Çiftçi tarlada riski dağıttı

Eftal

Global Mod
Global Mod
Koronavirüs salgını tüm dünyada istikrarları değiştirdi. Bu süreçte ülkelerin ihracat yasaklarına giderek evvel kendi iç piyasalarını doyurmaya yönelmesi besinde kendine yeterliliğin ehemmiyetini ortaya koydu.

Salgının tarım üstündeki tesirleri tüm dünyada araştırma konusu olurken, Tarım ve Orman Bakanlığı Bahri Dağdaş Memleketler arası Ziraî Araştırma Enstitüsü Kovid-19 salgınının tesirini araştırdı. Mevlana Kalkınma Ajansı’nın dayanağı ile yapılan araştırmada salgın sürecinde karşılaşılan meseleler, bu problemlerin üretim maliyetindeki eser kalitesi ve ölçüdeki tesirleri incelendi.

SPEKÜLATİFE YÖNELMEDİ

Bu kapsamda Konya’da Akşehir, Beyşehir, Cihanbeyli, Çumra, Ereğli, Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinde Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı tarım işletmelerle yüz yüze görüşüldü. Bu süreçte karşılaşılan problemlerin belirlenmesiyle önümüzdeki dönem ziraî üretim ve besin güvenliğini tehdit edebilecek durumların ortaya konması hedeflendi. Salgından dolayı çiftçilerin, üretmiş oldukları bitkisel eserlerde rastgele bir değişiklik yapmadığı belirlendi. Bölge tarım işletmelerinde buğday, arpa, dane mısır, yağlık ayçiçeği ve şeker pancarı ekildi. Bölge çiftçisi, Kovid-19 salgınından dolayı spekülatif eserlere yönelmediği, riski dağıtarak topraklarına farklı eserler ekmeye devam etti.

BİTKİSEL DAHA CAZİP OLDU

Kovid-19 salgınıyla bir arada hayvancılık faaliyeti yürüten işletmelerin yüzde 65 biçimde faaliyetlerinde rastgele bir değişiklik olmadı. Hayvancılık işletmelerin yüzde 30’unda salgınla birlikte yem fiyatlarındaki yüksek artış ve süt satış meblağlarının düşük olmasından dolayı hayvan sayıları azaldı. Araştırmada, tarım işletmelerine göre salgında daha sonra bitkisel üretim yapmanın daha cazip olduğu belirlendi.

Pazar derdi yaşanıyor

Eser satışında sorun yaşayan tarım işletmeleri, yerleşim yerlerine yakın olan ziraî eser satın alan tüccarların ticari faaliyetlerine son verdiğini belirtti. Bu kapsamda işletmeler, öteki eser satış yerlerinin uzak olmasının nakliye masrafı artıracak olmasından dolayı satış sorunu yaşadıklarını bildirdi.

BORÇ ERTELEME TEDBİRİ

Araştırmada tarım işletmelerinin salgından dolayı bundan daha sonraki üretimleri için rastgele bir planlama yapmadıkları, mevcut stratejilerini sürdürdükleri açıklandı. Kovid-19’dan dolayı yüzde 63.90’ında toplam gelirde bir azalma olmadığı, yüzde 36.10’unda azalma olduğu ve bu azalmaya karşı kimi telafi yollarına başvurulduğu kaydedildi. Alınan telafi hallerin başında borç erteleme, tarım dışı masrafların azaltılması, toplumsal yardım alma ve kredi çekme geliyor. İş gücü bulamama da bölgede en çok karşılaşılan sorun olarak tespit edildi.