Lisanslı depo teknik ve teknolojik manada değerli bir tesis

KripTon

Member
İmaline 2019 yılında başlanılan ve içerisinde 10 adet soğuk hava deposunun olduğu, aylık 2 bin 500 ton kuru kayısı sürece ve paketleme kapasitesine sahip, ayrıyeten güç muhtaçlığının büyük bir kısmı çatısına kurulan GES ile karşılanacak olan Lisanslı soğuk hava deposunda incelemelerde bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan ve AB Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, çalışmalar hakkında ilgililerden bilgiler aldı.

LİSANSLI DEPO TEKNİK VE TEKNOLOJİK MANADA DEĞERLİ BİR TESİS

Lisanslı Depo alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Lisanslı Depo operasyon ve uyum ünitesi yöneticisi Ayhan Beyhan, “Projemizin inşaat bileşeni inşaat projemiz tamamlandıktan daha sonra 2019 yılında başlamış olup Mart 2021 yılında süreksiz kabulü tamamlanmıştır. İnşaat bileşeni kapsamında her biri 500 ton olmak üzere toplamda 5 bin ton lisanslı depomuz bulunmaktadır. Sürece paketleme ünitesi, yetkili sınıflandırıcı laboratuvarlar, paket arıtma sistemi, 1mw güneş güç sistemi ve idari binalardan oluşmaktadır. Projemizin inşaat bileşenleriyle ilgili bütün süreçlerin tamamlanmasıyla birlikte bilhassa mal alımıyla ilgili bileşenlerimizin de tamamlanmasıyla birlikte işletmemiz tam manasıyla devreye girmiş olacaktır” dedi.

Lisanslı Depo projesinin evreleri hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi Dış Münasebetler ve Hibeler Şube Müdürü Bayram Uzun, “Ulusal ve memleketler arası bir tesisi Malatya’ya kazandırmanın onurunu yaşıyoruz. Bilhassa biroldukça teknik ve teknolojik donanıma sahip olan tesisimiz bununla birlikte hizmet kalitesini ileriye taşıyacak altyapıya da sahip olacaktır. Kalite idare sistemlerinden 9001, 14001 etraf idare sistemi ve müşteri memnuniyet idare sistemleriyle bir arada bütün entegre idare sistemlerini uygulayarak vatandaşlarımıza kaliteli hizmet sunmaya çaba göstereceğiz. Başka etabımızda Malatya’nın kayısı tahlillerinde muhtaçlığı olan gerekli olan parametrelerin fizikî, kimyasal ve mikrobiyolojik tahlillerin yapılacağı teknolojik bir laboratuvarda kazandırmış olacağız. Bu çalışmalarda takviyelerini esirgemeyen Sayın Liderimiz Selahattin Gürkan’a proje takımımıza ve Sayın Büyükelçimize teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sığırcı ise, “Tesisimiz içerisinde bulunan laboratuvarımız akredite bir laboratuvar. Yani lisanslı depoya giren her eser ister kükürtlü olsun isterse gün kurusu kayısı olsun ihracata tabi bir eserdir. Buda üreticilerimiz için kıymetlidir. Lisanslı depoya alacağımız eseri Türkiye’de değil dünyanın rastgele bir yerine ihracatında hem pestisit tarafından birebir vakitte nem tarafından rastgele bir pürüze takılması kelam konusu değildir. Yani biz ihracata giden eserimizi 5 bin ton kapasiteli depomuzda koruma edeceğiz. Başka bir özelliği ise lisanslı depomuzun bölgemizde bulunmayan ve hatta bileşenlerine baktığımızda Avrupa’da en şimdiki depo özelliği katan bir özelliktir. Eserlerimiz depoya geldiğinde evvela yıkanıp akabinde kendi içinde sekiz farklı boya ayrılıp daha sonrasında kurutularak tüketiciye ulaşana kadarki etapta topaklaşmasını da önleyerek 5 kg’dan başlayarak farklı kilolarda paketlenmesini sağlayan bir sisteme sahip olmasıdır. Üreticimizin ve ihracatçımızın ister eseri depomuza getirip paketleyip direkt ihracata vermesi yahut paketleyip depoya almasını sağlayan değerli bir özelliğe sahibiz. Depomuz başta kayısı üreticimiz olmak üzere bölgede değerli bir boşluğu dolduracak” açıklamasında bulundu.

ETRAF VE PEYZAJ NİZAMININ AKABİNDE LİSANSLI DEPO FAALİYETE GEÇECEK

Fiziki yapısının tamamlandığı Lisanslı Depo’nun etraf ve peyzaj sisteminin de tamamlanmasıyla faaliyete geçeceğini belirten Malatya Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan, “Kayısının kümülatif manasında dünya piyasalarında ki pahası 5 milyar dolar civarındadır. Kayısı üretiminin ve kuru kayısı ihracatının, dünyanın muhtaçlığı olan kayısının %80’ine yakını Malatya’da temin edilmektedir. Şimdiye kadar Malatya’ya sağladığı katma kıymet ise 250 – 300 milyon dolar civarındadır. Dünya ticaret hacminde 5 milyar dolar olan kayısının Malatya’ya 300 milyon dolar katma paha üretmesi olağan ki bizler tarafınca da pek kabul edilebilir bir durum değildi.

