Anadolu’da 13,8 milyarlık yatırım hareketi: Birinci etapta 4 kentte düğmeye basıldı

Eftal

Global Mod
Global Mod
Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi’ni hızlandırdı. Bu kapsamda 40’ı aşkın vilayette gerçekleştirilecek yatırımlarla ihracat odaklı üretimin artırılması amaçlanırken, birinci etapta dört kentte 13 milyar 860 milyon liralık projeler hayata geçirildi. MÜSİAD Lideri Mahmut Asmalı, 12 bin üyeleri ve 60 bin firma ile 1 milyon 800 bin bireye sağlanan istihdamla, MÜSİAD’ın Türkiye iktisadına sağladığı katma kıymetin en kıymetli yansıması olduğunu söylemiş oldu.

BÖLGESEL KALKINMAYA TAKVİYE

Türkiye’nin yerli ve ulusal üretim potansiyelini gözler önüne serecek bir seferberlik ruhuyla yol aldıklarını lisana getiren Asmalı, Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunacak ve halkın refah düzeyini yükseltecek en kıymetli projelerinin başında “Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi”nin geldiğini vurguladı.
Asmalı, “2022 yılı projeksiyonumuz çerçevesinde; ortalarında büyükşehirlerin de bulunduğu 40’ın üzerinde noktada, 15 milyar TL’nin üzerinde yatırımı kapsayan ‘Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi’ ile Anadolu’daki yatırım faaliyetlerini teşvik ederek bölgesel kalkınmayı destekleyeceğiz” diye konuştu.

SAMSUN’DA 7,6 MİLYAR TL

MÜSİAD şube liderleri ve MÜSİAD üyeleriyle bölgesel ve ulusal kalkınmaya katma paha sağlamak, istihdam sürecine ivme kazandırmak emeliyle farklı bir seferberlik başlattıklarını vurgulayan Asmalı, şöyleki devam etti: “Adana, Afyon, Balıkesir, Çanakkale, Düzce, Mersin, Samsun, İzmir, Karabük, Kahramanmaraş, Kastamonu, Gümüşhane, Tokat, Kırşehir, Kayseri, Konya ve Hatay başta olmak üzere 40’ı aşkın vilayetimizde gerçekleştirilecek yatırımlarla, ihracat odaklı üretim sistemine dinamizm kazandırılacak. Bu kapsamda birinci etapta Samsun’da 7,6 milyar TL, Adana’da yaklaşık 4 milyar TL, İzmir’de 1,6 milyar TL ve Sakarya’da 660 milyon TL’lik yatırım projeleri hayata geçirildi. Bu yatırım ağı daha da genişleyecek.”

Mahmut Asmalı

Üretim 81 kente yayılacak

MÜSİAD Lideri Mahmut Asmalı, MÜSİAD olarak Anadolu’nun rekabete açık ve global pazarlara girmeyi başaran üreticilerine her zamankinden daha fazla güvendiklerini söz etti. Asmalı, şu değerlendirmelerde bulundu: “başlatmış olduğumız Anadolu’da Üretim ve Yatırım Hareketi sonucunda, 1 milyar dolarlık ihracatı aşan vilayetlerin sayısını en az 30’a çıkarmayı hedefliyoruz. Üretimin 81 ile yayılması bölgesel ve iktisadi gelişmeleri güçlendirecektir. Türkiye’nin farklı vilayetlerinde faaliyet gösteren endüstrici, yatırımcı ve girişimcilerimiz, salgın periyodunun tetiklediği dijital dönüşüm sürecine yönelik atılımlarını hızlandırdığı ve ileri teknoloji yatırımlarına sürat verdiği surece, 2023 yılı için hedeflenen 300 milyar dolar ihracat gayesine çarçabuk ulaşacağımıza inanıyoruz.”