Boris Johnson: Ukrayna’nın işgali felaket olur

KripTon

Member
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya’nın Ukrayna’yı daha fazla işgalinin “siyasi ve insani felaket” olacağını belirterek Rusya’nın geri adım atması ve bir diplomasi yolu seçmesinin hayati ehemmiyet taşıdığını bildirdi.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski ile resmi temasları kapsamında başşehir Kiev’de bulunan Johnson, görüşmelerinin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Johnson, acımasız bir gerçekle yüzleşmek zorunda olduklarını belirterek “Bugün 100 binden çok Rus askeri, tahminen de ömrümüzde Ukrayna’ya karşı düşmanlığın en büyük göstergesi olarak sonunuzda toplanıyor ve bu potansiyel konuşlandırma, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal etmek için gönderdiği 30 bin askeri gölgede bırakıyor.” dedi.

O tarihten bu yana 13 bin Ukraynalının öldürüldüğünü ve Ukrayna’nın neredeyse 10 yıllık bir savaşın içine sürüklendiğini vurgulayan Johnson, Rusya’nın Ukrayna’yı daha fazla işgalinin “siyasi ve insani felaket” olacağı değerlendirmesinde bulundu.

Johnson, “Bence bu Rusya için de dünya için de askeri bir felaket de olur” diye konuştu.

“RUSYA’NIN GERİ ADIM ATMASI HAYATİ DEĞER TAŞIYOR”

İngiliz hükümetinin bugün deklare ettiğı “Ukrayna’nın Rus güç kaynaklarına bağımlılığını azaltmaya takviye gayesiyle 88 milyon sterlinlik yeni finansman desteği”ne atıfta bulunan Johnson, bunun, Ukrayna’da düzgün yönetişimi ve güç bağımsızlığını destekleyeceğini söylemiş oldu.

Boris Johnson, “Diğer ülkelerin yanı sıra Rusya’nın Ukrayna topraklarına girdiği anda yürürlüğe girecek bir yaptırım paketi ve öteki tedbirleri de hazırlıyoruz” dedi.

Bu adımın, İngiltere’nin, Rus saldırganlığı karşısında her vakit Ukrayna’nın egemenliğini savunacağının işareti olduğuna dikkati çeken Johnson, “Rusya’nın geri adım atması ve bir diplomasi yolu seçmesi hayati değer taşıyor ve bunun hala mümkün olduğuna inanıyorum” dedi.

Johnson, İngiltere’nin, Ukrayna’nın sağlam ve kalıcı bir müttefiki olduğunun da altını çizdi.

“PUTİN, AVRUPA’NIN GÜVENLİK HARİTASINI YİNE ÇİZMEYE ÇALIŞIYOR”

Ukrayna hududunda yaşananlar konusunda İngiltere’de büyük tasa olduğunu lisana getiren Johnson, “Putin’in çatışma yolundan geri adım atmasını ve diyalog ortasında olmamızı ümit ediyorum. İngiltere’nin ortaya koymaya niyetli olduğu şey bu ve bu yüzden bugün buradayım” diye konuştu.

Boris Johnson, Ukrayna hududundaki Rus birliklerinin “açık ve mevcut tehlike” olduğuna işaret ederek Rusya Devlet Lideri Putin’i, Avrupa’nın güvenlik haritasını bir daha çizmeye çalışmakla suçladı.

Johnson, Rus halkının, bir işgal olması durumunda Ukraynalıların “şiddetli ve kanlı bir direniş göstereceğini” bilmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.