Dünya Merkezinden mutfak çalışanları yardım sağladı. Daha sonra konvoyları vuruldu.

BenMelek

New member
Lalzawmi Frankcom'un kısa ve tatlı mesajı kısa ve tatlıydı: Pazar günü saat 22:38'de, Güney Dakota'daki bir rezervasyonda birlikte yaptıkları insani yardım çalışmalarının fotoğraflarını gönderen erkek arkadaşı Josh Phelps'e bir kalp emojisi yanıtı.

Zomi adında bir Avustralyalı olan Bayan Frankcom'un Pazartesi günü önünde büyük bir gün vardı. O ve Gazze'deki World Central Kitchen'daki meslektaşları, acil ihtiyaç duyulan yüzlerce ton insani yardımı boşaltabilmek için yeni inşa edilen iskeleye bir geminin gelmesini beklediler.

Ekip, Pazartesi günü yerel saatle sabah 8 civarında güney Gazze'deki Refah'tan yola çıktı ve kuzeye, Deir al Balah'a doğru yola çıktı. Kardeşi Saif'in de aralarında bulunduğu Şadi Ebu Taha, “Sanki bir düğüne gidiyormuş gibi heyecanlıydılar” dedi.

Ancak yolculuk felaketle sonuçlandı.

İsrail saldırıları o gece konvoylarını vurdu ve Gazze'de milyonlarca yemek dağıtan şef José Andrés tarafından kurulan yardım kuruluşu World Central Kitchen'dan Bayan Frankcom ve altı meslektaşını öldürdü.

Aralarında Avustralya, İngiltere ve ABD'nin de bulunduğu, işçilerin bazılarının geldiği birçok ülke saldırıyı kınadı ve soruşturma ve hesap verme çağrısında bulundu.

Ülkesinin Hamas'a karşı yürüttüğü savaşa yönelik uluslararası eleştirileri neredeyse tartışmasız bir şekilde reddeden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Salı akşamı İsrail'in “trajik olaydan derin üzüntü duyduğunu” söyledi.

İsrail ordusu, saldırıların “yanlış kimlik tespiti” nedeniyle gerçekleştiğini söyledi ancak daha fazla ayrıntı vermedi. İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi, “Bu, çok karmaşık bir durumdaki savaş sırasında gece vakti yapılan yanlış kimlik belirlemenin ardından gelen bir hataydı” dedi. bir videoda söyledi Salı günü. “Bunun olmaması gerekirdi.”

Ölüm sayısını “çirkin” olarak nitelendiren BM Genel Sekreteri António Guterres'e göre, ölümler Gazze savaşı sırasında öldürülen yardım çalışanlarının sayısını en az 196'ya çıkardı; bunların arasında çoğu yerel Filistinli olan 175'ten fazla Birleşmiş Milletler personeli de var. .”

Lalzawmi Frankcom'un World Central Kitchen tarafından yayınlanan bir fotoğrafı.Kredi…Agence France Press – Getty Images

Ölümcül İsrail saldırısı aynı zamanda Gazze'deki açlık krizine çözüm bulma girişimlerini de raydan çıkarırken, yardım grupları artık teslimatlar konusunda daha temkinli davrandıklarını ve en az iki operasyonu askıya aldıklarını söylüyor. World Central Kitchen, Gazze'deki çalışmalarını durdurdu ve yüzlerce ton yiyecek taşıyan üç gemiyi Kıbrıs'taki limana geri gönderdi.

World Central Kitchen gemisi Jennifer Pazartesi sabahı Gazze'ye ulaştı. Bombalanan binaların enkazından altı gün içinde inşa edilen ilkel iskeleye boşaltılması gereken yaklaşık 332 tonluk yardım malzemesi taşıyordu.

İşçiler günü 100 ton malzemeyi gemiden birkaç mil güneydeki Deir al Balah'taki depolarına taşımakla geçirdi. Ayrıca BM'nin Gazze'deki insani yardım ve yeniden yapılanma koordinatörü Sigrid Kaag ile de bir toplantı yaptılar.

Boşaltma işleminin geri kalanı ertesi güne kadar beklemek zorunda kaldı. Ekip, normalde İsrail ordusuyla koordinasyon gerektiren bir adım olan Refah'a dönecek.

O akşam bir noktada World Central Kitchen çalışanları araçlarına bindi. İki zırhlı araç ve üçüncü bir araçtan oluşan konvoy kamptan ayrıldı ve sahil yoluna doğru ilerledik. Yardım kuruluşu, İsrail ordusunun yardım çalışanlarının hareketleri konusunda bilgilendirildiğini söyledi. Güneye, Refah'taki konaklama yerlerine gidiyorlardı ama fazla uzaklaşamadılar.

Bölgedeki saldırılara ilişkin ilk raporlar, saat 22.30 sıralarında sosyal medya uygulaması Telegram'daki Filistin kanallarına geldi.

Tam bu sırada insani yardım kuruluşu olan Filistin Kızılayı, Al-Rashid sahil yolunda bir araca saldırı olduğu yönünde bir çağrı aldı. Çağrıya yanıt veren Mahmud Thabet, örgütün sağlık görevlilerinin kendi hareketlerini koordine etmek için İsrail ordusuyla temasa geçtiğini söyledi.

İzin alındıktan sonra olay yerine gittiler ve tahrip olmuş üç araç ve kurbanların cesetlerini buldular.