vazifeye geldikten daha sonrasında çiftçi ve üreticilerimiz olan kayısı ile uğraşan vatandaşlarımızın hak ve hukukunu müdafaa noktasında çalışmalarımızı yaptık. Çiftçimizin mamüllerinin ortaya gitmemesi için özel yönetim periyodunda başlayan, sonrasındasında devam eden ve bizimde sürdürdüğümüz lisanslı deponun finansmanı noktasında Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızla yapmış olduğumuz görüşmeler ve AB ile yapılan görüşmeler sonucunda 13 Milyon 650 bin Euro’luk finansman sağlanarak gerekli proje üretimi gerçekleştirildi. Projenin ardından 2019’un Eylül ayı içerisinde ihalesini gerçekleştirdik ve kısa bir vakit içerisinde fiziki yapısı tamamlandı. Etraf sistemi ve peyzajının da en kısa vakitte yapılması için arkadaşlarımızla görüştük. Gerekli gereçlerinde alındığını gördük. Ayrıyeten lisanslı depoda kayısının depolanması için gerekli çalışmalarında tamamlandığını gördük. Lisanslı Depomuzun bir kısmında işletmeyle ilgili, kimya laboratuvarlarıyla ilgili, eğitim ve toplantı salonlarıyla ilgili çalışmaların da son etaba geldiğini gördük” formunda konuştu.

MAKSADIMIZ KAYISIDAKİ KATMA BEDELİ 1,5 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK

Lisanslı Depo ile birlikte Şire Pazarının da tamamlanmasıyla amaçlarının kayısının vilayetimize kazandıracağı katma pahası 1,5 Milyar dolara çıkarmak olduğunu söyleyen Lider Gürkan, “Tesisimizi entegre tesis olarak düşünmemiz lazım. Lisanslı depo alanının çabucak yanında biz yaklaşık 1 milyar liraya mal olacak Kayısı Şire Pazarını yapıyoruz ve ihalesiyle birlikte yer teslimlerini yaptık. Malatya’ya yakışır Şire Pazarı yapılması noktasında gerekli proje süreçleri ve ihale bitirilmiş oldu. Şire Pazarında da ticarethaneler, iş yerleri, toplumsal tesisler, konferans salonları, teşhir kısımları ve örnek işletme kısımlarının olduğu bir Şire Pazarı yapıyoruz. Lisanslı depo ile bir arada Şire Pazarının entegre olduğunda Malatya’ya girdi sağlayan ve katma kıymeti 300 milyon dolar olan sayısı hedeflediğimiz 1,5 milyar dolara çıkarmaktır. Ayrıyeten ilerleyen evrelerde kayısıyı bütünüyle entegre edebilecek, kayısıyı besin olarak, ambalaj olarak türevlendirecek ve çeşitlendirecek, besin olarak türevlendirecek ve çeşitlendirecek bir entegre tesisi de buraya monte etmeyi düşünüyoruz. bu biçimde hedeflediğimiz yıllık 1,5 milyar dolarlık sayıların ve üzerinin Malatya’ya, çiftçimize, esnafının ve halkımızın yüzünü güldüreceğine inanıyorum.

Lisanslı depo içerisinde çiftçilerimizin ambalajlamadan evvelki bakım, sınıflandırma ve laboratuvar süreçleriyle birlikte depolama süreçleri de yapılacak. Lisanslı depo çiftçilerimize tüccarlar tarafınca mamüllerinin yok değerine alınmasını engelleyecek bir avantaj sağlayacak. Tesise gelen çiftçilerimiz beraberinde verilen çeklerle ve depodaki ölçüsüyle ilgili bankalarda tıpkı anda paraya çevirecek çek hüviyetine kavuşacak. Buda çiftçimizin yüzünü güldürecek. Malatya’nın toplumsal ve ekonomik yapısını değişim sürecine götürecek ve Malatya’ya faydalı ve yararlı olacaktır. Bu projede paydaşımız olan AB’ye ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. AB’den alınan finansmanların yerli yerinde kullanıldığını şahsen Sayın Büyükelçi yerlerinde müşahede ettiler. İnşallah bundan daha sonraki süreçte de sağlanan finansmanların şahsen yerinde kullanılacağından kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu.

LİSANSLI DEPO ÇOK DÜZGÜN TASARLANMIŞ VE UYGULANMIŞ BİR TESİS

Lisanslı Depo projesinin istek edilen ve beklenen sonuca ulaşması temennisinde bulunan Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Malatya’ya geldiğimde kuru kayısı üretiminin başşehrinin Malatya olduğunu bana söylemişlerdi. İki günlük ziyaretimizdeki tespitlerimiz müşahedelerimiz gerek üretim tesisleri, kayısı bahçeleri ve gerekse kayısının işlendiği üretim sanayi tesisleri bu argümanın epeyce hakikat bir tez olduğunu ortaya koydu. Malatya’ya olan ziyaretimizde Lisanslı Depo ve kayısı sürece tesisini de yerinde görmekten dolayı büyük memnuniyet duydum. Çok âlâ tasarlanmış ve hayli güzel uygulanmış olan tesis Malatya’da ki kuru kayısı imalatı dalını daha rekabetçi kılacağı kanaatindeyim. Bu vesileyle tesisin Malatya’ya kazandırılmasında, muvaffakiyetle uygulanmasında başta emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Liderimiz olmak üzere proje çalışanlarına, Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın değerli çalışanlarına teşekkür ediyorum. Ümit ediyorum ki bu proje istek edilen, beklenen sonuca ulaşır ve Malatya’da ki üreticilerin yüzünü güldürür” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Bültenler