Fas’taki depremin ardından kurtarma çalışmaları dördüncü gününe girdi

BenMelek

New member
Fas’ı vuran güçlü depremin yıkıntıları arasında hayatta kalanları bulma umutları, Salı günü kurtarma çalışmalarının dördüncü gününe girmesi ve ölü sayısının yaklaşık 2.900 kişiye yükselmesiyle söndü.

Cuma akşamı en az 6,8 büyüklüğündeki deprem, Marakeş kentine çok da uzak olmayan Yüksek Atlas Dağları’nda meydana geldi. Bu, bölgede en az bir yüzyıldır yaşanan en güçlü saldırıydı ve en ağır darbeyi alan yoksul kırsal köylerdeki kırılgan kerpiç evleri yok etmişti.

Fas hükümeti, yavaş tepki vermesi ve uluslararası uzman ekipleri ve yardım çalışmaları göndermeye yönelik bir dizi teklifi kabul etme konusundaki bariz isteksizliği nedeniyle bazı eleştirilere maruz kaldı. Ancak bir hükümet sözcüsü Pazar günü geç saatlerde yetkililerin “hızlı, etkili ve başarılı bir şekilde müdahale etmek için çalıştığını” söyleyerek bu eleştiriye karşı çıktı.

Ancak Fas’ın tüm önemli devlet işlerini yöneten Kral Muhammed VI ve diğer yetkililer depremden bu yana çok az bilgi yayınladılar, ölü sayısını nadiren güncellediler ve kamuoyuna çok az açıklama yaptılar.

Çoğu hükümetin tepkisinden hayal kırıklığına uğrayan sıradan Faslılar, bağışlanan malzemeleri göndermek için kendi geçici yardım çabalarını başlattılar. Salı sabahı, Atlas Dağları’ndan geçen yollar büyük ölçüde kurtarma çalışanlarından yoksun kaldı, ancak su, yiyecek ve battaniye yüklü sivil araçlar yıkıma doğru koştu.

Marakeş’in dışındaki sokaklar artık deprem nedeniyle yerlerinden edilen insanların barındığı, aceleyle kurulmuş çadır kentlerle dolu. Marakeş’te pek çok insan hâlâ arabalarının yanındaki otoparklarda ya da yol kenarındaki çimlerin üzerinde uyuyor.

Marakeş’in güneydoğusundaki hasarı araştıran United Hatzalah yardım grubundan İsrailli doktor Erez Gollan, “Yollar çöktü” dedi. “Çamur ve taştan yapılmış binalar yıkıldı, insanlar sokaklarda yaşıyor; bunlar anlaşılması zor manzaralar” diye ekledi. “Birkaç yardım ekibi daha geldi ama henüz en yüksek köylere ulaşamadılar.”

Bay Gollan, enkaz altında mahsur kalanları kurtarma fırsat penceresinin daraldığını söyledi. Derme çatma çadır kamplarında yaşayan diğer kişilerin hastalık ve aşırı sıcak tehlikesi altında olduğu konusunda uyardı.

Fas İçişleri Bakanlığı’na göre Pazartesi günü ölü sayısı en az 2.862’ye ulaştı, 2.500’den fazla kişi de yaralandı. Bölge sakinleri ve yardım görevlileri enkazı kazdıkça kurban sayısının artması bekleniyor. Ölümlerin çoğunluğu Marakeş’in güneydoğusundaki dağlık kırsal Al Haouz bölgesinde meydana geldi.

Birleşmiş Milletler’e göre depremden yaklaşık 300.000 kişi etkilendi.

Salı günü, yardım görevlileri felaketin neredeyse yok ettiği şehirlerin yıkıntılarından kurbanları çıkarmaya devam etti. Bazıları enkaz altında mahsur kalanları bulmak için eğitilmiş kurtarma köpeklerini kullandı.

Salı günü bazı hükümetler ve yardım grupları, kırsaldaki hastanelerin dolup taşmasına rağmen hâlâ Fas’ın kendilerine ülkeye giriş izni vermesini beklediklerini söyledi.

Birçoğu Atlas Dağları’nın yükseklerindeki uzak kasabalarda yaşayan hayatta kalanlar, akan suyun, cep telefonu hizmetinin ve sabit elektriğin yetersiz olduğunu söylüyor. Pek çok kişi, hükümetin yardım çalışanlarının afet bölgesine ulaşmasını günlerce boşuna beklediklerini söylüyor.

Yardım çabaları zamana karşı bir yarıştır. Uzmanlar, ölümcül bir depremden sonraki ilk üç günün hayatta kalanları kurtarmak için çok önemli bir pencere olduğunu söylüyor. Ve aralarında Amerika Birleşik Devletleri’nin de bulunduğu düzinelerce ülke, depremin ardından hızla yardım sağladı.

Ancak İçişleri Bakanlığı’na göre Fas resmi olarak yalnızca İngiltere, İspanya, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen yardımları kabul etti, ancak Sınır Tanımayan Doktorlar gibi kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından yönetilen bazı ekipler ülkeye girdi.

Aida Alami Fas’ın Marakeş kentinden raporlamaya katkı.