İsrail-Hamas Savaşı ve Gazze Çatışmaları: Son Haberler

BenMelek

New member
Ordu mühendisleri Perşembe günü Gazze kıyısı açıklarında yüzen bir insani yardım iskelesi ve geçit inşa etmeye başladı. Savunma Bakanlığı yetkilileri, tamamlandığında yardım çalışanlarının bölge sakinlerine günde iki milyona kadar yemek sağlamaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Savunma Bakanlığı basın sekreteri Tümgeneral Patrick S. Ryder, “denizde geçici iskele ve deniz duvarının ilk aşamalarının” inşa edilmesinin, proje programının Pentagon yetkililerinin tahminleriyle tutarlı olduğu anlamına geldiğini söyledi. İnşaatın amacı, insani yardımın İsrail'in kuşatma altındaki şeritteki kara konvoylarına yönelik kısıtlamalarını aşmasına olanak sağlamak.

General Ryder, savunma yetkililerinin Başkan Biden'ın geçen ayın başlarında talimatı verdiği projenin gelecek ayın başlarında tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Tesis, yardımların gemilerden aktarılması için açık denizde bir platform ve yardımların karaya taşınması için yüzer bir iskele içerecek.

Yardım grupları, ABD ordusunun Gazze'ye havadan gerçekleştirdiği insani yardım yardımlarını tamamlayacak olan planı memnuniyetle karşıladı. Ancak yardımcılar, denizcilik projesinin kara konvoylarının yerini alacak yeterli bir alternatif olmadığını söylüyor ve savunma yetkilileri de kabul ediyor. Altı aydan uzun bir süre önce savaş başladığında, bu yardım konvoyları keskin bir şekilde azaldı ve yalnızca kısmen toparlandı.

Bazı ABD askeri yetkilileri de özel olarak projeyle ilgili güvenlik endişelerini dile getirdi ve General Ryder, ordunun Çarşamba günü bazı iskele çalışmalarının yapılması planlanan bölgede minimum hasara neden olan bir havan topu saldırısını araştırdığını söyledi. Ancak havan topu saldırıları sırasında ABD kuvvetlerinin bölgeye herhangi bir şey taşımaya başlamadığını söyledi.

Yüzen iskele Gazze Şeridi açıklarında bir askeri geminin yanına inşa edilecek. Savunma yetkilileri, ordu gemilerinin büyük ve hantal gemiler olduğunu, dolayısıyla özellikle Gazze kıyılarına yaklaştıklarında silahlı korumaların bulunduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler, Mayıs ayı sonuna kadar Gazze'de büyük olasılıkla kıtlık yaşanacağını öngörüyor.

Yardım çalışanları, uzun kamyon kontrolleri, sınırlı geçiş süreleri ve İsraillilerin protestoları nedeniyle sınır geçişlerinde yardım dağıtımında yaşanan darboğazları anlattı ve Gazze Şeridi'nde yardım dağıtmanın zorluğunu vurguladı. İsrailli yetkililer, yardım akışını engellediklerini yalanladı ve herhangi bir birikintiden Birleşmiş Milletler ve yardım kuruluşlarının sorumlu olduğunu söyledi.

Üst düzey Biden yönetimi ve askeri yetkililer, Perşembe günü öğleden sonra Pentagon'la gazetecilerle yaptığı görüşmede, iskele ile deniz duvarının nasıl bir araya getirileceğini ve nasıl çalışacağını açıklayan karmaşık bir plan ortaya koydu. Ordu mühendisleri tesisi Doğu Akdeniz'deki Donanma gemilerinde inşa ediyor. Bir yetkili, “iskelenin önemli parçalarının denizdeki montajının” Perşembe günü başladığını söyledi.

Biden yetkilileri, Pentagon'un Amerikan birliklerini Gazze'ye konuşlandırmadan yüzen iskele aracılığıyla yardım ulaştırabileceği konusunda ısrar ediyor. Yetkililer, yardım malzemelerini Kıbrıs'taki Donanma gemilerine yükleyecek ve onları denizdeki bir geçit yoluna (yüzen bir platform) taşıyacak karmaşık bir mekik sistemini anlattılar.

Pentagon'un projenin askeri kısaltması, Kıyı Üzerinde Ortak Lojistik anlamına gelen J-Lots'tur.

Denizdeki geçit, yardımların Gazze'ye boşaltıldığı yüzer iskeleden farklıdır. Üst düzey bir askeri yetkili, Pentagon'un çağrısı üzerine gazetecilere verdiği demeçte, İsrail askeri teknik biriminin Gazze Şeridi kıyısındaki yüzer iskeleye demir atacağını söyledi.

Yetkili, yardım kuruluşlarından, Birleşmiş Milletlerden veya diğer ülkelerden gelen servis teknelerinin malzemeleri yüzer iskeleye taşıyacağını ve burada “üçüncü bir taraf” tarafından sürülen kamyonlara yükleneceğini söyledi. Üçüncü şahsın kimliğini açıklamayı reddetti.

Yetkili, İsrail'in Amerikan birliklerinin ve iskelede çalışan yardım görevlilerinin güvenliğini sağlamak için bir tugay gönderdiğini söyledi.

Yetkili, operasyonun günde yaklaşık 90 kamyona yetecek kadar yardım getirmesinin beklendiğini, sistem tam çalışma kapasitesine ulaştığında bu rakamın günde 150 kamyona çıkacağını söyledi.

— Helene Cooper Washington'dan bildiriliyor