Calenda “Bonino ve Renzi'nin listesi kalabalık, Conte Demokrat Parti'nin Drakula'sı”

Sezai55

New member
Carlo Calenda, merkezi sabote mi ediyorsun?

«Tam tersi doğrudur. Biz tutarlıyız, diğerleri yığılma yapıyor.”

Neden siz tutarlı olursunuz da Renzi ve Bonino olmaz?

«Çünkü eninde sonunda seçilmiş temsilcilerimiz aynı grupta yer alacak: Avrupa'yı Yenile. Maraio PSE'de, Bonino Liberallerde, Cuffaro ise EPP'de yer alacak.”

O Cuffaro bunu medyada yeniden canlandırdı.

“BEN?”

Kontrol edeceği 140 bin oyla ona saldırıyor.

“Peki mafya suçundan hüküm giymiş bir kişinin böyle bir açıklama yapması size normal geliyor mu?”

Bonino neden onunla ittifak kuruyor?

«Bunun radikal bir gelenek olduğunu söylediğinizi anlıyorum. Berlusconi'yle bunu zaten yaptılar. İdeal saflıklarının etkilenmeyeceğine inanıyorlar. Ben öyle düşünmüyorum ve Cuffaro'ya yer vermezdim.”

Peki hangi oyunu oynuyorsun?

«İngilizce bilen adaylardan oluşan, tutarlı ve Avrupa'da etki yaratabilecek yetkin kişilerin listesi. Avrupa'da görülme sıklığı açısından sondan üçüncü olduğumuzu biliyor musunuz?

Olaydan kastınız nedir?

«Ölçümleri etkileme yeteneği. Peki bunu neden yapamadığımızı biliyor musun? Çünkü iyi olanları göndermek yeterliyken karakterleri, yıldızları aday gösterme eğilimindeyiz.”

Federico Pizzarotti'nin adaylığını açıkladı.

«Parma'nın çok iyi bir belediye başkanı olan ve +Europa'dan ayrılarak 40 yerel yöneticiyi ve 1300'den fazla üyeyi beraberinde getiren biri. Ve partisinin çelişkilerinden bıkıp Milan Demokrat Partisi'nden ayrılan Daniele Nahum da bizimle birlikte yarışacak.”

Hangi çelişkiler?

«Ukrayna'ya silah gönderilmesini destekleyen ve ardından buna karşı olan Marco Tarquinio ve Cecilia Strada'yı aday gösteren bir partinin. Ve lehte olan Giorgio Gori. O aynı zamanda Demokrat Parti'dir.”

Yüzde 4'ü aşabilecek misiniz?

«Son kayıtlardan ve yeni gelenler Bonetti ve Rosato'dan da görülebileceği gibi Azione çekici. Roma belediye başkanlığına aday olduğumda da aynı şüpheciliği hatırlıyorum; yüzde 8 alacağımı söylemişlerdi ama onun yerine 20 aldık.”

Renzi ve Bonino ile eşiğe ulaşılabilirdi.

“Toplamlarla düşünemeyiz. Emma Bonino Mastella'yı Cottarelli'ye tercih etti. Ve o, Putin destekçisi Librandi'yi aday gösterirken, biz de Will'in kurucusu Alessandro Tommasi, General Camporini ve uluslararası işbirliğinde otorite olan Mario Raffaelli'nin yanındayız.”

Peki tutarlılığı nedir? Soru ile Sardunya'da, solda Abruzzo'da, sağda Basilicata'da.

“Biz her zaman muhalefetle çalışmaya çalışıyoruz. Ancak Basilicata'da bu mümkün olmadı çünkü Conte bunu veto etti.”

Ve böylece Bardi'yi destekleyeceksiniz.

«İyi bir Avrupa yanlısı, o kesinlikle Truzzu, Trux, Sardinya'da sağın adayı değil».

Listenin adı ne olacak?

“Biz, Demokrat Parti'yle yarıştığım ve 280 bin oy aldığım 2019'daki gibi Avrupalıyız.”

Puglia davasıyla ilgili düşünceleriniz neler?

“Emiliano hakkında her zaman kötü düşünmüşümdür, o kadar ki ona karşı çıktık.”

Conte'nin Demokrat Parti'ye saldırısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Onun Demokrat Parti'nin Drakula'sı olacağını düşünüyorum.”

M5S ile ittifaka her zaman düşman oldunuz.

“Conte alaycı oyununu oynuyor. Başbakan adayı bunu kendisi yapmak istiyor. Demokrat Parti'yi sonuna kadar gergin tutacak, sonra şartlarını belirleyecek.”

Schlein'in yerinde ne yapardın?

“Conte'den vazgeçerdim. Ayrıca Kuzey'de bulunmadığı için.”

Sekreter bunu tek başına yapabileceğini nasıl düşünebilir?

«Senin yerinde olsaydım, kaybolan fikir birliğini geri kazanmaya çalışarak tek başıma giderdim. Ve bu noktada mesafeler biraz yeniden kurulduğunda Conte hak ettiği yere dönecektir.”

Bu şekilde kolay görünüyor.

“Fakat başka alternatif göremiyorum. Onun kaprislerine bağımlı kalamayız.”

Gerçek şu ki sağ yürüyüşler birleşti, sol yürüyüşler ise bölündük.

«Fakat Conte'nin elinde kalırsa Demokrat Parti kayıtsız bir adamın ağına takılıp kalacak. Sağcı bir adam. Ve ben öyle olacağını ummuyorum.”

O ne?

“Bir liberal.”

Ama bağları koparma eğiliminde, bunu Renzi ile de yaptı.

“Onunla çalışamazsın.”

Aynı zamanda hoş bir karaktere sahip.

“Ama ben tutarlı olmaya çalışıyorum, ben muhalefetteyim, bu sırada onun halkı masa altında La Russa Senato başkanının seçilmesine yardım etti.”