Orta Doğu Haberleri: Gazze'deki İsrail-Hamas savaşına ilişkin canlı güncellemeler

BenMelek

New member
Temsilciler Meclisi'ndeki bir grup sol eğilimli Demokrat, partinin “hayır” oylarının sayısını en üst düzeye çıkarmayı ve Başkan Biden'ı siyasi koalisyonun hoşnutsuzluğunun boyutundan korumayı umarak, meslektaşlarını İsrail'e yönelik 26 milyar dolarlık yardım paketine karşı çıkmaya çağırıyor. İsrail'in Gazze'deki taktiklerine verdiği destek konusunda uyardı.

Temsilciler Meclisi'ndeki ilerici liderler, yaklaşan oylamayı, Kongre'nin Irak Savaşı'na izin verme ve finanse etme oylarına benzer şekilde çok önemli bir ahlaki karar olarak tasvir ediyorlar ve beklenen yardım tedbirine karşı oldukça büyük bir Demokrat muhalefet bloğunu harekete geçirmek için çalışıyorlar. Cumartesi günü yürürlüğe girecek ve önümüzdeki günlerde yasalaşacak.

Washington Demokratı ve Kongre Aşamalı Grubunun başkanı Temsilci Pramila Jayapal, “Bu oylamalardan sonra, insanlar çok ama çok sonra geldiler ve 'Bunun olmasına izin vermemeliydik' dediler” dedi. Irak. “Ve sanırım bu o an.”

Teksaslı Demokrat Temsilci Joaquin Castro, bunu “önemli bir oylama” olarak nitelendirdi ve şunu ekledi: “Ya katliama katılacağız ya da katılmayacağız.”

Gazze'deki saldırısını sürdüren İsrail'e yaklaşık 13 milyar dolarlık askeri yardımın yanı sıra Ukrayna, Tayvan ve diğer Amerikan müttefiklerine para sağlayacak olan tasarının Temsilciler Meclisi'nden geçeceğine pek şüphe yok.

Ancak ilerici Demokratlar, Cumartesi günü Temsilciler Meclisi'nde partilerinin 40 ila 60 üyesinin buna karşı çıkabileceğini tahmin ediyor. Bu, İsrail'e iki partili katı desteğin uzun süredir norm olduğu Kongre'den gelen çarpıcı bir sinyal olacaktır. Bay Biden da dahil olmak üzere giderek daha fazla Demokrat, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun çatışmaya yönelik yaklaşımını eleştirmeye ve Gazze'nin daha iyi korunması yönünde çağrıda bulunmaya başlasa bile, bu, Gazze'deki savaşın Demokrat Parti içinde yarattığı derin bölünmelerin altını çizecektir. sivil nüfusu zorlayın.

Yasa, İsrail'in savunma yetenekleri için 5 milyar dolar ve Gazze'deki siviller de dahil olmak üzere “küresel insani yardım” için 9 milyar dolar sağlayacak. Ancak İsrail'in Amerikan askeri yardımını nasıl kullanabileceği konusunda ek koşullar getirmeyecek ve giderek artan sayıda Demokrat'ın yapmaya çalıştığı gibi ABD'den gelecek silah transferlerini engellemeyecektir.

İsrail yardım tasarısına karşı mücadeleye öncülük eden Demokratlar, Yahudi devletini ve onun kendini savunma hakkını güçlü bir şekilde desteklediklerini ve Demir Kaplamalı Kubbe, Davud'un Sapanı ve Demir Kiriş savunma sistemlerinin yenilenmesi gibi İsrail'in savunma yeteneklerini destekleyen askeri yardım gönderilmesi yönünde oy kullanacaklarını söyledi. Ayrıca, savaşı ateşleyen 7 Ekim Hamas terör saldırısını da kınadılar ve Hamas tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulundular.

Ancak, daha fazla saldırı silahına koşulsuz izin verilmesinin, Biden yönetiminin itirazlarına rağmen, Bay Netanyahu'nun Refah'ı işgal etme niyeti de dahil olmak üzere savaşı yürütme biçiminin onaylanması anlamına gelen savunulamaz bir ahlaki ve siyasi pozisyon olduğunu ileri sürdüler. Sağlık Bakanlığı'na göre Gazze'de çatışmaların başlamasından bu yana 33.000'den fazla insan öldürüldü ve halk açlık kriziyle karşı karşıya.

