Mısır'dan Gazze'ye yardım sevkiyatı yeniden başlayacak

BenMelek

New member
Yedi ayı aşkın İsrail işgali ve bombardımanı sırasında Gazzeliler defalarca yerlerinden edildi. Tekrar toplanıp kaçmak zorunda kalma ihtimaliyle karşı karşıya kalan Refah'taki bazı kişiler, en azından şimdilik ayrılmalarını erteliyor.

Birleşmiş Milletler'e göre, İsrail'in askeri saldırı başlatması nedeniyle son üç hafta içinde 800.000'den fazla Filistinli güneydeki Refah kenti ve çevresindeki bölgelerden kaçtı. Ancak birçoğu, bir milyondan fazla insanın sığındığı, bir zamanlar Gazze Şeridi'nin en güvenli yeri olarak kabul edilen yerde kalıyor.

Yorgunlar, açlar ve kaçacakları bir sonraki yerin de güvenli olmayacağını biliyorlar. İsrail, daha önce güvenli sayılan bölgelerde bile Gazze'yi bombalamaya devam ediyor.

İsrail güçleri, tahliye çağrısı yapan broşürler attı ve bu ay Refah'ın doğusunda askeri bir saldırı başlattı. Metre metre şehrin derinliklerine nüfuz ediyorlar. BM'nin yüksek mahkemesi İsrail'e saldırısını durdurma emrini vermiş gibi görünüyor, ancak İsrail şu ana kadar saldırıyı sürdüreceğinin sinyallerini verdi.

Batı Refah'taki bazı kişiler ayrılmadan önce ne olacağını görmek için bekliyor. Hatta başkaları güvenlik bulamadıkları ve yaşam ihtiyaçlarını başka yerde bulamadıkları için kaçıp geri döndüler.

Kuzey Gazze'den matematik öğretmeni 30 yaşındaki Randa Naser Samoud, perşembe günü İsrail ordusu şehir merkezine doğru ilerlerken, “Söylemeyi veya duymayı sevmediğim en aşağılık kelime 'sınır dışı edilme'dir” dedi. “Tahliye, hayatta değer kaybı, çok fazla acı ve acı anlamına geliyor.”

Bayan Samoud, diş hekimi olan kocası ve üç çocuğuyla birlikte dört kez tahliye edildi. Şu anda bir BM deposunun yakınında bir çadırda yaşıyorlar ve bölgeleri için herhangi bir tahliye emri olmamasına rağmen etraflarındaki insanların yaklaşık dörtte üçü çoktan kaçtı.

Bayan Samoud Perşembe günü küçük oğullarından biriyle seyahat ederken, yolda kaçmaya hazırlanan ailelerin eşyalarıyla dolu kamyonlar gördü.

“Tahliye konusu kolay konuşulacak bir konu ya da kolay bir karar değil” dedi. “Gerekirse eşimle sürekli konuşuyorum planları ama yine de karar vermekte zorlanıyorum.”

Babası birçok insanın kaçtığı şehirlerden birindeki bir okul binasına taşınmayı önerdi. Ancak Bayan Samoud, acil durum barınaklarına dönüştürülen okulların iyi bir alternatif olmadığını, çünkü hijyen koşullarının yetersiz olduğunu ve her yerde çöp dağlarının bulunduğunu söylüyor. Çocuklarının hastalanmasından korkuyor.

Her yer değiştirmede Gazzeliler yeniden başlamak zorunda kalıyor çünkü çoğu zaman yanlarında fazla bir şey götüremiyorlar. Nakliye maliyetleri yüzlerce dolar olabilir.

Çadırındaki kıyafetleri, tabakları ve yiyecekleri işaret ederek, “Aklıma gelen en kötü düşünce, çadırımdan çıkıp topladığım veya satın aldığım her şeyi geride bırakmak zorunda kalacağım an” dedi.

40 yaşındaki Ahlam Saeed Abu Riyala, kendisinin ve sekiz kişilik ailesinin suya erişim endişesi nedeniyle Batı Refah'ta kaldıklarını, daha önce dört kez yerinden edilmiş olduklarını söyledi.

Aylardır Mısır sınırına sadece birkaç adım uzaklıkta, diğer taraftaki Mısırlı askerlerle konuşabilecek kadar yakın bir çadırda yaşıyorlar. Bayan Abu Riyala çadırının önünde durup bir komşusuyla konuşurken, yakındaki bir su kamyonu kamptaki yerinden edilmiş insanlara temiz içme suyu pompaladı.

“Şu anda aynı fikirde değiliz. Bence çok geç olmadan Refah'ı tahliye etmeliyiz ama kocam 'hayır' diyor” dedi. “Fakat birçok nedenden dolayı ayrılamıyoruz ve su en büyük önceliğimiz.”

İsrail'in hava ve kara işgalinin sesleri onları gergin tutuyor. Tankların ve bazen silahlı İsrail insansız hava araçlarının Arapça “güvenlik” mesajı çaldığını veya köpek havlamalarını duyabildiğinizi söylüyor.

Ayrılmaya karar verseler bile böyle bir seyahatin maliyeti maddi imkânlarını aşabilir.

“Zihinsel, fiziksel ve finansal olarak yorgunum ve 'tahliye' kelimesinden yoruldum” dedi. “Hayatımdan ve tüm bu acılardan nefret ediyorum.”

— Raja Abdulrahim Ve Bilal Şbair