Bugün Navalny için iki partili meşale alayı: “Birlik orada olacak ama bu ikiyüzlülük”

Sezai55

New member
ROMA — Parlamentoda tüm partilerin temsilcileri olacak ama biri diğerlerinden daha utanacak. Bugün Capitol'de meşaleli geçit töreninde saygı duruşunda bulunuldu Alexei NavalnySibirya'da bir hapishanede hayatını kaybeden Rus muhalifin, çoğunluk ve muhalefet partilerinden temsilcilerin de bulunması bekleniyor. Eylem lideri gösteriyi başlattı Carlo Calenda merkez sol sekreterlerin desteğini hemen topladı. Elly Schlein Demokrat Parti'nin bir Matteo Renzi IV'ün, Nicola Fratoianni yazan Avs e Riccardo Magi +Avrupa. Ve kısa bir süre sonra Fratelli d'Italia ve Forza Italia tarafından da.

En son katılan kişi şuydu: Matteo SalviniBirliğin lideri, birkaç yıl önce Navalny'nin siyasi bir rakip olarak tutuklanmasını “uydurma” olarak tanımlamıştı çünkü oyların “sadece yüzde üçüne” sahipti ve seçim açısından Putin için bir tehlike teşkil etmiyordu.

Dün Salvini, Birliğin Kongre Binası'nda kendi temsilciliğinin olacağını söyledi: «Gösteriye katılmak mı? Kesinlikle evet, dedi başbakan yardımcısı, 2024'ün Rusya ile Ukrayna, İsrail ile Filistin arasında sürmekte olan pek çok savaşın sona ereceği yıl olmasını umuyorum. Savaş her zaman ölümdür, acıdır, yenilgidir ve bu nedenle İtalya'nın barışın kahramanı olacağına güveniyorum.”

Ancak bu sözler Birliğin utancını anlatmaya yetmiyor: Geçmişte Putin'i ve Birleşik Rusya'nın milletvekillerini destekleyen bir partinin.

Salvini'nin sağ kolunun son saatlerde söylediği sözlerden ortaya çıkan utanç, Roberto Crippa, Putin ya da Navalny'yi öldüren Kremlin olduğunu kim kabul etmez: “Objektif kanıt olana kadar kimseyi sorumlu tutmayacağız, Demokrat Parti suçluları bulmakta her zaman iyidir” dedi. Salvini'nin partisinin bir diğer önemli temsilcisinin cümlelerinden ortaya çıkan utanç, Claudio BorghiMeşaleli yürüyüşe katılmayacağını belirtmekte istekli olan Borghi, şunları söyledi: “Genelde gösterilere ve meşaleli yürüyüşlere gitmiyorum ama insan haklarına ve demokrasiye saygı için gösteri yapmak elbette doğru – diyor Borghi. Açıkçası Navalny'nin neden öldüğünü bilmiyorum ama kesinlikle Sibirya'da hapishanede olmaması gerekirdi. Demokratların Birlik'e yönelttiği Putin yanlısı suçlamalar mı? Demokrat Parti'nin konuşmasına izin vereceğim.”

Doğrudan Lig'in çelişkilerine değiniyor Riccardo Magi +Europa'dan: «Sevgili Salvini, komedide her rolü oynayamazsınız. Navalny'nin tutuklanmasını bir “medya aldatmacası” olarak tanımladığınızı, birisi Putin'e diktatör derse “güldüğünüzü” ve “iki Mattarella'yı yarı Putin'e takas etmek” istediğinizi çok iyi hatırlıyorum. Partinizle Birleşik Rusya arasındaki yakın ilişkileri de çok iyi hatırlıyoruz. Navalny'deki meşale alayı, Birliğin güzel ruhlarının ikiyüzlülüğünün festivaline dönüştürülemez.”

Italia Viva'dan Enrico Borghi de aynı görüşte: «Magi benim de aynı fikirde olduğum bir şey söylüyor. Bir girişimi ikiyüzlü bir fuara dönüştürmek istemiyorsak herkesin söylediklerinin ve yaptıklarının sorumluluğunu alması gerekiyor. Bu, Salvini'nin Navalny ile ilgili suskunluğu ve utanç verici sessizlikleri için olduğu kadar, günlerini Ukrayna'ya daha fazla silah göndermeyin diyerek geçiren Giuseppe Conte için de geçerli.”

Gösteriye 5 Yıldız Hareketi katıldı ve Conte'nin kendisi de katılabilir. Demokrat Parti'den Elly Schlein kesinlikle orada olacak. Demokratlar ayrıca Meloni hükümetinden somut eylem talep ediyor: «AB'nin Rusya büyükelçisi Navalny'nin anısına bir çiçek koydu. Hükümetten de aynısını Moskova'da temsil yoluyla yapmasını istiyoruz”, diyor Milletvekili Enzo Amendola.

Bu arada Radikaller, Roma belediye başkanına imza toplamak için imza toplamaya başladı. Roberto Gualtieri İtalya'daki Rus büyükelçiliğinin bulunduğu Via Gaeta'ya Navalny'nin adını vermek.

“Sokağın adını değiştirme teklifimizi sokaklara taşıyacağız” diyor Matthew Hallissey Radikallerin sekreteri: Bunu yapacağız çünkü meşale ışıkları söndüğünde görev kendimizi inanılmaz derecede güçlü göstermektir”.