Bay Thabet bir röportajında ”Kurbanların kim olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yoktu” dedi. “Yabancıları görünce şok olduk”

Yabancı işçilerin öldürüldüğüne dair haberler yayıldı. Kanlı pasaportların (İngiliz, Avustralya ve Polonya) fotoğrafları ve parçalanmış cesetlerin görüntüleri daha sonra sosyal medyada yayıldı.

Saif'in kardeşlerinden biri olan Abdelraziq Abu Taha, World Central Kitchen çalışanından Deir al-Balah yakınlarında bir grev olduğunu duyduğunu söyledi. Bay Abu Taha derinden endişelendi ve defalarca kardeşini aramaya çalıştı ama hiçbir yanıt alamadı.

Olayla ilgili World Central Kitchen veya İsrail ordusundan herhangi bir kamu açıklaması yapılmadı. Ve sosyal medyada gittikçe daha fazla sansasyonel görüntü yayılıyor: Cesetlerin El Aksa Şehitleri Hastanesi'nde ambulanstan alınıp yere yatırılması. Görüntülerde, pasaportların açılıp kurşun geçirmez yelek giyen iki cesedin üzerine yerleştirildiği sırada fotoğraf ve video çeken insanların birbirine yaklaşmak için itiştiği görülüyor.

Gece saat 1'den kısa bir süre sonra World Central Kitchen, ekibinin üyelerinin Gazze'ye insani gıda dağıtımını desteklemek için çalışırken İsrail askeri saldırısında öldürüldüğüne dair raporlardan haberdar olduğunu belirten kısa bir açıklama yaptı.

İsrail ordusu kısa bir süre sonra yanıt vererek sabah 01.34'te “bu trajik olayın koşullarını anlamak için en üst düzeyde kapsamlı bir inceleme yürüttüğünü” söyledi.

World Central Kitchen çalışanlarının öldürüldüğüne dair ilk teyit, 14 dakika sonra geldi. postalamak Bay Andrés'in sosyal medyasında. İsrail saldırısında öldürülen “birkaç kız ve erkek kardeşimizin” yasını tuttu.

Başsağlığı dilemeler, övgüler ve öfke yağdı.

Abdelraziq Abu Taha tekrar tekrar kardeşine ulaşmayı denedi ve sonunda birisi telefonu açana kadar tekrar tekrar aradı.

Hatta bir yabancının sesini duyduğunu anımsıyor: “Bu telefonun sahibi Mescid-i Aksa Şehitleri Hastanesi'nde.” Kimliği belirsiz kişi, hastaneye beş ceset geldiğini ekledi.

Trajedinin boyutu sabah 7.07'ye kadar netlik kazanmadı; World Central Kitchen yeni bir açıklamasında yedi işçinin öldürüldüğünü belirterek, “hedefli saldırı” olarak adlandırdığı olaydan dolayı doğrudan İsrail ordusunu suçladı.

Filistin Kızılayı, sağlık görevlilerinin ilk etapta olay yerinde beş ceset bulduğunu söyledi. Kuruluş Salı sabahı yaptığı açıklamada, diğer iki kişinin saatler süren operasyonun ardından tespit edildiğini ve El Aksa Hastanesi'ne kaldırıldığını söyledi.

O sabahın ardından çekilen fotoğraf ve videolar, sahil yolunda yaşananlarla ilgili yeni soruları gündeme getirdi. Üç beyaz kamyon çeşitli hasar durumlarındaydı; bir kamyonun ön kısmı metal çerçevesine kadar yanmıştı.

Üzerinde World Central Kitchen amblemi bulunan kömürleşmiş kağıtlar aracın her yerine ve yola dağılmıştı. Başka bir aracın yolcu tarafı tavanında yaklaşık iki fit çapında bir delik açıldı, ancak ön cam ve yan camlar neredeyse sağlamdı. Üçüncü aracın kapıları, camları ve tavanı patladı, içi kanla kaplandı.

Haberler tarafından doğrulanan video ve fotoğraflar, konvoyun birden çok kez vurulduğunu öne sürdü. Görüntülerde, en kuzeydeki ve en güneydeki araçlar arasında bir buçuk milden fazla mesafe bulunan üç tahrip edilmiş beyaz araç görülüyor.

Silah uzmanları Times'a, araçların her birine büyük olasılıkla bir drone'dan ateşlenen küçük, hassas mühimmatın çarptığını söyledi. Güvenlik uzmanı ve İngiliz Ordusu gazisi Chris Cobb-Smith, bir kısa mesajında hasar modelinin mühimmatların “çok hassas” olduğunu ve “yıkıcı ama sınırlı bir patlamaya” neden olduğunu gösterdiğini belirtti.

Londra'daki Royal United Services Institute'ta kıdemli araştırma görevlisi olan Justin Bronk, hasarlı araçları gösteren videoları inceledi. Bir e-postada, “küçük, yüksek hassasiyetli füzelerle vurulmuş gibi göründüklerini” belirtti.

Abdelraziq Abu Taha, “Bu fotoğrafları gördüğümüzde yaşadığım şoku anlatamam” dedi. “Şu anda bile babam, annem hiçbirimiz inanamıyor. Uluslararası koruma altındaydı. Sadece iki saat önce İsraillilerle birlikte iskeledeydi.”

Raporlamaya katkıda bulunanlar Adam Rasgon, Kim Severson, Gaya Gupta, Matina Stevis-Gridneff, Michael Levenson Ve Anushka Patil.