Çin yalnızca bu yıl 140 milyar yonga üretti

Muskious

New member
ABD tarafınca ağır ambargolaraltında olmasına karşın Çin, yonga üretiminde bayrağı göğüslemeye devam ediyor. Çinli yarı iletken üreticileri birinci 5 ayda rekor seviyede yonga dökümü yaptı.

Yonga üretiminde rekor

Çin’de hayli değerli yonga döküm firmaları bulunuyor ve yalnızca ülkedeki yonga üretim muhtaçlığı bile küresel çapta büyük bir hissesi elde etmesine yetiyor. SMIC, Hua Hong, Yangtze üzere üreticiler bilhassa pandemi devrinde büyük siparişler alıyor.

Ayrıyeten Bkz. “Redmi K40 Gaming’in silah çeker üzere ses çıkaran tetik tuşları bu biçimde çalışacak [Video]”

Çin’in 5nm üzere epeyce gelişmiş üretim süreçlerine sahip olmadığını belirtelim ve ambargo niçiniyle 14nm ötesine geçemediler. Yapılan yatırımlar ile ABD dayanağı olmadan birkaç yıl ortasında 7nm sürecine geçebileceklerini düşünüyorlar. bir daha de güç denetim yongası, sensör denetim yongası yahut sensörlerin kendisi gelişmiş süreçler gerektirmediği için global yonga krizinde nispeten boş kalan Çinli döküm firmalarının sınırları avantaj oluşturmaya başladı.

Geçtiğimiz 12 aylık devirde 350 milyar dolar yonga ihracatı yapan Çin’in son 5 aylık periyotta ise 140 milyar yonga üretimi yaptığı bildirildi. Geçen yıl tıpkı periyoda nazaran yüzde 48.3 artış kelam konusu. Yalnızca Mayıs ayında 30 milyar üretim yapan Çin yıl bazında yüzde 37.6 büyüdü. Yıl bitiminde bu sayının ikiye katlanmış olacağı iddia ediliyor çünkü bilhassa otomotiv yonga tasarımcılarının Çin’e büyük ilgi gösterdiği biliniyor. Bu bakımdan yonga siparişleri de kıymetli ölçüde artacak.