Forza Italia, Cicchitto kongresinde: “Tajani'nin görevi imkansız. Berlusconi, Putin'den ve Salvini'nin Çar'a itaat etmesinden hiçbir şey anlamadı”

Sezai55

New member
Fabrizio Cicchitto, Forza Italia'nın altın yıllarını yaşadınız, bu konferans konusunda tutkulu musunuz?

“Eski sevgilimin kinini taşımıyorum ve bu yüzden evet, Antonio Tajani'nin görevi imkansız olsa bile çok ilgileniyorum.”

Ve neden?

“Çünkü kişisel bir partiyi normal, Berlusconi sonrası bir partiye dönüştürmek zorunda: var olan en normal partiye. Artık Tajani, Berlusconi'nin karizmasına sahip değil; onun yeteneği, kendine güvenen profesyonellikle birleşen sağduyudur. Forza Italia'nın bölgesel köklerinin her zaman zayıf olduğu düşünülürse bu yeterli olacak mı?”

Meloni'nin sağında böyle bir partiye yer var mı?

“Sistematik bir ihtiyaç olduğunu söyleyebilirim: Merkez olmadan merkez sağ var olamaz. Meloni bunu anladı ve aslında desteğe ihtiyacı olan nokta da bu.”

Peki Tajani'yi değil Salvini'yi mi yutacak?

“İkisi de. Başlangıçta herkes Meloni ve Salvini'nin Forza Italia'dan bir lokma çıkaracağını düşündü. Bunun yerine gerçek şu ki merkez sağ ancak güçlü bir merkez partiyle bir arada durabilir.”

Meloni'nin neden orta koltuk değneğine ihtiyacı var?

“Muhafazakar düşünür Roger Scruton'a gönderme yapan kültürel bir akımın ardından geçmişini terk ediyor. Afaşist ama nostaljik değil. Merkeze yaklaşmak için kendisinden daha merkezde olan birine ihtiyacı vardır. Tajani Avrupa yanlısı, Putin karşıtı, Salvini değil.”

Forza Italia Putin yanlısıydı.

“Hiçbir zaman. Daniele Capezzone ile bizim deli olduğumuzu düşündüler. Slavist arkadaşım Vittorio Strada gözlerimi erken açmıştı.”

Putin siyasi açıdan kimdir?

“O dünya sağının lideridir, onun komünizmden çok çarlık ve faşizmle ilgisi vardır”.

Berlusconi onu beğendi.

“Bir bok anlamadı. Ancak hayranlığı psikolojikti ve sonra komünisti Batı oyununa geri getirmeyi düşündü. Öte yandan Putin'in planı hakkında zaten net bir fikri vardı ve onu bir gezintiye çıkardı.”

Artık Putin'in dostu Salvini'dir.

“Mesele bu. Ancak Putin ve Berlusconi birbirleriyle eşit şartlarda konuştu, Salvini ise konuşmadı. Bunu son günlerde Navalny davasına ilişkin garantilerde de gördük.”

Şaşırdı mı?

“Hayır, yörüngelerine girdikten sonra şakalaşabileceğiniz insanlar değiller. Lig de dahil olmak üzere tüm Avrupa aşırı sağı Putin'e bakıyor: Salvini bu işin içinde.”

Kısacası bugün de sorun Moskova'yla ilişkilerde mi?

“Putin İtalya'ya sürekli mesaj gönderiyor çünkü burada verimli topraklar olduğunu biliyor. Burada Rus partisi her zaman çok güçlü oldu; hatta kendisinin onlardan biri olduğuna inanan solcu aptallar arasında bile.”

Hiç olmadı mı?

“Mümkün değil. O kötü bir dahidir. İnternetin kirletici gücünü ilk anlayan kimdi?”

Meloni ondan etkilenmiyor.

“Bu nedenle Forza Italia'yı hayatta tutmak onun çıkarınadır. Bu nedenle Tajani'nin alanı iki kat daha fazla, eğer onu nasıl kontrol edeceğini biliyorsa.”

O alanın Calenda ve Renzi'ye ait olması gerekmez miydi?

“Evet ama ikisinden hangisinin Napolyon olması gerektiği konusunda yarıştılar”.

Hala Forza Italia'ya oy veriyor musunuz?

“Hayır. 2013'te ayrıldım ve bir sonraki Avrupa seçimlerinde kime oy vereceğimi bilmiyorum.”

Kime oy vereceğinizi bilmiyor musunuz?

“Kendimi ne Demokrat Parti'de ne de mevcut merkez sağda tanımıyorum. Umarım bir merkez oluşur.”

Fascina davası hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Bu kıvrımlara girmeme izin verme…”

Yüzde 40 Forza Italia nostaljisi mi yaşıyorsunuz?

“Bu kapalı bir hikaye. 2010'dan sonra Berlusconi çok fazla hata yaptı ve en büyük hata, Milano sahasındaki yürüyüş gibi aşırılıkçı bir yaklaşım sergileyen Verdini ve Santanché'ye güvenmekti: bunu hiç paylaşmadım”.

Kişisel bir parti lideriyle birlikte ölmez mi?

“Kişisel bir parti olduğu doğru ama Berlusconi dinlemeyi de biliyordu. Paolo Bonaiuti ile her sabah Il Mattinale'yi yazdık, ben, Brunetta, Bondi, Socci birbirimize yazdık, vicdansızdık çünkü aslında günün saçmalıklarını sıraladık”.

Peki Berlusconi kızmadı mı?

“Hayır. Gelip bize şöyle derdi: “Beni dene!”