İsrail’in müstakbel Başbakanı Naftali Bennett kimdir?

KripTon

Member
Siyasete 2005’te Binyamin Netanyahu’nun yardımcısı olarak giren Bennett, mecliste inanç oyu alırsa 12 yıldır Başbakanlık vazifesini sürdüren Netanyahu’yu koltuğundan eden isim olacak.

İsrail ordusunda eski bir komando olan Bennett, “Ben birfazlaca Arab’ı öldürdüm ve bunda bir sorun görmüyorum.” tabirinin de sahibi.

Sıfırdan kurduğu teknoloji firmasıyla dolar milyoneri haline gelen İsrailli siyasetçi, mesleği boyunca çok sağcı seçmene hitap etti.

İşgal altındaki Filistin toprağı olan Batı Şeria’nın birtakım kısımlarının İsrail’e ilhak edilmesi gerektiğini de savunan Bennett, geçmişteki Netanyahu hükümetlerinde İktisat ve Ulusal Eğitim bakanlıkları da dahil biroldukça durumda yer aldı.

İsrail’in geçen ay Gazze’ye düzenlediği ve 254 Filistinlinin ömrünü kaybettiği akınların Hamas’la varılan ateşkes sonucunda son bulmasının akabinde Bennett, Netanyahu’nun rakibi olan ana muhalefetteki Gelecek Var Paritisi başkanı Yair Lapid’le koalisyon kurmak için anlaştı.

Meclis’te 7 milletvekili ile temsil edilen sağcı Yamina partisin önderi olan Bennett, bu mutabakata bakılırsa birinci iki yıl başbakanlık bakılırsavini yürütecek. sonrasındasında ise son iki yıl için bu bakılırsavi Lapid’e devredecek. Sağcı, solcu, merkez ve İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden İslamcı partilerden oluşan sekiz ortaklı koalisyon hükümetinin bu kadar uzun ömürlü olması sıkıntı gözüküyor.

Anne ve babası ABD doğumlu olan Bennett, siyasi mesleği boyunca Filistinlilere karşı kullandığı saldırgan üslubuyla manşetlerden düşmedi. Bennett, 2012 yılında Yahudi Konutu partisinin liderliğine seçildi.

Naftali Bennett, 2013 yılında “Ben biroldukca Arab’ı öldürdüm ve bunda bir sorun görmüyorum. Filistinli teröristler özgür bırakılmak yerine öldürülmeli.” kelamlarını sarf etmişti.

Batı Şeria’nın “işgal altında olmadığını ve Filistin diye bir devlet bulunmadığını” savunan Bennett, 2018 yılında Yahudi Meskeni partisinin ismini Yamina olarak değiştirmiş ve Netanyahu liderliğindeki koalisyonda yer almıştı.

İsrail’de 23 Mart’ta yapılan genel seçimlerde Bennett’in partisi Yamina 7 milletvekli çıkarmıştı.