Horizon Forbidden West İnceleme

Mete

Member
Birinci kere 2017’de piyasaya sürüldüğünde Horizon Zero Dawn enteresan bir denemeydi. Bugüne kadar Killzone üzere FPS oyunlarıyla tanıdığımız Guerilla Games’in farklı bir usulde yaptığı kıymetli bir işti. Açık dünya, ilgi alımlı bir baş karakter ve nitekim de ince ince örülmüş bir oyun cihanı.

Zero Dawn benim için hakikaten de hayli başarılı bir oyundu lakin durumun herkes için birebir olmadığının da farkındayım. Açık dünya oyunlarında karakterin jest ve mimiklerini ayarlamak, sıkmayacak bir oyun sistemi kurmak sıkıntı bir iş ve Zero Dawn birtakım açılardan problemli bir oyundu. Bilhassa ekipmanların istenilen kadar oyunda yer etmemesi ve bir süre daha sonra çok yinea sarması birtakım oyunları sıkmıştı. Senaryonun da fazlaca geç açılması bunun en değerli niçinlerinden bir tanesiydi.

Pekala, neredeyse 5 yıl daha sonra çıkan Horizon Forbidden West sıkıntıları giderip daha düzgün bir oyun deneyimi sunuyor mu?

Horizon Forbidden West Kıssa ve Oynanış bilgileri

Buna vereceğim kısa cevap: mutlaka evet. Forbidden West bugüne kadar gördüğüm en uygun grafikli oyunlardan biri olmasının yanı sıra, bununla birlikte şahane bir oyun deneyimi sunuyor. Guerilla Games oyunu geliştirmekle kalmamış, birinci üretimde şikayet ettiğimiz bir epey sorunun da üstesinden gelmiş.

Oyunun daha giriş kısmında gördüğüm görüntüler ve grafiklerin kalitesine hayran kaldım. Bu kısım bununla birlikte birinci oyunu oynamamış bireyler için öykünün özetlendiği kısım olduğu için epey beğendiğimi söylemem gerekiyor. Birinci oyunda Nora kabilesinin yaman savaşçılarından biri olan Varl ile bir ortaya geliyor ve muhteşem yapay zeka Gaia’nın yedeklerinin peşine düşüyoruz.

Birinci oyunun sonunda her ne kadar tehdit sona ermiş üzere görünse de Aloy bu biçimde bir şey olmadığının çok farkındadır. Bu yüzden Dünya’nın geleceğinin tehdit altında olduğunu fark ettiği üzere Gaia’nın öteki versiyonlarını aramaya başlar.

Bu arayış onu batıya, yani yasak topraklara sürükleyecektir. Batı epey daha farklı geleneklere sahip Tenakt kabileleri tarafınca yönetilmektedir. Her ne kadar yırtıcı gelenekleri olsa da Tenakthların topraklarının yasaklı olmasının niçini oburdur. Kızıl baskınlar sırasında Carja’nın meczup hükümdarı batıya seferler düzenlemiş ve burayı büyük bir yıkıma sürüklemiştir.

Aloy ise hem yasak batıya gitmek zorunda birebir vakitte bu yeni kültürlerle tanışarak kendine yeni yol arkadaşları bulmak zorundadır. Zira Gaia’nın bir daha tamamlanması ve dünyanın kurtulması tek bir kişinin altından kalkacağı iş değildir. Varl, Erend üzere birinci oyundan tanıdığımız ve sevdiğimiz karakterin yanına yesyeni karakterler, yeni yol arkadaşları eklenecektir.

şüphesiz oyunun öyküsü ve öykü bilgileri hakkında daha fazlasını anlatmak isterdim lakin oyunu oynayacak izleyenlerimiz, okurlarımız için her şeyi berbat etmek istemiyorum. Birinci oyunda olduğu üzere bir daha bir fazlaca kırılma noktası ve nefes kesici ayrıntı sizleri bekliyor diyerek çekilmek istiyorum.

Nefes Kesen Devasa Bir Açık Dünya

Başka yandan Batı birinci oyunun ölçeğinin aslında ne kadar küçük olduğunu kanıtlarcasına devasa bir alan sunuyor. Üstelik o kadar epey farklı etraf yapısına denk geliyorsunuz ki, vaktinizin birçok süper görünümleri izlemekle geçiyor. Kabilelerin yerleşim yerleri, Vegas’ın çölleri, San Francisco köprüsünün silüeti derken saatler geçip gidiyor.

Bu noktada hatırlatmak isterim ki bulduğunuz tüm yan nazaranvleri tamamlamaya çaba edin. Birinci oyunun bilakis neredeyse hiç kargo nazaranvi bulunmuyor ve tıpkı Witcher 3’te olduğu üzere küçük yan kıssalar inanılmaz yan senaryolara dönüşüyor. Ben bu kadar ayrıntılı ve sunum açısından kaliteli yan nazaranvler beklemiyordum. Ancak Guerilla Games yan etkinliklere dalıp gitmeniz için elinden geleni yapmış.

