Deniz altında birleşip karaya sevk edilecek: Maksat günlük 10 milyon metreküp

Eftal

Global Mod
Global Mod
Karadeniz’de iki başka alanda yapılan keşiflerle tespit edilen toplam 540 milyar metreküplük doğal gazın karaya ulaştırılması için Türkiye Petrolleri çalışmalarını hızlandırıyor. Sakarya Gaz Sahası’nda keşfedilen doğal gazın kullanıma sunulması için üretim ve iletim altyapısına 780 milyon lira yatırım yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evvelki gün 135 milyar metreküplük yeni doğal gaz keşfi muştusunu verdiği terende, sistemin karadaki birinci temel atıldı.

3 KISIMDA İNŞA EDİLECEK

TPAO tarafınca hazırlanan Sakarya Gaz Alanı Denizaltı Üretim Tesisleri, Deniz altı Nakil Çizgileri ve Kara Doğal Gaz Sürece Tesisi Entegre Projesi için hazırlanan ÇED müracaat belgesinde yer alan bilgilere bakılırsa; gazın karaya ulaştırılması için önnazarann proje üç başka kısımdan oluşacak. Entegre projenin birinci kısmındaki denizaltı doğal gaz üretim tesisleri Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde, ikinci kısmındaki kara doğal gaz işletme tesisi Filyos Sanayi Bölgesi’nde inşa edilecek. Her iki üniteyi bağlayacak üçüncü kısmı oluşturan doğal gaz nakil sınırları ise deniz ve karada kurulacak.