İsrail-Hamas Savaşı Güncellemeleri: Hamas yaralı İsrailli Amerikalı rehinenin videosunu yayınladı

BenMelek

New member
Hamas Çarşamba günü, İsrail'e yönelik 7 Ekim'deki terör saldırısından bu yana rehin tutulan İsrail-Amerikan çifte vatandaşı Hersh Goldberg-Polin'i gösteren bir video yayınladı. Saldırıda ağır yaralanan Bay Goldberg-Polin'in esaretinin başlamasından bu yana ilk kez hayatta olduğu görüldü.

Videonun ne zaman çekildiği belli değil, ancak kaçırıldığı sırada 23 yaşında olan Bay Goldberg-Polin, neredeyse 200 gündür rehin tutulduğunu söylüyor ve videonun yakın zamanda kaydedildiğini öne sürüyor. Ayrıca anne ve babasına da mutlu bir bayram diliyor; bu, şu anda kutlanmakta olan bir hafta süren Fısıh Bayramına bir gönderme olabilir.

Bay Goldberg-Polin'in ebeveynleri daha sonra videoya kaydedilmiş bir bildiri yayınladılar ve oğullarının hayatta olduğunu görmekten rahatladıklarını ancak onun sağlığı ve hala Gazze'de tutulduklarına inanılan diğer birçok rehinenin sağlığı konusunda endişe duyduklarını belirttiler.

“Bugün burada, Katar, Mısır, ABD, Hamas ve İsrail de dahil olmak üzere şimdiye kadar müzakere yapan tüm tarafların liderlerini cesur olmaya, ileri adım atmaya, bu anı değerlendirip bir anlaşmaya varmaya çağırıyoruz.” hepimizi sevdiklerimize kavuşturmak ve bu bölgedeki acılara son vermek” dedi babası Jonathan Polin. Annesi Rachel Goldberg-Polin, oğluna “güçlü kalması ve hayatta kalması” çağrısında bulundu.

İsrail askeri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, bir video mesajında Bay Goldberg-Polin'in ailesine, İsrail'in “oğlunuz Hersh'ü ve tüm rehinelerimizi eve getirmek” için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

“Bu acil bir eylem çağrısıdır. Rehinelerimizi bulma çabalarımızda çevrilmemiş taş bırakmayacağız” dedi.

Bay Goldberg-Polin, İsrail'in Re'im kentindeki Tribe of Nova müzik festivaline katılıyordu ve Hamas silahlı saldırganları saldırıp yüzlerce kişiyi öldürdü. Saldırıdan sağ kurtulanların ifadesine göre, öldürülen arkadaşı Aner Shapira ile birlikte bir sığınağı savunurken kolunun bir kısmını kaybetmiş.

İnsan hakları grupları ve uluslararası hukuk uzmanları, bir rehine videosunun tanımı gereği baskı altında yapıldığını ve içerdiği ifadelerin genellikle zorla verildiğini söylüyor. İsrailli yetkililer videoları bir tür “psikolojik savaş” olarak tanımladı ve uzmanlar bunların yapımının savaş suçu teşkil edebileceğini söylüyor.

Videonun hangi koşullar altında çekildiği belli değildi ve görüntülerin düzenlenmiş olduğu görülüyordu. Bu mesaj akşam saat 17.00 sıralarında Hamas'ın İsrail'deki sosyal medya kanallarında yayınlandı.

Bay Goldberg-Polin tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduğunu defalarca dile getiriyor ve kameraya yaralı kolunu gösteriyor. Videoda, Ekim ayındaki saldırının kendisini “vücudundaki ağır yaralanmalarla hayatta kalma mücadelesi vermek zorunda bıraktığını” belirterek, esaret altında olduğu süre boyunca “çok uzun süre susuz, yiyeceksiz ve güneşsiz kaldığını ve ihtiyaç duyduğum tedaviden mahrum kaldığını” da sözlerine ekledi.

Ayrıca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve hükümet üyelerini de eleştiriyor. “Ailelerinizle tatil yemeği yediğiniz bir dönemde, hâlâ burada, cehennemde, yer altında bulunan bizi, rehineleri düşünün” diyor.

Rehine Aileleri Forumu yaptığı açıklamada “rehinelerin en büyük öncelik olması gerektiğini” söyledi.

Grup, “Bu üzücü video, bu korkunç insani krizi çözmek ve sevdiklerimizin güvenli bir şekilde geri dönüşünü sağlamak için hızlı ve kararlı eyleme geçme yönünde acil bir çağrıdır” dedi.

İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri'nin çifte vatandaşı olan Bay Goldberg-Polin, Berkeley, Kaliforniya'da doğdu ve aile Richmond, Virginia'dan İsrail'e taşındığında ilkokula gidiyordu. Hayatının bir kısmından sonra Gazze'de yakalandı. Yol kenarındaki bomba sığınağına düzenlenen saldırıda kolu koptu.

Aile üyeleri, diğer ailelerden ve saldırıdan sağ kurtulanlardan, kısa mesajları ve telefon konuşmalarını inceleyerek başına gelenlerin en azından bir kısmını yeniden oluşturdu. El bombasının neden olduğu düşünülen kolundaki yaralanmalar nedeniyle acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğuna inandıklarını söylediler.

Annesi Rachel Goldberg, kaçırılmasından kısa bir süre sonra Haberler'ın görüşler bölümünde yazdığı köşe yazısında, oğlunu Afrika'daki bir hayır kurumuna para toplamak için kucakta yüzen nazik ve nazik bir insan olarak tanımladı.

“Öldü mü, hayatta mı, onu bir daha görebilecek miyim bilmiyorum” diye yazdı.

Annesi gazetecilere, ailesinin bu hafta bir Seder ile Fısıh Bayramı'nı kutlayacağını söyledi ve “15 dakika içinde bunu başaramazsak ve ağlamak zorunda kalırsak ağlayacağımızı çok açık bir şekilde belirttiler.”

Bay Goldberg-Polin videoyu doğrudan ebeveynlerine hitap ederek bitiriyor.

Onlara “Sizi çok seviyorum ve özlüyorum” dedi. “Benim için harika bir tatil olmayacak ama sana bir tatil diliyorum.”

Malachy Browne, Johnatan Reiss Ve Isabel Kershner raporlamaya katkıda bulunmuştur.

— Liam Stack Kudüs'ten bildiriyorum