Horizon Forbidden West’te yapabileceğiniz o kadar fazlaca şey var ki… Ana kıssayı nadasa bırakıp, yan bakılırsavlere mi dalmak istiyorsunuz; tonlarca öykülü ve manalı niçin-sonuç ilgisi kuracağınız yan nazaranv var. Çevreyi mi keşfetmek istiyorsunuz; çıkacağınız kuleler, avlayacağınız makineler, peşine düşeceğiniz tarihi yapıtlarla dolu inanılmaz dolu bir dünya seriliyor ayaklarınızın altına.

Tırmanma mekanikleri de birinci oyunun bilakis epey güzel elden geçirilmiş, bu sayede keşif yaparken epeyce daha fazla keyif alabiliyorsunuz. Artık keşif için farklı araçlar edindiğiniz için her türlü keşif keyifli hale gelmiş. Ana senaryoda ilerledikçe özel araçları açıyor ve daha evvel giremediğiniz yerleri keşfedebiliyorsunuz. örneğin bir kazana uzun müddet dalış yapamadığınız için ulaşamıyor musunuz? İşte bu biçimde bir durumda yardımınıza ana bakılırsavlerden birinde edindiğiniz teneffüs dayanağı yetişiyor. Bu usulde tonla ekipmanınız bulunuyor ve her birini edindikten daha sonra çevreyi araştırmak epeyce daha kolaylaşıyor.

bir daha de ana misyonda suyun altında epeyce fazla aktiflik bulunmuyor. Bu kadar uzun mühlet fragmanlarda su altı dünyasını gösterdikten daha sonra, daha fazla kısım beklerdim açıkçası. bir daha de yan bakılırsavler birebir oranda eğlenceli ve sürükleyici olduğu için ekipmanlarınızı bu nazaranvlerde kucak dolusu kullanıyorsunuz.

bir daha birinci oyunda olduğu üzere antreman alanları ve bir de pek şiddetli çabalar barındıran arena misyonları var. Bu iki aktiflikte kazandığınız madalyaları bir tüccar ile takas ederek oyunun en kuvvetli ekipmanlarına erişebiliyorsunuz. Her ne kadar oyun sırasında neredeyse her tüccarda yeni ekipman buluyor olsanız da, burada alacağınız eşyalar size inanılmaz avantajlar sağlıyor.

Zira birinci oyunun tersine savaşlara hayli taktiksel yaklaşmalı ve her düşmanı -özellikle makineleri- tahlil etmelisiniz. Bir Fırçasırt sırtına attığınız alev okuyla havaya uçarken yanındaki tüm düşmanlara da hasar verebiliyor. Zayıf noktaları belirlemeli ve yanlışsız araçla hakikat noktaya saldırmalısınız. Başka türlü elinizdeki silah ne kadar kuvvetli olursa olsun fazlaca düşük hasar verip savaşın orta yerinde mühimmatsız kalabiliyorsunuz.

Ana nazaranvler size yol uzunluğu çokça cephane dayanağı sağlıyor lakin yan etkinliklerde biraz tek başınıza kalıyorsunuz. Bilhassa Olağan ve daha üstü zorluk düzeylerinde gerçek yeteneğe, yanlışsız cephaneye ve gerçek silaha yatırım yapmak altın bedelinde.

Yetenekler demişken… Horizon Zero Dawn’ın yetenek ağacı üzücü değildi lakin bu biçimdesine uzun bir açık dünya oyununu sıkmadan oynatmak için de hayli yetersizdi. Bu defa her biri farklı alanlarda sizi uzmanlaştıran fazlaca daha fazla yetenek ağacı var. Saklılıkla mi oynamak istiyorsunuz, ona bakılırsa seçimler yapıyorsunuz. Yakın dövüş ve savaş yayları mı ilginizi çekiyor bu biçimde Savaşçı ağacında ilerliyorsunuz. Düşmanlarınıza tuzaklar kurmak mı istiyorsunuz, bu biçimde Tuzakçı ağacı tam size nazaran.

Oynanış eğilimizine nazaran bu yetenek ağaçlarına tartı vererek gitmek bilhassa oyunun başında fazlaca kıymetli. bir daha de Forbidden West devasa bir oyun, her yerde size bol ölçüde yetenek puanı ve deneyim sağlayacak bir aktiflik bulunuyor. Oyun da size bu yetenekleri bilhassa ikinci yarı itibariyle kucak kucak veriyor. bu biçimdece hiç bir yetenek ağacında aklınız kalmıyor ve oyunu bitirirken birçoklarında uzmanlaşabiliyorsunuz.