İlk kampanyasını savaş karşıtı bir platformda yürüten ve ABD'nin savaşa müdahalesini sona erdirme çabalarına öncülük eden Kaliforniya Temsilcisi Ro Khanna, “Özellikle İran'ın saldırısı ışığında İsrail'in savunma silahlarına olan ihtiyacını anlıyorum” dedi. Yemen. Ancak binlerce masum Filistinli kadın ve çocuğun ölümüne yol açan Gazze'deki savaşı sürdürmek için Netanyahu'ya bomba ve silah sağlamanın hiçbir haklı gerekçesi yok.”

Cumartesi günkü oylama, 2007'de, Kaliforniya Demokratı Sözcü Nancy Pelosi'nin harcama tasarısının bir kısmını Demokratların bir iç finansman yasasını desteklerken kendilerini ifade etmek için Irak Savaşı'nın finansmanına karşı olduklarını ifade etmelerine olanak sağlamak için böldüğü benzer bir durumu anımsatacak. . Louisiana Cumhuriyetçisi Konuşmacı Mike Johnson da benzer şekilde, tasarının farklı bölümlerine karşı farklı muhalefet koalisyonları karşısında her bir unsuru bitiş çizgisine ulaştırmak için Cumartesi günü dikkate alınacak dış yardım paketini böldü.

Cuma günü yapılan kritik test oylamasında Meclis, paketin teklifini 316-94 oyla onayladı; çoğu ilerici olan 39 Demokrat, muhalefetteki 55 Cumhuriyetçiye katıldı.

Demokrat Temsilci Becca Balint Vermont'ta ifade verdi: “Bu, güvenli ve emniyetli bir İsrail'i destekleyen Kongre üyelerinin, Netanyahu'ya daha fazla saldırı silahı sağlamanın İsrailliler ve Filistinliler için barış ve güvenliğe giden bir yol olmadığı mesajını gönderme anıdır.” İlk Yahudi kongre üyesi bir röportajında ateşkes çağrısında bulunduğunu söyledi. “Bu noktada Netanyahu'ya daha fazla saldırı silahı verilmesi bence Gazze'de son altı ayda gördüğümüz yıkıma göz yummak anlamına geliyor. Bu aynı zamanda Refah'ın işgaline de yeşil ışıktır.”

2007'de Irak Savaşı'nın finansmanında muhalefete liderlik eden Teksaslı Demokrat Temsilci Lloyd Doggett, Kongre'deki Demokratlar arasında ABD'nin Gazze'deki savaşa daha fazla destek vermesine karşı yapılan konuşmaların 17 yıl öncekilerden “farklı” olmadığını söyledi.

Doggett, “Çok daha büyük bir savaşın olup olmayacağı ve binlerce masum insanın ölümüyle sonuçlanacak Amerikan silahlarının kullanılıp kullanılmayacağı konusunda oylama yapıyor olabiliriz” dedi.

İsrail'e yönelik yardım paketine karşı çıkan Demokratlar, kendi kurullarında azınlığı temsil ediyor ancak “hayır” oyu, Bay Biden'a yardımı koşullandırması ve gelecekte saldırı silahları transferini durdurması yönünde baskı yapma stratejisinin bir parçası olarak görülüyor. Yönetimle yapılan pek çok toplantı, mesaj zinciri ve sohbet yoluyla, başkanın İsrail'e yaklaşımını değiştirmeye çalıştılar ve Biden'ın 2020'de Beyaz Saray'ı kazanmasına yardımcı olan ve şu anda bu seçime kızan seçmenler arasında karşı karşıya olduğu seçim risklerini vurguladılar. savaşın işlenmesi.

Bayan Balint, “Bir rota düzeltmesi yapmanın tek yolu, Demokrat parti grubundaki önemli sayıda kişinin bir şeylerin değişmesi gerektiğini söylemesidir” dedi.

Bay Biden'ı İsrail'i saldırı silahlarından mahrum etmeye zorlayan Michigan Demokrat Temsilcisi Dan Kildee, büyük bir “hayır” oyunun başkanın bunu yapma pozisyonunu güçlendireceğini söyledi.

“Bazı Demokratların bu şekilde konuşması hükümete yardımcı oluyor” dedi.

Teksaslı Demokrat Temsilci Greg Casar, tasarıya karşı çıkan önemli sayıda Demokratın, İsrail hükümetinin savaşa yaklaşımını etkilemek için Biden yönetimine daha fazla nüfuz sağlayacağını umduğunu söyledi.

“Umarım bu oylama dünyaya ABD'nin gerçekten önemli bir bölümünün savaşların genişlediğini ve genişlediğini görmek istemediğini gösterir” dedi.

— Kayla Guo Capitol'den bildiriyorum