Oda'da kavgalar, işler ve hatta tartışmalar devam ediyor. Donno saldırıyor, Schlein karşı hamleler hazırlıyor: “Provokasyonlara kanmayalım”

Sezai55

New member
Dün, özerklik yasa tasarısının oylanması sırasında Meclis'te yaşanan tekme ve yumrukların ardından 5S milletvekiliyle birlikte Meclis'e dönüyoruz. Leonardo Donno muhalif bir meslektaşı tarafından vurulduktan sonra tekerlekli sandalyede kaldı. Çalışmaya devam etmeden önce, Elly Schlein Demokrat Parti parlamento gruplarının meclisini topladı. Hat: Çalışmaya devam etmek ve “provokasyonlara düşmekten” kaçınmak için Oda'ya dönün. Sadece değil. Demokrat sekreteri daha sonra “olası ortak eylemleri değerlendirmek için diğer muhalefet liderlerini dinlemek” istiyor. Kendisi şu güvenceyi veriyor: “Muhalefet ülkenin anayasal sistemini baltalayan reformlara karşı çok sert olacaktır. Bu saldırıyı normal bir olay olarak geçiştirmeyeceğiz, yaşananlar gözden kaçamaz.”

Bu arada Meclis'teki oturum yeniden başladı. Ve çalışma yeniden başladığında tartışmalar yeniden başladı. Muhalefet, dünkü arbedenin 'huzursuzluk' olarak anıldığı gerçeğine itiraz ederek, tutanakta konuşma yapmak için kaydoldu. “Açıkçası – dedi Demokrat milletvekili Federico Fornaro – Dün yaşananlar tutanaklarla 'bozukluk' kelimesiyle özetlenemez: özellikle seansın son aşamasına ilişkin kombinasyon bir saldırıdır. Bu aramızda bir netlik meselesidir.” Görevli başkan yardımcısı, Sergio Kosta, tutanaklarda oturuma ara verilen kısımların gösterilmediğini hatırlattı. “Bunlar ayaklanma değil, ekip saldırısıydı” dedi Marco Pellegrini M5S'nin.

“Alıntının yapılmasına kısa bir adım kaldı

Oda'da kavga böyle çıktı: Oda'dan görüntüler

Ve suçlamalar saldırıya uğrayan Donno ile çoğunluk üyeleri arasında da paylaşıldı. Üç rengi Bakan Calderoli'ye teslim ederek “sadece sembolik, kesinlikle barışçıl bir jest yapmak istedim”. “Bakana saldırmak istemekle suçlandım ama çok şükür görüntüler var. Kavga değildi çünkü kavgada daha çok insan kavga ediyordu ve bu olayda daha çok sağcı milletvekillerinin takım bazlı saldırısı oldu”, üç günlük bir teşhisten sonra Rai 3'teki Agorà'da Leonardo Donno diyor”. Mimit müsteşarı Massimo BitonciAynı zamanda Agorà'nın konuğu olan ve dün Meclis'te hükümet sıralarında bulunan Birlik üyesi, beş yıldızlı üyenin hikayesine katılmıyor: “Gerçekte Donno, Bayrağı Bakan Calderoli'nin etrafına sarmaya çalışıyordu. Jestler bir yana, Milletvekili kendini bağışlayabilirdi, iki gündür bu provokatif gösteriler yapılıyor.” Donno, “Yazıklar olsun, bu sözler karşısında şok oldum, çoğunluktan ve hükümetten uzaklaşmayı bekliyordum ama olmadı ve utanç verici olan da bu” diye yanıtlıyor. Calderoli tasarısını savunan Bitonci, “Hayır, yazıklar olsun sana” diye yanıt veriyor.