Yetenekler ve ilerleyiş rotanız silahlar açısından da değerli zira artık her silahın farklı ateş modları var. Gereğince silah dayanıklılığı kazandığınızda o anda kullandığınız silahın 3 farklı ateş modundan birini kullanarak özel akınlar gerçekleştirebiliyorsunuz. Keskin nişancı yayını kullanarak odaklı bir harika ok yollayabilir yahut mızraklarınızı gecikmeli tuzaklara dönüştürebilirsiniz. bu biçimdece oyunda tek bir silahta, element hasarları haricinde farklı modları da kullanabilirsiniz.

Ayrıyeten Aloy’un üstün ataklarını da es geçmemek gerekiyor. Artık gereğince cüret puanı biriktirdiğinizde seçtiğiniz bir özel gücü kullanarak savaşın seyrini kolay kolay kendi lehinize çevirebiliyorsunuz. Menzilli silahlarla kısa bir süre ek hasar verebilir, dayanıklılığınızı yükseltebilir yahut görünmez olarak savaşı fark edilmeden kolaylıkla sonlandırabilirsiniz.

Oynanış üslubunuza bakılırsa ihtimallerin bu kadar fazla olması doğal olarak Forbidden West’in basitçe sizi sıkmasını önlüyor. Daha evvel de bahsetmiş olduğum manalı yan misyonlar de eklenince şahane bir sinerji ortaya çıkıyor.

Ben bilhassa oyunun yüzde 70’lik kısmında bulduğum her yan bakılırsavi ve kimi yan aktiflikleri yaparak ilerledim. Aslında etkinliklerden sıkılmadım lakin ana vazifeler o kadar heyecanlıydı ki bir baktım son nazaranve kadar gelmişim. Bu ortada oyunun ana nazaranvleri çoklukla ana bakılırsav için tasarlanmış özel haritalarda geçiyor. Yani Assassin’s Creed ve genel Ubisoft açık dünya oyunlarındaki üzere birebir yerlere ana nazaranvler için tekraren uğramıyorsunuz. Bu önemli bir emek ve en son bu kadar ayrıntılı kısım dizaynlarını bir daha bir PS özel oyunu olan God of War’da görmüştük.

Grafikler şahane, yüz animasyonları ve tüm misyonların sunum kalitesi birinci oyunun fersah fersah ötesinde, Aloy fazlaca eğlenceli bir ana karakter ve Yasak Batı ağzına kadar aktiflikle dolu. bir daha de oyunda kimi eksikler bulunuyor.

Öncelikle birinci gün yaması gelmedilk evvel oyun aşikâr bir süre açık kaldıktan daha sonra çökebiliyordu. SSD ve neredeyse hiç görmediğimiz yükleme mühletleri yardımıyla oyunun çökmesi epeyce abartı bir vakit kaybı olmasa da değerli bir kusur. Lakin bir kaç gün evvel eklenen birinci gün yamasıyla birlikte bu sorun büsbütün ortadan kalktı.

Bir de oyunda yüzlerce NPC olduğu için yüz hareketleri yapay zeka sayesinde belirleniyor. Birinci oyunda bu durum önemli sırıtıyordu ve hayli da eleştirilmişti lakin ikinci oyunda mimikleri hayli beğendim. Yalnızca birtakım sahnelerde hem Aloy birebir vakitte yanındaki karakterler tuhaf yüz mimikleri yapabiliyorlar. Anlamsız noktalara bakıp konuşabiliyorlar.

Bir de oyunun fragmanlarında da gördüğümüz uçma özelliğini bence epeyce geç kazanıyoruz. Oyunda aşikâr kazanlarda bulunan denetim noktalarını keşfettikçe daha fazla makine hackleyebiliyor olsak da, uçma özelliği ana senaryo ile açılıyor. Şayet benim üzere evvel tüm yan aktiflikleri tamamlayıp, daha sonra ana bakılırsave gidiyorsanız bu özelliği kazanmak için epeyce uzun mühlet beklemeniz gerekiyor.

Lakin bunlar günümüzdeki açık dünya oyunlarının genel kalitesine ve yavanlığına baktığımızda hayli küçük eksiler. Birinci oyunun eksiklerine epey yeterli odaklanan ve daha eğlenceli bir oyun olmak için çıtayı zirveye çeken Forbidden West bu yılın en yeterli oyunlarından biri olmayı kolaylıkla başarıyor. Ben bu kadar yüksek bir kalite beklemiyordum sahiden. Bilhassa PS5 üzerinden oynarken gerçek bir görsel şölen sizi bekliyor.

Birinci oyunun tersine Forbidden West’in Türkçe metin takviyesiyle geliyor olması da şahane bir bonus olarak artı hanesindeki yerini alıyor.

Katiyen her PS4 ve PS5 sahibi oyuncunun denemesi gereken olağanüstü bir üretim olmuş Horizon Forbidden West.