Castaldi “Bölgesel yarışmalar kötü gidiyor çünkü yerel düzeyde çok az tanınıyoruz”

Sezai55

New member
Antonio Fraschilla

Roma
Gianluca Castaldi, Abruzzo'daki 5 Yıldızın koordinatörü olarak görevinizi Hareketin başkanı Giuseppe Conte'ye verdiniz. Sonuçlar net bir yönde giderken hâlâ kazanabileceğinizi söylediğiniz için pişmanlık duydunuz mu?

“Ama hayır, bunu umuyordum çünkü anketler zaten iyileşmemizi gösteriyordu. Birkaç ay önce yapılan anketlerin aynısı, Marsilio'nun 20 puan gerisinde olduğumuzu gösteriyor. Bu nedenle sayım sırasında dikkatli olunması çağrısında bulundum.”

Sonunda beyaz bayrağı çekmek zorunda kaldı. Peki ama Hareket neden birkaç hafta önce Sardunya'da olduğu gibi kendi bölgesinde iyi bir sonuç elde edemedi?

«Bakın, liste Abruzzo ve Sardunya'da aynı oyları aldı: sadece orada Hareketin arkasındaki itici güç olan aday vardı. Ancak net bir kafayla şunu söylüyorum: Liste verileri o kadar da farklı değil. Ancak Hareket'in asıl sorunu idari ve bölgesel seçimlerde bu alanda uzlaşma sağlayamamamızdır.”

Ama Hareket yıllardır siyasetin içinde ve Parlamento'dan Belediyelere kadar her düzeyde bir yönetici sınıf var. Çalışmanız neden fikir birliğine dönüşmüyor?

“Çünkü tanıdığımız kimse yok. Telefonun diğer ucunda biri var çünkü yıllardır siyasetin içindeyim ve ulusal düzeyde de tanınıyorum. Örneğin, Hareket'te oyu olan iki bölgesel meclis üyemiz vardı, ancak iki görev süresinin sınırı nedeniyle yeniden seçilmeye uygun değillerdi ve bu nedenle zorluk yaşadık.”

PPeki sizin için asıl önemli olan Hareket'te eksik olan tanınmış isimler mi? Ve biri değerli, biri artık sayılmıyor mu?

«Bu aynı zamanda bir köklenme sorunudur ve bu cephede çalışmalıyız. Parti, gerekli olan bölgesel gruplar yaratıyor çünkü insanlar küçük belediyelere müdahale edilmesini, kararların okunmasını ve bölgede neler olup bittiğini anlamak istiyor. Bu gerçekleşene kadar her zaman zor durumda kalacağız. Sonra, yüzde 20'ye ulaşarak iyi performans gösterdiğimiz tek bölgesel bölgenin, siyasi seçimlerin de yapıldığı Sicilya olduğunu hatırlıyorum.”

Ancak Sicilya'da 2017'nin sonunda ve 2018'deki siyasi seçimlerde oy verdik.

«Yerel ve siyasi seçimler arasında bizim için var olan farkı yakalamak istedim. Sonra bölgesel ve belediye seçimlerinde bireye güvenmenin önemli olduğunu hatırlıyorum. Burada, konuştuğumuz sırada, önce Lig'de, sonra İtalya Kardeşler'de yer alan bir arkadaşım var, sonra tekrar değişti ama her zaman oyları halk onu seçtiği için aldı.”

Görevden istifa etme hareketi neden?

“Rolleri olanların yükleri ve onurları olması doğru diye düşünüyorum. İşler iyi gittiğinde biraz kredi almamız gerekir, işler kötü gittiğinde ise yüzümüzü göstermek doğrudur. Ancak tekrar ediyorum Abruzzo'da veriler o kadar da kötü değil. Ve her durumda, köklerden bahsetmişken, oylamadan önce gidip Marsilio konseyinin harcama kararlarına bakın: belirli sistemlerle karşı karşıya kaldığınızda eşit şartlarda mücadele etmek zordur. Birden fazlası bir değerindedir.”