Elektrik ve doğal gaz fiyatlarına yeni yılla bir arada artırım

Eftal

Global Mod
Global Mod
BOTAŞ, 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak yeni gaz fiyatlarını duyurdu. Yapılan açıklamada, “Konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 25, elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 15, elektrik üretimi dışında kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 50 oranında artış yapılmıştır.” denildi.

Elektrikte tarifeli devir

Elektrikte kademeli tarife kapsamında mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim ölçüleri için sonuncu fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, 150 kilovatsaatin üstü için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş olarak uygulanacak.

Güç Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) yapılan açıklamada, 2022 için belirlenen elektrik tarifelerinin Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdiği kaydedildi.

Kademeli tarifenin dar gelirli vatandaşları muhafazayı, güç kullanmasında tasarruf ve verimliliği artırmayı hedeflediğine işaret edilen açıklamada, salgın şartları sebebiyle ham unsur meblağlarında yaşanan artışların güç maliyetlerini de artırdığı açıklandı.

150 KİLOVATSAAT ALTINA YÜZDE 50, ÜSTÜ TÜKETİME YÜZDE 125 ARTIRIM

Elektrik tüketimi 150 kilovatsaat altındaki tarifelere yüzde 50, 150 kilovatsaatin üstündeki tarifelere ise yüzde 125 artırım geldi.

1 Ocak’tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim ölçüleri için son fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacak.

TEMİNAT BEDELLERİ AŞİKÂR OLDU

Güç Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlanan sonucuna göre, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında 1 Ocak’tan itibaren geçerli garanti bedelleri belirlendi.

Buna bakılırsa, teminat bedelinde sanayi ve ticarethane için kilovatsaat başı ünite bedeli 129,6 lira, mesken için 45,6 lira, şehit aileleri ve muharip gaziler için 22,8 lira, ziraî sulama, aydınlatma ve öbür abone kümesi için 61,5 lira oldu.

Ayrıyeten, Sayaç Denetim Bedellerine Ait Yol ve Asıllar kapsamında direkt bağlı tek fazlı etkin yahut üç fazlı faal ve reaktif sayaç bedeli 33,7 lira, akım trafolu yahut tansiyon trafolu faal ve reaktif sayaç bedeli ise 42,7 lira oldu.

EPDK’nin heyet sonucuna nazaran bakılırsavli tedarik şirketlerinin dağıtım şirketlerinden aldıkları ödeme bildirimi bırakma bedeli ise alçak ve orta tansiyon için 72 kuruş, ikinci bildirim bırakma bedeli 1,44 lira olarak belirlendi.