Lübnan'daki patlamada BM barış güçleri yaralandı: Son haberler

BenMelek

New member
Her ne kadar Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Pazartesi günü Gazze Şeridi'nde derhal ateşkes çağrısında bulunan bir kararı kabul etse de, bunun savaş üzerinde somut bir etkisi olup olmayacağı ya da yalnızca siyasi bir açıklama olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

2728 sayılı karar, ABD'nin engellediği önceki üç girişimin ardından geldi. ABD'nin çekimser kalması ve veto etmemesi üzerine yasa 14 oyla kabul edildi.

Kararda ayrıca tüm rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması ve insani yardımın önündeki engellerin kaldırılması çağrısı da yapılıyor.

İsrail hükümeti oylamayı kınadı ve ilk göstergeler BM'nin sahadaki eyleminin çok az fark yarattığını veya diplomatik ilerlemeyi teşvik ettiğini gösteriyor.

Oylamadan günler sonra, işte ne değişti ve bundan sonra ne olabilir:

Karar çatışmayı etkiledi mi?

Üst düzey İsrailli yetkililer, 7 Ekim'de İsrail'e düzenlenen saldırıyı yöneten militan grup Hamas'ın askeri kanadı ezilene kadar savaşın sürdürülmesinin zorunlu olduğunu öne sürerek ateşkes çağrılarını görmezden geldiklerini söyledi.

Pazartesi gününden bu yana askeri operasyonlarda gözle görülür bir değişiklik yaşanmadı. İsrail Hava Kuvvetleri Gazze'yi saldırılarla bombalamaya devam ediyor ve Hamas da saldırılarını sürdürüyor.

İsrail ordusu, Gazze'nin kuzeyindeki bölgenin en büyük tıbbi tesisi olan El Şifa Hastanesi'ne yönelik baskınının yanı sıra, şiddetli çatışmaların çıktığı güneydeki en büyük şehir olan Han Yunus'taki saldırısını da sürdürüyor.

Salı akşamı Refah'taki grevler sırasında patlama yaşandı.Kredi…Said Khatib/Agence France-Presse – Getty Images
İsrail kararı görmezden gelirse BM ne yapabilir?

Güvenlik Konseyi'nin kararlarını uygulamak için çok az kaynağı var. Konsey, ihlal edenlere karşı cezai tedbirler alabilir ve yaptırımlar uygulayabilir. Geçmişte bu önlemler arasında seyahat yasakları, ekonomik kısıtlamalar ve silah ambargoları yer alıyordu.

Ancak bu durumda hukuk uzmanları, herhangi bir ek tedbirin yeni bir karar gerektireceğini ve bu kararın kabul edilmesi için İsrail'in en sadık müttefiki ABD de dahil olmak üzere konseyin veto yetkisine sahip beş üyesinin onayını gerektireceğini söyledi.

Yasal zorluklar da olabilir. Birleşmiş Milletler, Güvenlik Konseyi kararlarının uluslararası hukuk olarak kabul edildiğini söylese de hukuk uzmanları, tüm kararların üye devletler için mi yoksa yalnızca BM Şartı'nın barışa yönelik tehditleri ele alan VII. Bölümü kapsamında kabul edilenler için mi bağlayıcı olduğunu tartışıyor. Pazartesi günü kabul edilen kararda özellikle Bölüm VII'den bahsedilmedi.

BM yetkilileri bunun İsrail açısından hâlâ bağlayıcı olduğunu söyledi ancak bazı ülkeler bu görüşe karşı çıktı. Güney Kore Pazartesi günü yaptığı açıklamada kararın “VII. Bölüm uyarınca açıkça zorunlu” olmadığını ancak uluslararası toplumun fikir birliğini yansıttığını söyledi.

Daha da önemlisi, ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, kararın bağlayıcı olmadığını iddia etti. Uzmanlar, daimi sandalyesi nedeniyle Güvenlik Konseyi'nde önemli bir güce sahip olan ABD'nin, kararın kabulünü bağlayıcı bir emir yerine değerli bir siyasi araç olarak görmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

ABD'nin eski NATO büyükelçisi Ivo H. Daalder, Güvenlik Konseyi'nin kısa vadede başka bir adım atması pek olası olmasa da, ABD'nin çekimser kalmasının siyasi önceliklerinin güçlü bir sinyali olduğunu söyledi.

Daalder, “Ne İsrail ne de Hamas kendilerinin BM kararından etkilenmesine izin vermeyecektir” dedi.

Peki ya yardım?

İsrail Gazze'ye yardım akışını kontrol ediyor ve Birleşmiş Milletler ve bölge sakinlerine göre beş ay süren savaşın ardından Gazze halkı, özellikle kuzeyde, kıtlık sınırında ciddi bir açlık kriziyle karşı karşıya.

Yardım grupları, 7 Ekim'den sonra bölgeyi kuşattığını açıklayan İsrail'i suçluyor. Yetkililerin denetimler ve katı kısıtlamalar yoluyla yardım dağıtımını engellediğini söylüyorlar.

İsrail, yardımın Hamas'a ulaşmasını engellemek için çalıştığını savunuyor ve yetkililerinin, yardım gruplarının bölge içinde dağıtabileceğinden daha fazla yardımı işleyebileceğini söylüyor. Gazze'de artan kanunsuzluk, bazı konvoyların ölümcül şiddete uğramasıyla yardım dağıtımını da karmaşık hale getirdi.

Bu hafta çok az değişiklik oldu. BM verilerine göre, Salı günü yardım teslimatı için açık olan iki sınır kapısından Gazze Şeridi'ne giren yardım kamyonlarının sayısı, bu ayki ortalama günlük geçiş sayısıyla hemen hemen aynı seviyedeydi. Günde yaklaşık 150 kamyon olan bu sayı, 7 Ekim öncesindeki rakamdan neredeyse yüzde 70 daha az.

Yardım malzemeleri Çarşamba günü Gazze'ye bırakıldı.Kredi…Jack Guez/Agence France-Presse – Getty Images
Karar diplomasiyi nasıl etkiledi?

İsrail ve Hamas, çatışmaları sona erdirme ve Filistinli mahkumlarla rehinelerin değişimini amaçlayan müzakerelerde hâlâ çok uzakta görünüyor.

Arabulucular boşlukları kapatmak için Katar'daydı. Ancak Pazartesi günü geç saatlerde Hamas İsrail'in son karşı önerisini reddetti ve siyasi lideri bu hafta Tahran'a yaptığı ziyarette kararın İsrail'in diplomatik olarak izole edildiğini gösterdiğini söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kararın müzakereleri geciktirdiğini ve Hamas'ı daha iyi şartlar beklemeye teşvik ettiğini savundu.

ABD'li ve İsrailli yetkililer, son dönemde ateşkes görüşmelerinde yaşanan en büyük çıkmazın, serbest bırakılacak Filistinli tutukluların, özellikle de İsraillilere karşı şiddet nedeniyle uzun hapis cezalarına çarptırılanların sayısı olduğunu söyledi.