha sonraki 2i üç ayda kasığa kadar son üç ayda ise dizaltı varis çorabı kullanması mantıklıdır.

– niye evvel şunu söyleyeyim o davul üzere bacaklar ile varis çorabı giymenin ne kadar sıkıntı olduğunu biliyorum. Ancak ben olsam giyerim yoksa şayet yapmazsanız ve aldığınız kiloları vermezseniz ileride bize epeyce geleceksiniz demektir.

– Son üç ayda külotlu varis çorabı niçinse son senelerda artan vajinal varislerin niçini ise bu olduğunu düşünüyorum.

anahtar

varis, gebelik, sıhhat, hekim, prof, serdar akgün

varis yol açar, serdar akgün, sıhhat, hekim, prof

erkeklerde varis,varis,varis tedavisi,varis yol açar,varis ameliyatı,varis hastalığı,varis çorabı,varis nedir,sağlık,varis nasıl oluşur,varis hastalığı nasıl geçer,varis hastalığı tedavisi,varise ne uygun gelir,varis doktoru